Search
Asset 2

روسیه آمریکا را به حمایت از مخالفان اوکراین متهم کرد

(MARTIN BUREAU/AFP/Getty Images)
(MARTIN BUREAU/AFP/Getty Images)
(MARTIN BUREAU/AFP/Getty Images)

دولت روسیه، آمریکا را به حمایت از مخالفان اوکراین و ایجاد کودتا متهم کرد، در مقابل آمریکا نیز تلاش روسیه برای متهم کردن ایالت متحده در راستای ایجاد یک دولت جدید در اوکراین را غیر منطقی دانست.

به گزارش روییترز، «سرگئی گلازیف» مشاور ارشد پوتین بیان کرد: «آمریکا تظاهرکنندگان اوکراینی را مسلح کرده‌‌‌‏ است و اوکراین باید تلاش خود را برای مقابله با این کودتا انجام دهد.»

وی گفت:« ما اطلاعاتی داریم که آمریکا هر هفته ۲۰ میلیون دلاربرای تأمین مالی مخالفان دولت اوکراین هزینه می کند و سلاح در اختیار آنان می گذارد.»

وی با اشاره به عدم پایبندی آمریکا به تفاهم‌نامه‌ی بوداپست در مورد تضمین‌‌‌‏ امنیتی در سال ۱۹۹۴» است، افزود:« برای برقراری امنیت در اوکراین دولت روسیه نیز مداخله خواهد ‌‌‌‏کرد.»

از سویی دیگر سخن‌گوی کاخ سفید اتهامات روسیه را بی‌‌‌‏اساس دانست و اعلام کرد: «آمریکا متعهد به همکاری  برای تنش‌زدایی میان دولت اکراین و مخالفان آن و ایجاد امنیت در این کشور است.» هم چنین افزود: «ما خشونت از هر طرفی، دولت اوکراین یا مخالفان آن را محکوم می‌کنیم و مقام‌‌‌‏های روسی نیز باید همین کار را انجام دهند.»

اعتراضات ضد دولتی در اوکراین از دو ماه پیش آغاز شد و این زمانی بود که «ویکتور یانوکویچ» رئیس‌جمهور این کشور، در تاریخ  ۸ آذر از امضای توافق‌نامه با اتحادیه اروپا سرباز زد و سیاست خارجی کشورش را به سوی مسکو و کمک مالی ۱۵میلیارد دلاری روسیه متمایل کرد.

پس از آن مخالفان دولت دست به اعتراضات خیابانی زدند و با بالاگرفتن اعتراض‌ها و خشونت دولت علیه معترضان، آنها خواهان برکناری رئیس جمهور اوکراین شدند و با اشغال ساختمان‌‌‌‏های دولتی و مسدود کردن خیابان‌ها، اوضاع را از کنترل دولت خارج کردند.

پس از اعتراضات ، یانوکوویچ علاوه بر دادن امتیازاتی به احزاب مخالف، قانون عفو مشروط بازداشت شدگان معترض را امضاء کرد. بر اساس این قانون، دولت اوکراین به شرط تخلیه‌ی ساختمان‌های دولتی و رفع انسداد خیابان‌ها توسط مخالفان، معترضان بازداشتی را آزاد خواهد کرد. تصویب این قانون نتوانست معترضان را به خانه‌هایشان بازگرداند و آنها همچنان خواستار برکناری رئیس جمهور هستند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی