Search
Asset 2

نتایج یک تحقیق مستقل: تنها در سال اول جنگ اوکراین دست‌کم ۵۰ هزار سرباز روس کشته شده‌اند 

جنگ اوکراین
(manhhai/ Flickr)

در حالی که مسکو و کییف آمار روشن و دقیقی از تلفات نیروهای خود در جنگ اوکراین منتشر نمی‌کنند، یک تحقیق مستقل در روسیه نشان داده که دست‌کم حدود ۵۰ هزار نظامی روس در سال نخست این جنگ کشته شده‌اند. 

دو رسانه مستقل روسی به نام‌های «مدیازونا» و «مدوزا»، در همکاری با یک متخصص امور داده‌ها از دانشگاه توبینگن آلمان، توانستند با استفاده از داده‌های دولتی روسیه به یکی از مرموزترین اسرار مسکو یعنی هزینه واقعی انسانی تهاجم این کشور به اوکراین پی ببرند. 

آنها با تکیه بر سوابق اسناد ارث و میراث و همچنین داده‌های رسمی مرگ‌ومیر، توانستند تعداد مردان زیر ۵۰ سالی که در بازه زمانی بین فوریه ۲۰۲۲ و مه ۲۰۲۳ فوت کرده‌اند را بررسی کنند و تفاوت این تعداد با مرگ‌ومیر سال‌های قبل مقایسه شده و آمار افزایش مرگ‌و‌میر را از آن استخراج می‌کنند 

انتشار نتایج این تحقیق در حالی است که بریتانیا در ماه فوریه سال جاری شمار نظامیان روسی کشته‌شده در جنگ با اوکراین را بین ۴۰ تا ۶۰ هزار نفر اعلام کرده بود. پیش از آن، مارک میلی، رئیس ستاد نیروهای مسلح آمریکا نیز کشته و زخمی شدن حدود ۱۰۰ هزار نظامی روسی در جنگ اوکراین را تایید کرده بود. 

روسیه برای لاپوشانی هزینه انسانی که در جنگ متحمل شده، مدعی است تنها ۶ هزار سربازش را در جبهه‌ها از دست داده است. کرملین به گزارش ارائه شده از سوی رسانه‌های منتقد خود واکنش نشان نداده است. 

«مدیازونا» و «مدوزا» که دو رسانه مستقل روسی محسوب می‌شوند و منتقد سیاست‌های کرملین هستند و در بیرون از روسیه فعالیت دارند. دولت روسیه پس از حمله به خاک اوکراین در پانزدهم فوریه سال ۲۰۲۲، این دو رسانه را «عامل خارجی» خواند و وبگاه آن‌ها را نیز در داخل این کشور مسدود کرد. 

هرگونه مستندسازی در مورد تعداد کشته‌شدگان جنگ به‌نوعی امتناع از دستورات تلقی شده و کسانی که این کار را انجام دهند با آزار و اذیت و اتهامات احتمالی کیفری روبرو می‌شوند. 

بخش روسی شبکه جهانی بی‌بی‌سی، یک محقق دانشگاه آلمانی توبینگن و گروهی از داوطلبین به این تحقیقات کمک کرده و داده‌های مرتبط مانند تصاویر سنگ قبرها در روسیه را گردآوری کردند. از این طریق تا روز ۱۶ تیر امسال مرگ ۲۷ هزار و ۴۲۳ سرباز به طور قطعی تعیین شد. 

دیمیتری ترش‌چانین، سردبیر «مدیازونا»، گفت این رقم، تنها تعداد سربازان کشته شده‌ای است که هویت آن‌ها احراز شده است. 

دو رسانه مستقل روسی در تحلیل آماری خود افزودند که هنوز شمار زیادی از اسامی سربازان کشته شده روسی را در اختیار دارند که برای تعیین قطعی مرگ آن‌ها فعلاً مستندات کافی به دست نیاورده‌اند. 

روس‌هایی که مفقود شده‌اند اما رسماً مرگ آن‌ها تایید نشده است، و همچنین شهروندان اوکراینی که در واحدهای جمهوری‌های خودخوانده دونتسک و لوهانسک برای روسیه می‌جنگند، شامل این شمارش نمی‌شوند. 

همچنین برخی ابهامات، به ویژه در مورد مرگ مردان مسن‌تر، همچنان باقی است. علاوه بر این، دانستن اینکه چند سرباز مفقودشده روسیه واقعاً کشته شده‌اند دشوار است. اما این عوامل احتمالاً تأثیر زیادی بر آمار کلی نخواهد داشت. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی