Search
Asset 2

پرداخت بدهی‌های بلوکه شده‌ی ایران توسط کره‌ی جنوبی

South Korea President Park Geun-Hye Outlines New Year Policy

کره‌ی جنوبی دو قسط از اقساط بدهی‌های معوقه‌ی خود به ایران را پرداخت می‌کند. خبرگزاری روییترز روز گذشته ۲۳ بهمن‌ماه، با اعلام این خبر بیان کرد که پرداخت این بدهی‌ها از ماه مارس آغاز خواهد شد.

کره‌ی جنوبی دومین کشور آسیایی است که طبق توافق‌نامه‌ی ژنو، به پرداخت بدهی‌های معوقه‌ی خود به ایران مبادرت می‌کند.ایران در حساب‌هایی جداگانه در دو بانک کرده، ۵.۶ میلیارد دلار دارایی دارد که پیش‌تر به دلیل تحریم‌های بین‌المللی مسدود شده بود.

 پیش از کره، ژاپن نیز اعلام کرده بود که به دلیل رفع تحریم‌های بانکی، ۵۵۰ میلیون دلار بدهی خود بابت نفت خام خریداری شده از ایران را پرداخت خواهد کرد.

بر اساس توافق‌ ژنو میان ایران و کشورهای ۱+۵، ایران در ازای توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی و صدور مجوز بازدید از مراکز هسته‌ای، ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های مسدود شده‌ی خود را که در حساب‌هایی خارج از این کشور باقی مانده‌ است، دریافت خواهد کرد.

همچنین بر اساس این توافق، ایران مجاز است صادرات نفت خود را در حد ۱ میلیون بشکه در روز حفظ کند و امریکا فشارهای جدیدی به کشورهای خریدار نفت ایران برای جلوگیری از خرید نفت اعمال نخواهد کرد.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی