Search
Asset 2

آمریکا: هکر‌‌‏های وابسته به ایران چندین سیستم آب در آمریکا را هدف قرار داده‌‌‏اند

خاموشی پمپ آب در آمریکا توسط سایبری‌های وابسته به جمهوری اسلامی
(MUNICIPAL WATER AUTHORITY OF ALIQUIPPA)

در بحبوحه جنگ اسرائیل و حماس، چندین آژانس فدرال آمریکا هشدار داده‌‌‏اند که هکرهای مرتبط با ایران، سیستم‌های آب آمریکا و سایر صنایعی را که از کنترل‌کننده‌های قابل برنامه‌ریزیِ (پی‌‌‏‌‌‏ال‌‌‏سی) ساخت شرکتی اسرائیلی استفاده می‌کنند، هدف قرار داده‌‌‏اند.

هکرهای وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از ۲۲ نوامبر، دست به فعالیت سایبری مخرب بر دستگاه‌های کنترل کننده‌‌‏ای (پی‌‌‏ال‌‌‏سی) که در بخش سیستم‌های آب و فاضلاب آمریکا و سایر صنایع از جمله تولید انرژی، غذا و نوشیدنی استفاده می‌‌‏شود، زده‌اند.

آژانس‌‌‏های آمریکایی که این هشدار را صادر کرده‌‌‏اند، عبارتند از اف‌‌‏بی‌‌‏آی، آژانس امنیت سایبری، امنیت زیرساخت و آژانس امنیت ملی آمریکا. اداره ملی سایبری اسرائیل نیز به دیگر آژانس‌‌‏های ایالات متحده در این مشاوره پیوسته است.

این آژانس‌ها می‌‌‏گویند که این گروه حمله سایبری مرتبط با سپاه که با چند نام مختلف از جمله سایبر اونجرز شناخته می‌شود، درستی تنظیمات اولیه دستگاه‌‌‏های پی‌‌‏ال‌‌‏سی اسرائیلی با نام یونیترونیکس را به خطر انداخته‌اند. در صنعت آب از پی‌‌‏ال‌‌‏سی در تنظیم میزان فشار، دما و جریان سیال استفاده می‌شود.

پیش‌‌‏تر سازمان آب شهری آلیکوئیپا، منطقه‌ای در پنسیلوانیا اعلام کرده‌ بود که یکی از ایستگاه‌های تقویت‌کننده آبی این سازمان توسط یک گروه سایبری مورد حمایت جمهوری اسلامی هک شده است.

یکی از مانیتورهای هک شده، روز شنبه، بیست و پنجم نوامبر، پیامی را نمایش می‌‌‌‏داد که روی آن نوشته شده بود: «شما هک شده‌‌‌‏اید. مرگ بر اسرائیل. هر تجهیز «ساخت اسرائیل»، یک هدف قانونی برای سایبر اوتر‌نجرز است.»

حالا این پیام بر روی مانیتور دستگاه‌‌‏‌‌‏های پی‌‌‏ال‌‌‏سی ایستگاه‌‌‏های آب چندین ایالت آمریکا دیده می‌‌‏شود.

این گروه سایبری مسئولیت حملات متعدد از سال ۲۰۲۰ علیه زیرساخت‌های حیاتی در اسرائیل را بر عهده گرفته است و اخیراً توجه خود را به اهدافی در ایالات متحده، متحد اصلی اسرائیل در نبرد با گروه تروریستی حماس پس از حملات ۷ اکتبر معطوف کرده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی