Search
Asset 2

افت سرانه مصرف لبنیات از ۱۳۰ کیلو به ۵۵ کیلوگرم در پی گرانی محصولات لبنی

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌‌های لبنی از کاهش شدید سرانه مصرف لبنیات به دلیل گرانی محصولات لبنی در ایران خبر داد.
(Public Domain)

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌‌های لبنی از کاهش شدید سرانه مصرف لبنیات به دلیل گرانی محصولات لبنی در ایران خبر داد. او گفت که حجم قابل‌توجهی از شیر خام تولیدشده در ایران به شکل شیر خشک قاچاق می‌شود.

احسان ظفری در گفتگو با خبرگزاری ایلنا عنوان کرد که بالا رفتن قیمت لبنیات و کاهش قدرت خرید مردم به کاهش تقاضا برای این گروه کالایی انجامیده و سرانه مصرف لبنیات کشور از ۱۳۰ کیلوگرم در سال ۱۳۸۹ به ۵۵ کیلوگرم در زمان حاضر افت کرده است.

ظفری تصریح کرد که به نظر نمی‌رسد در سال ۱۴۰۳ نیز رویه‌ای متفاوت از آنچه در سال‌های گذشته رقم خورده اتفاق بیفتد.

در ماه‌های گذشته، مرکز پژوهش‌های مجلس جمهوری اسلامی طی یک گزارش جامع درباره ابعاد فقر در ایران در سال گذشته، اعلام کرده بود که میزان مصرف کالری نیمی از جمعیت ایرانی‌ها در سال ۱۴۰۱ کمتر از حد استاندارد جهانی بوده است.

در حالی که مسئولان اقتصادی ایران همواره وعده کاهش تورم و کنترل گرانی می‌دهند، رسانه‌های داخلی گزارش می‌دهند که افزایش روزافزون قیمت اقلام خوراکی سبب کوچکتر شدن سفره مردم ایران شده است.

ضرردهی واحدهای تولید لبنیات در ایران و قاچاق شیرخشک به پاکستان

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌‌های لبنی پاستوریزه ایران در گفتگو با ایلنا از ضرردهی واحدهای تولید لبنیات و قاچاق شیرخشک صنعتی ایران به کشورهای همسایه خبر داد.

ظفری گفت که با کاهش تقاضای داخلی برای لبنیات، تولید فرآورده‌های لبنی نیز صورت دیگری به خود گرفته و حجم زیادی از شیر خام تولیدی در کشور را به صنایع تبدیلی و تولید شیر خشک سوق داده است، این در حالی است که صادرات شیر خشک یک نوع خام‌فروشی به شمار می‌آید.

او تصریح کرد که بیشتر شیر خشک صنعتی تولیدشده در ایران به پاکستان صادر می‌شود که بخش قابل‌توجهی از صادرات آن از مجاری غیررسمی و به صورت قاچاق صورت می‌گیرد.

ظفری با بیان اینکه مجموع این اتفاقات به ضرردهی بیشتر واحدهای تولید لبنیات کشور منجر شده است گفت که اکنون تنها چند برند مطرح هستند که هنوز به فعالیت ادامه می‌دهند و تولید در دیگر واحدها با حداکثر ۳۰ درصد ظرفیت ادامه دارد.

به نام مردم به کام دلالان

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌‌های لبنی پاستوریزه ایران با اشاره به اینکه دولت به واردات نهاده‌های دام ارز اختصاص می‌دهد، گفت که اما شیر این دام‌ها که قیمت آن به دلیل اختصاص ارز دولتی به نهاده دامی ارزان‌تر از قیمت جهانی است به جای اینکه تبدیل به محصولات لبنی شود و به مصرف مردم برسد، تبدیل به شیر خشک می‌شود و برای مصرف در صنایع غذایی به کشورهای همسایه قاچاق می‌شود و هیچ کنترلی بر این قاچاق وجود ندارد.

ظفری تصریح کرد که در این شرایط، تنها واحدهای تولیدکننده شیرخشک هستند که با ظرفیت کامل تولید می‌کنند و دلالان شیر خشک هم از قاچاق منتفع می‌شوند.

او با بیان اینکه صادرات قانونی شیر خشک صنعتی باید مدیریت شود تا سالانه از ۵۰۰۰ تن فراتر نرود، گفت که با این حال گمرک آماری از صادرات شیر خشک نمی‌دهد.

«کالری مصرفی» ایرانیان به زیر سطح استاندارد جهانی رسید

بررسی داده‌های مربوط به مصرف کالری ایرانیان در سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که همه دهک‌ها از میزان کالری خود نسبت به سال۱۴۰۰ کم کرده‌اند و بیش از نیمی از افراد کشور کمتر از کالری استاندارد، یعنی کمتر از ۲۱۰۰ کالری در روز استفاده می‌کنند و این کاهش کالری در دهک‌های متوسط شدیدتر بوده است.

بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، دو عامل در این روند، نقش اصلی را ایفا کرده‌اند؛ نخست اینکه خانوارها به‌ دلیل تورم بالای مواد غذایی و افزایش سایر هزینه‌ها نظیر مسکن، سعی کرده‌اند که مصرف غذایی خود را کاهش دهند. دوم اینکه خانوارها به‌ دلیل چشم‌انداز نامطلوب اقتصاد، سعی کرده‌ا‌ند که از میزان کالای خوراکی خود بکاهند تا بتوانند کالاهای بادوام بیشتری خریداری کنند.

کوچکتر شدن سفره مردم ایران

در ماه‌های گذشته، وبسایت «دیده‌بان ایران» از افزایش چهار برابری قیمت گوشت، سه برابری نرخ برنج، ۳/۵ برابری قیمت ماهی و سه برابری قیمت تخم‌مرغ در دو سال گذشته خبر داده‌ بود.

این در حالی است که کارشناسان اقتصادی تاکید می‌کنند که با توجه به اینکه درصد بالای سبد هزینه خانوارهای دهک‌های آسیب‌پذیر به خوراکی اختصاص دارد، تورم مواد غذایی، این دهک‌ها را بیشتر از دهک‌های پردرآمد تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی