logo_eet

ورزش شدید ممکن است موجب تسریع فرآیند پیر شدن و کوتاهی طول عمر شود

کوتاهی طول عمر با ورزش شدید  (Shutterstock*)
کوتاهی طول عمر با ورزش شدید (Shutterstock*)
کوتاهی طول عمر با ورزش شدید (Shutterstock*)

ورزش شدید، سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد و موجب می‌شود که سلول‌ها با سرعت بیشتری برای جایگزین شدن سلول‌های آسیب‌دیده و یا فرسوده تقسیم ‌شوند. با توجه به اینکه سلول‌ها به تعداد محدودی می‌توانند تقسیم شوند، این موضوع می‌تواند موجب کوتاهی طول عمر شخص شود.

تلومرها کلاهک‌هایی هستند که در انتهای کروموزوم‌ها قرار دارند. با هر تقسیم سلولی تلومرها کوتاهتر می‌شوند، در نتیجه می‌توان گفت که نشانگر پیری هستند. زمانی که در یک سلول، تلومرها کاملاً از بین رفتند، آن سلول دیگر قادر به بازتولید نخواهد بود و در نهایت می‌میرد. در نتیجه، ساییده شدن سریع‌تر تلومرها سبب کوتاه شدن عمر می‌شود.

جول فارمن پزشک در وبلاگ خود نوشت: «تصور عمومی بر این است که سوخت و ساز سریع بهتر است چون منجر به کاهش وزن می‌شود. درحالی‌که داشتن سوخت و ساز سریع‌تر به معنی سالم‌تر بودن نیست – در واقع حتی ممکن است موجب شود که سریع‌تر پیر شوید.»

فارمن به مطالعه‌ای اشاره کرد که روی خانواده‌هایی انجام شده بود که در آن چندین خواهر و برادر دارای سنین بالای ۹۰ سال بودند. این مطالعه که در مرکز پزشکی دانشگاه لیدن در هلند انجام گرفت نشان داد که طول عمر ممکن است با فعالیت پایین تیروئید و در نتیجه سوخت وساز پایین‌تر بدن در ارتباط باشد.

فارمن گفت که به جای بالا بردن سوخت و ساز بدن سعی کنید بدنتان کالری کمتری استفاده کند. تعدادی از پیرترین مردم جهان نیز گفته‌اند که احساس می‌کنند کلید طول عمر بالای آنها، غذا خوردن در حد متوسط است.

پیرمردی ۱۱۰ ساله طی مصاحبه‏ای به یک نشریه‌ گفت: «من می‌خورم که زندگی کنم، نه اینکه برای خوردن زندگی کنم. شما به غذای بیش از حد، نیاز ندارید. هر چیزی که بیش از حد باشد خوب نیست. داشتن معده‌ی پر، چیز خوبی نیست.» بر طبق مجله‌ی جاپن تایمز، جیرومان کیمورا که در سن ۱۱۶ سالگی فوت کرد گفت که خوردن غذای سبک برای داشتن عمر طولانی مناسب است.

چی‌گونگ و برخی تمرینات باستانی شرقی برای داشتن بدن سالم، حرکات آرام و نرم را در مقابل حرکات با شتاب و پرجنب و جوش، آموزش داده‌اند. این تمرینات گاهی با راهنمایی‌هایی در زمینه‌ی بهبود شخصیت، شامل اعتدال در غذا خوردن و سایر جنبه‌های زندگی نیز همراه شده‌است.

بسیاری از پزشکان هم‌عقیده هستند که ورزش عادی برای بدن مفید است، ولی ورزش شدید می‌تواند برای بدن مشکل‌ساز باشد. همچنین استرس نشان داده است که موجب کاهش طول تلومرها و در نتیجه پیری پیش از موعد افراد می‌شود.

دکتر فارمن در ایمیلی به اپک‌تایمز نوشت: «ورزش بیش از حد معین احتمالاً بیش از آنکه مفید باشد، مضر است. این همچنین برای ورزشکاران مسابقات سه‌گانه، دوندگان دوی ماراتون و سایر ورزش‌هایی که نیاز به حفظ شرایط بدنی ایده‌آل برای سالیان متمادی دارند درست است. ماهیت رقابتی برخی از رویدادهای ورزشی، شرکت‌کنندگان را مجبور می‌کند که تا مرز تحمل انسانی پیش بروند؛ چیزی که با حفظ شرایط تنش‌زا برای بدن برای سالیان متمادی نمی‌تواند تأثیر مثبتی بر طول عمر داشته باشد.»

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *