Asset 2

اصطلاح چینی: «زدن اسب برای رسیدن ‌‏به نهایت سرعت» (快馬加鞭)

زدن اسب برای رسیدن‌‏ به نهایت سرعت (یوآن فَنگ/اپک‌‏تایمز)
زدن اسب برای رسیدن‌‏ به نهایت سرعت (یوآن فَنگ/اپک‌‏تایمز)
زدن اسب برای رسیدن‌‏ به نهایت سرعت (یوآن فَنگ/اپک‌‏تایمز)

 

اصطلاح چینی 快馬加鞭 ) kuài mǎ jiā biān) که به‌‏معنی زدن اسب برای افزایش سرعت است، برگرفته ‌‏از داستانی درباره‌‏ی جنگ ژو، یکی از شاگردان مورد‌‏علاقه‌‏ی موزی[۱]، متفکر بزرگ چینی در‌‏زمینه‌‏ی عشق و صلح است.

جِنگ مردی جوان و بسیار باهوش و متمایز از دیگر شاگردان موزی بود. با ‌‏این‌‏وجود در مطالعات خود کوشا نبود و موزی اغلب او را سرزنش می‌‏کرد. جِنگ درک نمی‌‏کرد که چرا معلمش تا ‌‏این‌‏اندازه به او سخت می‌‏گیرد.

روزی جِنگ از استادش پرسید: «معلم، آیا واقعاً من در هیچ‌‏کاری بهتر‎از دیگران نیستم؟»

موزی با پرسشی به او پاسخ داد: «فرض کن رهسپار دیدن کوهستان تای‌‏هانگ باشم و برای کشیدن ارابه‌‏ام یک اسب نیرومند و گاو نری تنبل در‌‏اختیار داشته‌‏باشم. کدام‌‏یک را برای مهمیز زدن انتخاب می‌‏کنی؟»

جِنگ با ‌‏اطمینان گفت: «مطمئناً اسب»

موزی پرسید؟ « چرا اسب؟»

جنگ پاسخ داد: «اسب ارزش مهمیز‌‏زدن را دارد زیرا قادر است بر سرعت خود بیافزاید.»

موزی جواب داد: «کاملاً صحیح است.»

موزی توضیح داد: «من نیز فکر می‌‏کنم تو قابلیت‌‏های بی‌‏شماری داری. من تو را سرزنش می‌‏کنم چون توانایی پیشرفت بیشتری داری و می‌‏توانی برای رسیدن به اهداف بالاتر تلاش کنی. تو ارزش تشویق، آموزش و اصلاح  داری.»

آنگاه جنگ متوجه شد که در‌‏واقع معلمش او را دوست دارد و از او انتظارات زیادی نیز دارد. در‌‏آخر فهمید که معلمش اطمینان دارد که او قادر است بهتر عمل کند.

بعد‌‏از آن روز، جنگ برای ممتاز شدن تلاش ‌‏کرد و بیشتر به مطالعه روی ‌‏آورد؛ و موزی دیگر او را وادار‌‏ به تلاش بیشتر نمی‌‏کرد.

امروزه این اصطلاح برای توصیف افزایش تلاش به‌‏منظور رشد سریع‌‏تر استفاده می‌‏شود. همچنین استعاره از تلاش مداوم برای پیش‌‏روی می‌‏باشد.

آمدن سال اسب انگیزه‌‏ای برای افزایش‌‏دادن تلاش‌‏هایمان است ‌‏ تا پیشرفت بیشتری در سال نو داشته‌‏باشیم.[۱]  موزی تقریباً هم‌‏زمان با لائوذی و کنفسیوس می‌‏زیست. او یکی ‌‏از چهار متفکر اصلی در‌‏ دوران بهار و پاییز (۴۷۶-۷۷۰ ق‌‏م) و دوران ایالات متخاصم (۲۲۱-۴۷۵ ق‌‏م) بود.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی