Search
Asset 2

تلاش جمهوری‌خواهان برای متوقف کردن حمایت نظامی حکومت ایران از روسیه

جیمز لنکفورد (سناتور جمهوری‌خواه آمریکا)   (Aaron P. Bernstein/Getty Images)
جیمز لنکفورد (سناتور جمهوری‌خواه آمریکا) (Aaron P. Bernstein/Getty Images)

جمهوری‌خواهان سنا باهدف برهم‌زدن اتحاد نظامی جمهوری اسلامی با روسیه، به دنبال تصویب قانونی جدیدی هستند که در صورت نهایی‌شدن، راه را برای وضع تحریم‌های جدید علیه حکومت ایران باز می‌کند.

به گزارش واشنگتن فری بیکن، بر اساس پیش‌نویس این قانون که توسط سناتور جیمز لنکفورد ارائه و «قانون اختلال» نام‌گذاری شده، جو بایدن رئیسجمهوری آمریکا از لغو هرگونه تحریم علیه جمهوری اسلامی تا زمانی که به حمایتهای نظامیاش از روسیه ادامه میدهد بازداشته خواهد شد.

همچنین بر اساس این قانون، طیفی از نهادهای رژیم ایران که از روسیه حمایت نظامی می‌کنند نیز در لیست تحریم‌های ایالات متحده قرار خواهند گرفت.

این طرح که روز چهارشنبه ارائه شد، با اشاره به گزارش‌هایی مبنی بر کشف قطعات ساخت ایالات متحده در پهپادهای ایرانی سرنگون شده در اوکراین، ایران را از واردات محصولات آمریکایی که به تقویت فعالیت‌های تروریستی جمهوری اسلامی کمک می‌کنند، منع می‌کند.

در اوایل ماه فوریه، دولتجوبایدن مجدداً مجوز یکسری معافیتهای تحریمی را صادر کرد که به ایران و روسیه اجازه میداد معاملات هستهای چند میلیارد دلاری با یکدیگر انجام دهند. در صورت تصویب، قانون لنکفورد، دولت بایدن از لغو این تحریمها علیه تهران منع خواهد شد.

انتظار می‌رود این لایحه حمایت گسترده جمهوری‌خواهان را در سنا به دست آورد و می‌تواند دموکرات‌هایی را که به طور فزاینده‌ای علاقه‌مند به قطع اتحاد نظامی مسکو با ایران هستند، جذب کند. مجلس نمایندگان تحت کنترل جمهوری‌خواهان قبلاً نشان داده است که تمایل دوحزبی برای افزایش فشار بر حکومت ایران وجود دارد.

این لایحه، دولت بایدن را مجبور می‌کند تا هر نهاد ایرانی را که از فعالیت‌های روسیه علیه اوکراین حمایت مادی، تاکتیکی یا عملیاتی می‌کند، در لیست تحریم‌های ایالات متحده قرار دهد.

این قانون ارسال پهپادها، موشک‌های زمین‌به‌زمین، موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد، خودروهای زرهی زمینی، مهمات و تسلیحات متعارف از سوی جمهوری اسلامی به روسیه را مورد هدف قرار خواهد داد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی