Asset 2

مجلس نمایندگان ۴ اصلاحیه را برای تقویت روابط ایالات متحده و تایوان تصویب کرد 

تقویت روابط بین ایالات متحده و تایوان و دور شدن از سیاست چین واحد
(Sam Yeh/AFP via Getty Images)

مجلس نمایندگان ایالات متحده اخیراً چهار اصلاحیه پیشنهادی را تصویب کرد که به دنبال تقویت روابط بین ایالات متحده و تایوان و دور شدن از سیاست «چین واحد» است. 

این اصلاحات، به ترتیب در تاریخ ۲۷ و ۲۸ سپتامبر تصویب شدند و به صورت یکپارچه در قانون تخصیص اعتبار وزارت دفاع و قانون تخصیص اعتبار وزارت امور خارجه گنجانده شدند. 

یکی از این مواردی که به تصویب نمایندگان رسیده، اصلاحیه «نقشه‌های صادقانه» است که وزارت دفاع ایالات متحده را از ایجاد، تهیه، یا نمایش هر نقشه‌ای که تایوان را بخشی از قلمرو چین نشان می‌دهد، منع می‌کند. 

تام تیفانی، یکی از نمایندگان مجلس آمریکا که این اصلاحیه را پیشنهاد داده بود از واشنگتن خواست که سیاست «چین واحد» خود را کنار بگذارد – که تنها یک چین را به رسمیت می‌شناسد و مواضع حزب کمونیست چین در قبال تایوان را تصدیق می‌کند – و آن را «سیاست کهنه و غیرصادقانه» خواند. 

او در مجلس نمایندگان گفت: «همه ما می‌دانیم که تایوان بخشی از چین کمونیستی نیست و هرگز نبوده است.» از دهه ۱۹۷۰، سیاست موسوم به «چین واحد» آمریکا ادعاهای جعلی پکن در مورد تایوان را پذیرفته است. 

این نماینده جمهوری‌خواه اضافه کرد: «اگرچه اصلاحیه من به این سیاست نادرست پایان نمی‌دهد، حداقل مستلزم آن است که نقشه‌هایی که استفاده می‌کنیم واقعیت ساده‌ای را منعکس کنند: چین، چین است و تایوان، تایوان است.» 

اصلاحیه دومی که او پیشنهاد داده بود محدودیت‌های وزارت خارجه در ارتباط و همکاری بین مقامات آمریکایی و همتایان آنها در تایوان را حذف می‌کند. 

آقای تیفانی خاطرنشان کرد: «آمریکا برای گفتگو با دوستان و متحدان خود به یک برگه مجوز از چین کمونیست نیاز ندارد و این سیاست باید امروز پایان یابد.»  

او گفت که محدودیت‌هایی که «به دستور چین کمونیست» اعمال شده‌اند، از سفر مقامات بلندپایه آمریکایی به تایوان جلوگیری می‌کند و به مقامات آمریکایی هشدار می‌دهد که از تایوان به عنوان یک کشور یا رهبران منتخب آن به عنوان یک دولت یاد نکنند. 

این نماینده مجلس آمریکا اضافه کرد: «در واقعیت، این اقدامات به منظور جلوگیری و محدود کردن تعامل‌های سطح بالا بین مقامات آمریکایی و تایوان طراحی شده‌اند، با این حال از سال ۲۰۱۸ سیاست رسمی آمریکا این است که این تعاملات را تشویق و تسهیل کند 

اصلاحیه پیشنهادی تام تیفانی که ۲۸ سپتامبر به تصویب رسید، به سیاست وزارت امور خارجه آمریکا در ترانزیت‌های کوتاه مدت رهبران منتخب تایوان و انتقال آنها به شهرهای اغلب دور از واشنگتن پایان می‌دهد. 

اصلاحیه دیگری که در همان روز تصویب شد، محدودیت‌های ارتباطی بین مقامات ایالات متحده و تایوانی را که قبلاً توسط وزارت امور خارجه از طریق یادداشتی در سال ۲۰۲۱ اعمال شده بود، لغو می‌کند. 

آقای تیفانی گفت که دولت ترامپ این محدودیت‌ها را لغو کرد، اما پس از روی کار آمدن جو بایدن، این محدودیت‌ها دوباره اعمال شد. 

او گفت: «ما برای تعامل آمریکا با چین کمونیست چنین قوانینی نداریم … مقامات دولت بایدن همچنان با همان مقامات حزب کمونیست چین نشست می‌گذارند که وزیر امور خارجه خودمان آنها را به ارتکاب نسل‌کشی متهم کرده است 

این سیاستمدار جمهوری‌خواه افزود: «با این حال، ما همچنان به اجرای شرایط تحقیرآمیز در مورد تایوان، دوست دیرینه و همکار دموکراسی خود ادامه می‌دهیم 

تایوان منبع دائمی تنش بین ایالات متحده و چین است. رژیم چین در ماه آوریل پس از دیدار تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان با کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در کالیفرنیا، مانور نظامی سه روزه را در اطراف این جزیره خودگردان برگزار کرد و در آخرین روز این مانور نظامی رژیم چین ۹۱ هواپیمای جنگی و ۱۲ کشتی نیروی دریایی را به نزدیکی این جزیره اعزام کرد. 

 حزب کمونیست چین ادعا می‌کند که تایوان یک استان یاغی است که باید به هر وسیله‌ای با سرزمین اصلی یعنی چین متحد شود. 

ایالات متحده به طور رسمی موضع حزب کمونیست چین را به رسمیت می‌شناسد، اما تأیید نمی‌کند و ایالات متحده روابط دیپلماتیک رسمی با تایوان ندارد. با این حال، واشنگتن بر اساس «قانون روابط تایوان» متعهد است که تسلیحات لازم برای دفاع از خود را در اختیار جزیره قرار دهد و از هرگونه تغییر یک‌جانبه در وضعیت موجود جلوگیری کند. 

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نیز در ماه مه ۲۰۲۲ گفت، اگر رژیم چین به این جزیره حمله کند، واشنگتن از تایوان دفاع خواهد کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی