Search
Asset 2

مدیتیشن و رقص تانگو بیشتر از آنچه تصور کنید به هم شباهت دارند

دانشمندان پىبردند كه رقصتانگو و انواع فعاليتهاى اينچنينى، همان تجربهى ذهنى و روحى را به همراه دارد كه افراد به طور روزانه، تمرين مديتيشن مىكنند( Thinkstock)
دانشمندان پىبردند كه رقصتانگو و انواع فعاليتهاى اينچنينى، همان تجربهى ذهنى و روحى را به همراه دارد كه افراد به طور روزانه، تمرين مديتيشن مىكنند( Thinkstock)
دانشمندان پى بردند که رقص تانگو و انواع فعالیت هاى اینچنینى، همان تجربه ى ذهنى و روحى را به همراه دارد که افراد به طور روزانه، تمرین مدیتیشن مى کنند( Thinkstock)

 

براى سال‌هاى مدیدی، در تمامى فرهنگ‌هاى این کره‌ى خاکى، براى آرامش ذهنى و روحى و رسیدن به  مرحله‌ى سکون کامل، از روشهایى نظیر مدیتیشن بهره مى‌بردند. این روش نه تنها داراى فواید روحى و روانى است، بلکه بر روى جسم نیز به گونه‌اى اعجاب‌‏انگیز تأثیرى مثبت دارد.

همان‌گونه که دانشمندان و محققین، به طور روز افزونى در ارتباط با عملکرد مغز دانش کسب مى‌کنند، پى‌بردند که رقص‌تانگو و انواع فعالیت‌هاى این‌چنینى، همان تجربه‌ى ذهنى و روحى را به همراه دارد که افراد به طور روزانه، تمرین مدیتیشن مى‌کنند. جالب است که با کسب مهارت هر چه بیشتر در رقص تانگو، عملاً مى‌توانید راحت‌تر وارد مراحل عمیق‌تر شوید.

در همین راستا آزمایشى تجربى، که توسط مرکز پزشکى ملى ایالت کالیفرنیا در ایالات متحده صورت‌گرفت، همان اندازه که یک تمرین مدیتیشن عمیق و باتمرکز مؤثراست، تانگوى آرژانتینى تأثیرگذار است و باعث کاهش چشم‌گیر نگرانى‌ها، ترس‌ها و افسردگى مى‌گردد.

مدیتیشن عمیق اشاره دارد به این امر که هنگام تمرین مدیتیشن، شخص باید کاملاً آگاه و بیدار باشد، برخلاف تمام روش‌هایى که ورود به خلسه و نوعى خواب را تمرین و اشاعه مى‌دهند.

دریک آزمایش، تعداد ٩٧ نفر که جهت ثبت نام در یکى از کلاس‌هاى تانگو یا مدیتیشن و یا هر دو مراجعه کرده بودند، همگى از افسردگى رنج مى‌بردند؛ و نتیجه نشان‌گر تأثیر برابر مدیتیشن و تانگو در کم کردن میزان نگرانى‌هاى ذهنى و روحى، حتى کنترل و مداواى آن‌ها بود.

علاوه بر تمام این‌ها، در تمرین مدیتیشن، شخص تمرین‌کننده نه تنها به طور بارزى نگرانى و ترس‌هایش را کاهش مى‌دهد، بلکه باعث رشد توانائى‌ها، آگاهى و دانش خرد خود مى‌گردد.

با ذهنى آرام، مغز وارد مرحله‌اى از فعالیت مى‌شود که تولید و گسترش امواج آلفا را بیشتر و بیشتر مى‌کند. همچنین این نوع امواج در حین خواب و مدیتیشن نیز مى‌تواند ظاهر گردد. بخش وسیعى از مغز را این امواج پر کرده، متمرکز شده و قسمت فوقانى سر را در برمى‌گیرد. اگر این امر تداوم لازم را بیابد، مغز ممکن‌است وارد مراحل عمیق‌تر که امواجى با طول موج کوتاه‌ترى را مى‌طلبد گردد. این امواج با اشکالى منظم و تکرار شونده تحت امواج « تتا و دلتا » شناخته شده‌اند.

مى‌توان خلاصه‌اى موجز از مطالب مذکور را این‌گونه بیان‌کرد که رقصنده‌هایى با تجربیات بیشتر و مهارت‌هاى پیچیده‌تر داراى امواجى با طول موج در حدود آلفاى قوى‌ترى هستند به نسبت انواع رقصنده‌هاى دیگر. بدیهى‌است هرگروه فعال داراى نوعى از این امواج آلفا مى‌باشند. به عنوان مثال، براساس فرضیه‌ى تأثیرات سلسله‌ى اعصاب، تجربه‌ى بیشتر، کارکرد مغز در انجام اعمال مشابه را کمتر می‌‏کند. هرچه بیشتر شخصی تانگو را تمرین کند، ساده‌‏تر وارد مرحله‌‏ی آرامش و سکون می‌‏شود. باتمرین و وارد شدن به مراحل عمیق‌‏تر سکون، شخص تاثیرات مثبت بیشتری را تجربه می‌‏کند.

اپک تایمز در ٣۵ کشور و به ٢١ زبان منتشر‌مى‌شود.  

اخبار مرتبط

1 دیدگاه دربارهٔ «مدیتیشن و رقص تانگو بیشتر از آنچه تصور کنید به هم شباهت دارند»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی