Search
Asset 2

مقام سابق وزارت داخله افغانستان: تروریستان برای بالا بردن کشتار، بمب‌های ترکیبی می‌سازند

انفجار در منطقه هزاره‌نشین غرب کابل
انفجار در منطقه هزاره‌نشین غرب کابل در تاریخ ۱۱ ژامویه ۲۰۲۴ (Amu.tv)

یک مقام سابق وزارت داخله/کشور افغانستان می‌گوید که انفجار امروز در غرب کابل نشان می‌دهد که تروریستان برای افزایش کشتارها، در ترکیب بمب‌هایشان از ساچمه استفاده کرده‌اند.

منابع محلی در افغانستان می‌گویند که دو انفجار امروز در منطقه هزاره‌نشین غرب کابل و حوزه امنیتی چهارم مزار شریف به وقوع پیوسته است.

بسم‌الله تابان از مقام های پیشین وزارت داخله افغانستان با انتشار تصویری از موبایل آسیب‌دیده یکی از قربانیان در انفجار نوشته است که به تازگی گروه‌های تروریستی شامل حقانی و داعش در ساخت بمب‌های دست‌سازشان از ساچمه و آهن‌پاره نوک‌تیز استفاده می‌کنند و در برخی موارد نیز از مواد میکروبی یا مواد کشنده شیمیایی نیز استفاده کرده‌اند که باعث افزایش تلفات در انفجارها می‌شود.

وی افزوده است که تصویر موبایل آسیب‌دیده یکی از قربانیان انفجار روز پنج شنبه نشان می‌دهد که در انفجار در غرب کابل از بمب دست‌ساز ترکیب شده با ساچمه استفاده شده است.

رسانه‌های افغانستان گزارش داده‌اند که حوالی ساعت سه بعدازظهر به وقت محلی، انفجاری در نزدیکی یک مرکز تجاری در غرب کابل موسوم به «برچی سیتی سنتر» به وقوع پیوسته است. تصاویری که از این انفجار در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، اجساد خون‌آلود تعدادی از قربانیان را بر روی پیاده‌رو نشان می‌دهد.

مقام‌های طالبان تاکنون درباره این دو انفجار اظهارنظری نکرده‌اند. بعد از به قدرت رسیدن طالبان، بیمارستان‌ها و دیگر نهادهای درمانی افغانستان از دادن اطلاعات به رسانه‌ها درباره تلفات انفجارها و دیگر خشونت‌ها منع شده‌اند.

عارف رحمانی، نماینده سابق مجلس افغانستان در پستی در صفحه ایکس تعداد کشته‌شدگان را ۵ نفر و زخمی‌شدگان را ۱۲ نفر دانسته است.

وی به نقل از شاهدان گفته است که ماین/مین جاسازی شده در مقابل مرکز تجاری برچی سیتی سنتر منفجر شده است.

این دومین انفجاری است که در کمتر از یک هفته در غرب کابل به وقوع پیوسته است.

همچنین شاهدان انفجار در مزارشریف می‌گویند که طالبان موبایل‎های تعدادی از شاهدان را که از محل انفجار فیلم و عکس تهیه کرده بودند، ضبط کردند. آن‌ها را مورد لت‌وکوب/ضرب‌وشتم قرار دادند و با خود بردند.

درباره تلفات و زخمی‌های انفجار در شهر مزار شریف گزارشی منتشر نشده است.

تا لحظه نوشتن این خبر، هیچ گروهی مسئولیت این انفجارها را برعهده نگرفته است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی