Search
Asset 2

تل‌آویو جمهوری اسلامی را به تلاش برای حمله به سفارت اسرائیل در باکو متهم کرد 

اسرائیل جمهوری اسلامی را به حمله به سفارت اسرائیل در جمهوری آذربایجان متهم کرد 
الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل(MICHAL CIZEK/AFP via Getty Images)

الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل، یک روز پس از دستگیری یک مهاجم افغان در جمهوری آذربایجان، جمهوری اسلامی را به تلاش برای حمله به سفارت اسرائیل در جمهوری آذربایجان متهم کرده است. 

تشکیلات امنیتی جمهوری آذربایجان در روز دوشنبه از بازداشت یک شهروند افغانستان به ظن «برنامه‌ریزی برای حمله به سفارت اسرائیل در باکو» خبر داد و اعلام کرد که او از ایران وارد این کشور شده بود. 

کوهن در جریان سفر خود به صربستان عنوان کرد: «ایران پشت تلاش برای حمله به سفارت اسرائیل در باکو قرار دارد و این فرد تروریست که دستگیر شده دستوراتش را از ایران دریافت کرده و مورد حمایت مالی قرار گرفته است.» 

وزیر خارجه اسرائیل اضافه کرد، «همان‌طور که در روزهای گذشته شاهد تلاش برای حمله به سفارت اسرائیل در باکو و نیز یهودیان و اسرائیلی‌ها در ماه‌های اخیر در قبرس و یونان بوده‌ایم، تروریسم ایران یک تهدید جهانی است.» 

اوایل هفته جاری، رسانه‌‌های جمهوری آذربایجان و اسرائیل گزارش دادند دستگاه‌های امنیتی آذربایجان طرح یک حمله تروریستی به سفارت اسرائیل در باکو را خنثی کردند. 

آذربایجان روز ۱۹ تیر اعلام کرده بود یک تبعه افغانستان که از «یک کشور ثالث» وارد خاک آذربایجان شده بود تا «سفارت یک کشور دیگر را زیر نظر بگیرد» اکنون در بازداشت دستگاه اطلاعاتی جمهوری آذربایجان است. در بیانیه دولت آذربایجان اما به نام کشورها اشاره نشده بود.  

اما رسانه‌های اسرائیلی بر اساس اطلاعات منتشر شده می‌گویند سفارت اسرائیل در باکو هدف این حمله تروریستی بوده است. به نوشته تایمز اسرائیل، مقامات امنیتی جمهوری آذربایجان از فوزان موسی‌خان ۲۳ساله بازجویی کرده‌اند. 

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست نیز نوشته که این فرد در نزدیکی هتل «هایتریجنس» در باکو که فعالیت سفارت اسرائیل از آنجا انجام می‌شود، رفت‌وآمد کرده و تصاویری از این تحرکات او در دست تشکیلات امنیتی جمهوری آذربایجان است. 

بیانیه سرویس اطلاعاتی جمهوری آذربایجان روز دوشنبه نوشته بود که تبعه افغانستانی بازداشت شده «در توطئه با افراد دیگر قصد ارتکاب اقدام تروریستی، ایجاد وحشت و وارد کردن خسارت مالی قابل توجهی را داشت که می‌توانست به یک رویداد خطرناک منجر شود» و برای تشکیل یک هسته تروریستی و دستیابی به سلاح تلاش کرده بود. 

روابط ایران و جمهوری آذربایجان در پی حمله مسلحانه به سفارت باکو در تهران، در روز هفتم بهمن وارد تنش بیش از پیش شد. دولت باکو یک روز بعد از آن کارکنان دیپلماتیک و خانواده آن‌ها را به کشور خود برگرداند و سپس، فعالیت سفارت در تهران را تعلیق کرد. جمهوری اسلامی نیز بارها به نزدیکی روابط اسرائیل با آذربایجان اعتراض کرده است. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی