Search
Asset 2

افزایش تنش‌‏های سیاسی در افغانستان

" افزایش تنش‌‌‌‏های سیاسی در افغانستان. (MASSOUD HOSSAINI/AFP/Getty Images)
" افزایش تنش‌‌‌‏های سیاسی در افغانستان. (MASSOUD HOSSAINI/AFP/Getty Images)
” افزایش تنش‌‌‌‏های سیاسی در افغانستان. (MASSOUD HOSSAINI/AFP/Getty Images)

 

افغانستان با اعلام نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات وارد دور تازه‌‌‌‏ای از تحولات شده است. بلافاصله پس‌‌‌‏از اعلام نتایج، «عبدالله عبدالله»، یکی از دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور، آن را مردود اعلام کرد.

براساس نتیجه انتخابات، «اشرف غنی احمدزی»، دیگر نامزد ریاست جمهوری افغانستان، با بیش از ۵۶ درصد رأی، پیشتاز این دور از انتخابات است.

«عبدالله عبدالله» ضمن تقلبی خواندن آن، نتایج را «کودتا علیه آرای مردم» خواند. وی در جمع هوادارانش خود را برنده‌‌‌‏ی انتخابات و رئیس‌‌‏جمهور منتخب مردم اعلام کرد.

به گفته‌‌‌‏ی وی میزان مشارکت مردم در دور انتخابات نسبت به دور اول بیشتر بوده است که این مورد احتمال تقلب و اضافه کردن آرای تقلبی به صندوق‌‌‌‏ها را می‌‌‌‏افزاید. میزان مشارکت در دور دوم انتخابات، حدود یک و نیم میلیون نفر بیشتر از دور اول بوده است.

رد نتایج مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از سوی ستاد انتخاباتی «عبدالله عبدالله»، بازتاب گسترده‌‌‌‏ای در کشورهای دیگر داشته است.

«جان کری»، وزیر امور خارجه‌‌‌‏ی آمریکا، روز سه شنبه، در پاسخ به واکنش ستاد انتخاباتی «عبدالله عبدالله» برای کسب قدرت و تشکیل دولت موازی در افغانستان، بیانیه‌‌‌‏ای صادر کرد. وی در این بیانیه‌‌‌‏ ضمن اظهار نگرانی از فضای سیاسی ایجاد شده در افغانستان گفت: «هزینه‌‌‌‏ی هر نوع اقدامی در کسب قدرت از طریق فراقانونی در افغانستان قطع حمایت مالی و امنیتی ایالات متحده و جامعه‌‌‌‏ی بین‌المللی از آن کشور است.»

«جیمز دابنز»، نماینده‌‌‌‏ی ویژه‌‌‌‏ی دولت آمریکا در امور افغانستان و پاکستان نیز نسبت به احتمال تجزیه‌‌‌‏ی افغانستان هشدار داده است.

پس‌‌‌‏از اعلام نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، ستاد انتخاباتی «عبدالله عبدالله» ضمن اعتراض و رد آن، اقدام به پخش خبرنامه‌‌‌‏ای مبنی برایجاد حکومتی با نام اصلاحات و همگرایی کرد.

اتحادیه‌‌‌‏ی اروپا نیز از تنش‌‌‌‏های سیاسی بین دو نامزد و احتمال تقلب در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ابراز نگرانی کرده و «ویلیام هیگ»، وزیر خارجه‌‌‌‏ی بریتانیا، دو نامزد انتخابات افغانستان  را به آرامش و انتقال آرام قدرت دعوت نموده است.

گفته می‌‌‌‏شود هواداران «عبدالله عبدالله» روز سه شنبه در یک گردهمایی بزرگ، در تالار لویه جرگه ضمن ازبین بردن عکس «حامد کرزی»، رئیس جمهور فعلی افغانستان، خواستار ایجاد دولتی جدید به رهبری وی شدند.

«عبدالله عبدالله» نیز از از پاره شدن عکس «حامد کرزی» اظهار تأسف نمود و گفت: «هیچ کسی خواب این را نبیند که تقلب کرده باشد و فردا به ریاست جمهوری برود. تصمیم ما را در سطح دنیا، کسی نمی‌‌‌‏تواند نادیده بگیرد. از همین جا اعلام می‌کنم که اگر قطعه قطعه شویم حکومت تقلبی را نمی‌‌‌‏پذیریم.»

وی از کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به دلیل جدانکردن آرای پاک از ناپاک در این دوره انتقاد کرده است.

دولت ایران نیز درباره‌‌‌‏ی تحولات اخیر افغانستان طی بیانیه‌ای بیان کرد: «انتظار همه این است که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با انتقال مسالمت آمیز قدرت بر مبنای آرای پاک ملت افغانستان، موجبات روی کار آمدن دولت مشروع و مقتدر را فراهم آورد.»

با رد شدن نتایج دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از سوی یکی از نامزدها و حملات اخیر و گاه و بیگاه طالبان و مخالفان مسلح دولت، بیم آن می‌‌‌‏رود موج جدیدی از بی ثباتی سیاسی کل کشور را فرا بگیرد. برخی از دولتمردان در داخل و خارج کشور به تجزیه‌‌‌‏ی احتمالی این کشور هشدار داده‌‌‌‏اند.

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی