Search
Asset 2

مرکز اسلامی لندن وابسته به جمهوری اسلامی تعطیل شد 

توقف فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی مرکز اسلامی لندن وابسته به دفتر علی خامنه‌ای
مرکز اسلامی لندن (Islamic Centre of England) (Wikimedia)

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی مرکز اسلامی لندن وابسته به دفتر علی خامنه‌ای در اطلاعیه‌ای از توقف فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی خود به دلیل آنچه که «شرایط خاص» خوانده است، خبر داد. 

مرکز اسلامی انگلیس به علت تعطیلی این نهاد اشاره‌ای نکرده و در اعلامیه نصب شده بر روی درِ ورودی این مرکز نوشته شده «به دلیل شرایط خاص، تمامی برنامه‌های فرهنگی و آموزش این مرکز از جمله دعاهای هفتگی و نماز جماعت تا اطلاع بعدی برگزار نمی‌شود 

«کمیسیون خیریه بریتانیا» نهاد ناظر بر مؤسسات خیریه، روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت در بیانیه‌ای اعلام کرده بود متولیان «مرکز اسلامی انگلیس»، وابسته به دفتر علی خامنه‌ای، در لندن را برکنار و متولی موقت برای این مرکز منصوب کرد. 

نمایندگان پارلمان بریتانیا در اول فروردین‌ماه و در جریان یک مناظره از دولت ریشی سونات نخست‌وزیر بریتانیا خواستند تا مرکز اسلامی وابسته به جمهوری اسلامی در انگلیس را تعطیل کند.  

پس از افشاگری‌ها مبنی بر اینکه برخی روحانیون تحت حمایت مرکز اسلامی انگلیس خواستار سرنگونی دموکراسی‌های غربی شده‌اند، چندین نماینده پارلمان بریتانیا خواستار تعطیلی مرکز اسلامی انگلیس شدند 

در جریان یک مناظره پارلمانی نمایندگان نگرانی‌های خود را درباره ارتباط آشکار این مرکز با سپاه پاسداران اعلام کردند و از دولت بریتانیا خواستند تا سپاه را سازمانی تروریستی اعلام کرده و مرکز اسلامی را تعطیل کند. 

چندی پیش نیز روزنامه تایمز فاش کرد مرکز اسلامی لندن بیش از ۱۰۹ هزار پوند از دولت بریتانیا در قالب کمک‌هایی که به مؤسسات و شرکت‌ها برای جبران خسارت‌های ناشی از کرونا و حفظ مشاغل پرداخت می‌شود، دریافت کرده است. 

طی هفته‌های گذشته مخالفان جمهوری اسلامی در شهرهای مختلف جهان از جمله هامبورگ و لندن خواهان تعطیلی مراکز اسلامی وابسته به جمهوری اسلامی شده بودند. 

مرکز اسلامی لندن در کنار مرکز اسلامی هامبورگ، مسجد امام علی در استکهلم و مرکز اسلامی امام علی در تورنتو، در زمره کانون‌ها و مجموعه‌های وابسته به جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌روند که در پوشش فعالیت‌های مذهبی، اهداف سیاسی، امنیتی و تبلیغاتی حکومت ایران را پیش می‌برند و مسئولان این نهادها از سوی جمهوری اسلامی منصوب می‌شوند.   

تام توگنهات، معاون امنیتی وزیر کشور بریتانیا، ضمن استقبال از برکناری متولیان «مرکز اسلامی انگلیس» گفت: «درباره تهدیدات ایران در بریتانیا هشدار داده بودم و برکناری متولیان این مرکز که گزارش شده با این رژیم ارتباط دارند و مدیر متولی آن توسط رهبر جمهوری اسلامی منصوب می‌شود، پیشرفت خوشایندی است 

توگندات هفته گذشته در گفت‌وگو با تایمز، این مرکز را یک «تهدید شوم» علیه این کشور توصیف کرد و گفت برای مبارزه با این «تهدید شوم که کشوری را اشغال کرده و اکنون کشور ما را تهدید می‌کند»، در تلاش است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی