Search
Asset 2

درخواست نمایندگان بریتانیا برای قرارگرفتن سپاه در لیست تروریستی 

اعلام کردن سپاه به عنوان سازمان تروریستی
(Wikimedia)

 نمایندگان پارلمان بریتانیا در جریان یک مناظره از دولت ریشی سوناک نخست‌وزیر بریتانیا خواستند تا سپاه را سازمانی تروریستی اعلام کرده و مرکز اسلامی وابسته به جمهوری اسلامی در انگلیس را تعطیل کند. 

به گزارش روزنامه «ساندی تایمز»، پس از افشاگری‌ها مبنی بر اینکه برخی روحانیون تحت حمایت مرکز اسلامی انگلیس که خواستار سرنگونی دموکراسی‌های غربی شده‌اند، چندین نماینده پارلمان بریتانیا خواستار تعطیلی مرکز اسلامی انگلیس شدند. 

مرکز اسلامی لندن، در کنار مرکز اسلامی هامبورگ، مسجد امام علی در استکهلم و مرکز اسلامی امام علی در تورنتو، در زمره کانون‌ها و مجموعه‌های وابسته به جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌روند که در پوشش فعالیت‌های مذهبی، اهداف سیاسی، امنیتی و تبلیغاتی حکومت ایران را پیش می‌برند و مسئولان این نهاد‌ها از سوی جمهوری اسلامی منصوب می‌شوند. 

در جریان یک مناظره پارلمانی که روز گذشته برگزار شد، نمایندگان نگرانی‌های خود درباره ارتباط آشکار این مرکز با سپاه پاسداران را اعلام کردند و از دولت بریتانیا خواستند تا سپاه را سازمانی تروریستی اعلام کرده و مرکز اسلامی را تعطیل کند. 

استیون کرب، نماینده حزب محافظه‌کار، گفت: «این مرکز نمود تلاش سیستماتیک رژیم ایران برای استفاده از هر جای پایی در حیات ملی ما به‌منظور اشاعه تئوری‌های توطئه، افراط‌گرایی و رادیکالیسم است 

آلیسیا کرنز، رئیس کمیته امور خارجه مجلس عوام نیز گفت وابستگان سپاه پاسداران در بریتانیا مشغول ساکت کردن منتقدان، نفرت‌انگیزی، تجلیل از تروریست‌ها، و عضوگیری برای یک رژیم تروریستی بوده‌اند. 

تام توگندات، وزیر امنیت بریتانیا، در پاسخ به درخواست چهار نماینده پارلمان مبنی بر تروریستی اعلام‌کردن سپاه پاسداران، گفت: «آنها کاملاً حق دارند نگران مراکز فرهنگی رژیم ایران در بریتانیا باشند 

او با بیان اینکه فعالیت دولت برای مقابله با تهدید رژیم جمهوری اسلامی طی ماه‌های اخیر افزایش‌یافته است، خاطرنشان کرد: «مرکز اسلامی انگلیس یک مورد منفرد نیست و کار سپاه برای خرابکاری در بریتانیا به سازمان‌های پوششی مثل آن محدود نمی‌شود 

وزیر امنیت بریتانیا تأکید کرد: «دولت در حال برنامه‌ریزی برای مبارزه با این تهدید شرورانه است که یک کشور [ایران] را به انقیاد درآورده و اکنون کشور ما را تهدید می‌کند. این دولت مطلقاً اجازه نخواهد داد که این تهدیدها عملی شود و در مقابل هرگونه تهدیدی علیه این کشور [بریتانیا] قویاً ایستادگی خواهد کرد. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی