Asset 2

همسر یک وکیل حقوق بشر که در چین ناپدید شده از کنگره آمریکا درخواست کمک کرد

ناپدید شدن همسر یک وکیل حقوق بشر در چین
گنگ هه، همسر گائو جی‌شنگ، وکیل حقوق‌ بشر چینی، در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۱ با مطبوعات در کاخ کنگره آمریکا صحبت می‌کند. (Tim Sloan/AFP/Getty Images)

همسر یک فعال حقوق بشر چینی که بیش از ۵ سال است در چین ناپدید شده و گفته می‌شود توسط نهادهای امنیتی رژیم چین ربوده شده است، با حضور در کنگره آمریکا از مقامات ایالات متحده خواست تا برای یافتن همسرش و مشخص‌شدن محل بازداشت این وکیل حقوق بشر به او کمک کنند. 

گائو جی‌شنگ همسر خانم «گنگ»، وکیل مشهور حقوق بشر، در اوت ۲۰۱۷ در استان شاآنشی در شمال چین ناپدید شد. گائو جی‌شنگ پیش از آن چندین بار از سوی رژیم چین ربوده شده بود و توسط پلیس حزب کمونیست مورد شکنجه قرار گرفته بود. 

خانم «گنگ»، از جمله افرادی بود که در جلسه استماع کمیته فرعی کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان در ۲۰ آوریل که مصادف با ۵۹ سالگی گائو است، شهادت داد. این جلسه با عنوان «زندانیان سیاسی چین: گائو جی‌شنگ کجاست؟» برای افزایش آگاهی از این واقعیت که محل نگهداری گائو ناشناخته است برگزار شد. 

گائو جی‌شنگ، وکیل حقوق بشر
گائو جی‌شنگ، وکیل حقوق بشر (Verna Yu/AFP/Getty Images)

او، یک وکیل خودآموز مسیحی است که سه بار برای دریافت جایزه صلح نوبل نامزد شده است. او از سال ۱۹۹۶ به‌عنوان وکیل فعالیت خود را آغاز کرد و افرادی که قربانی تصرف زمین توسط دولت شده بودند، خانواده‌های معدنچیانی که در اثر حوادث معدنی جان خود را ازدست‌داده بودند، و همچنین مسیحیان و پیروان فالون گونگی که در معرض اذیت و آزار قرار داشتند، دفاع می‌کرد. 

گائو جی‌شنگ پیش از ناپدیدشدن و پس از آزادی از زندان در ماه اوت ۲۰۱۴ که به‌خاطر اتهام «تحریک به براندازی حکومت»، اتهامی که رژیم چینی اغلب در برابر منتقدانش به کار می‌برد، در حبس خانگی قرار گرفته بود. 

گنگ در جلسه کمیته فرعی کنگره از مقامات سفارت آمریکا در چین خواست که به دیدار گائو بروند و از کنگره آمریکا خواست تا چین را به برگزاری  یک دادگاه علنی برای گائو و اعطای حق دیدار او با خانوادهاش تشویق کند. 

گنگ در شهادت خود گفت که اگر این درخواست‌ها قابل دستیابی نیست «این که گائو جی‌شنگ با من تماس بگیرد و به من بگوید هنوز زنده است، کافی است 

سوفی لو، شاهد دیگر این جلسه، به پروندهٔ گائو و همچنین به حکم‌های اخیر همسرش «دینگ جیاشی» و یک حقوق‌دان دیگر به نام «شو جی‌یونگ» در چین اشاره کرد تا این نکته را خاطرنشان کند که واقعیت رژیم چین چیست. 

در حالی که عکسی از همسرش، فعال حقوق بشر چینی، دینگ جیاشی در پس زمینه نمایش داده می شود، سوفی لو در جلسه استماع در برابر کمیسیون کنگره-اجرایی چین (CECC) در ساختمان اداری دیرکسن سنا در کاخ کنگره آمریکا در واشنگتن در ۳ فوریه ۲۰۲۲ شهادت می دهد. (Alex Wong/Getty Images)

لو در طول شهادت خود گفت: «حزب کمونیست چین یک دولت وحشی است که به هیچ قانونی احترام نمی‌گذارد 

در حاشیه برگزاری این نشست، کریس اسمیت عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در یک مصاحبه با شبکهٔ ان‌تی‌دی گفت که این موضوع مهمی است که توجه دوباره به اتفاقاتی که در چین رخ می‌دهد جلب شود. 

اسمیت گفت: «تمامی ما باید نسبت به وحشیگری که هر روز بر مردان، زنان و کودکان چینی به دلیل دین، سیاست یا نژادشان تحمیل می‌شود، آگاه شویم.» 

او تبتی‌ها، اویغورها، تمرین‌کنندگان روش معنوی فالون گونگ و مسیحیان را به‌عنوان قربانیان سیاست تعقیبی چین نام برد. 

فالون گونگ یا فالون دافا یک تمرین معنوی است که شامل تمرین‌های ایستاده و مدیتیشن و آموزه‌های اخلاقی می‌شود. بر اساس برآوردها، تا سال ۱۹۹۹، هفت سال پس از معرفی این روش به عموم، ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تمرین‌کننده در چین داشت. 

رژیم چین که محبوبیت فالون گونگ را تهدیدی برای حکومت خود می‌دانست، در ژوئیه ۱۹۹۹ با هدف قراردادن افراد بی‌گناه در یک سرکوب خشونت‌آمیز، کمپین بی‌رحمانه‌ای را برای ریشه‌کن‌کردن این روش معنوی به راه انداخت که کارشناسان آن را یک نسل‌کشی توصیف کرده‌اند. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی