Search
Asset 2

پایان فعالیت «مؤسسه تبادلات آکادمیک» آلمان در ایران

تعطیلی موسسه تبادلات آکادمیک آلمان در ایران
مؤسسه تبادلات آکادمیک آلمان بزرگترین سازمان حمایتی آلمان در حوزه همکاری‌های دانشگاهی بین‌المللی است (Wikipedia)

 وحید حدادی اصل، قائم‌مقام وزیر علوم جمهوری اسلامی از کاهش علاقه کشورهای اروپایی برای ارتباط علمی با ایران خبر داد و گفت که برلین دفتر مؤسسه تبادلات آکادمیک آلمان (DAAD) را در ایران تعطیل کرده است. 

وحید حدادی اصل افزود: این مؤسسه، یک سازمان علمی است و نباید تحت‌تأثیر مسائل قرار بگیرد. ما محدودیتی برای ارتباط علمی با کشورهای اروپایی نداریم، اما آنها محدودیت ایجاد می‌کنند. 

او خاطرنشان کرد: «کشورهای اروپایی علایق خود را برای ارتباط علمی با ایران کم کرده‌اند، اما قراردادی نداشته‌ایم که بخواهند آن را لغو کنند.» 

همچنین وب‌سایت مؤسسه تبادلات آکادمیک آلمان با انتشار متنی، ضمن ابراز تأسف از تعطیل‌شدن این مرکز تا «اطلاع ثانویه» نوشت: «به‌عنوان یک مؤسسه علمی دانشگاهی برون‌مرزی این تصمیم‌گیری برای ما آسان نبوده و امید آن می‌رود که در آینده‌ای نزدیک امکان ازسرگیری فعالیت‌ها فراهم شود 

این مؤسسه باهدف حمایت از تبادلات آکادمیک آلمان و ایران، مشاوره در همه زمینه‌های آکادمیک از جمله تحصیل و پژوهش در آلمان و توسعهٔ روابط بین دانشگاهی بین دو کشور تأسیس شده است. 

گفتنی است که طی ماه‌های گذشته تنش میان روابط کشورهای اروپایی و جمهوری اسلامی افزایش‌یافته است و این تنش موضوعات فرهنگی و علمی را نیز تحت‌تأثیر قرار داده است. 

درحالی‌که مقامات برلین تصمیم گرفتند که دفتر مؤسسه تبادلات آکادمیک آلمان در ایران را تعطیل کنند، در ۱۵ دی‌ماه، وزارت امور جمهوری اسلامی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دفتر بنیاد تحقیقات فرانسه در ایران را تعطیل کرده است. 

اقدام دولت جمهوری اسلامی برای تعطیلی این مرکز فرهنگی که به «انجمن ایران‌شناسی فرانسه در ایران» معروف است، واکنشی بود به انتشار کاریکاتورهایی از علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در مجله فرانسوی شارلی ابدو. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی