Search
Asset 2

رئیس حزب کمونیست چین وارد مسکو شد

سفر شی جین پینگ، رهبر حزب کمونیست چین به روسیه
شی جین پینگ، رهبر چین (سمت راست) در ۴ فوریه ۲۰۲۲ در پکن با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ملاقات کرد. (Alexei Druzhinin/Sputnik/AFP via Getty Images)

 شی جین پینگ، رهبر حزب کمونیست چین، امروز ۲۹ اسفندماه، در یک سفر سه‌روزه و برای دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه، وارد مسکو شد. 

وزارت خارجه رژیم چین گفته است که شی از ۲۹ اسفند تا ۲ فروردین به دعوت پوتین در روسیه خواهد بود و انتظار می‌رود در طول این سفر «تعدادی اسناد مهم دوجانبه» بین دو طرف امضا شود. 

این اولین دیدار یک رهبر خارجی با ولادیمیر پوتین از زمانی است که دادگاه کیفری بین‌المللی حکم بازداشت پوتین را به اتهام جنایات جنگی در اوکراین صادر کرد. 

خبرگزاری‌ها گزارش می‌دهند که گفت‌وگوهای شی و پوتین در روز دوشنبه «بر توسعه مشارکت راهبردی دو کشور متمرکز است» و شی جین‌پینگ همچنین قصد دارد در جلسه خود با ولادیمیر پوتین، او را به دیدار مجازی با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، ترغیب کند. 

پوتین در این زمینه تأکید کرده است که یکی از “پیش‌شرط‌های” او برای دستیابی به توافق صلح احتمالی با اوکراین این است که “کی‌یف واقعیت‌های جدید ژئوپلیتیکی را بپذیرد.” منظور پوتین در مورد “واقعیت‌های جدید ژئوپلیتیکی”، به‌رسمیت‌شناختن الحاق کریمه در سال ۲۰۱۴ و همچنین چهار منطقه اوکراین به خاک روسیه در سال گذشته از سوی کی‌یف است. 

هر چند بر اساس گزارش‌های منتشر شده رهبر حزب کمونیست چین قصد دارد که نقش میانجی را میان کی‌یف و مسکو ایفا کند؛ اما تعدادی از کارشناسان معتقدند که این یک طرح صلح ساختگی است. 

فرانک لهبرگر، کارشناس امور چین با اشاره به تلفات و خسارت‌های بالای ارتش روسیه در نبرد با ارتش اوکراین گفت که شی به دنبال یک آتش‌بس موقت برای به‌دست‌آوردن زمان تجدید قوا برای ارتش مستهلک پوتین است و روسیه «در زمان بعدی» شدیدتر به اوکراین حمله خواهد کرد.  

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی