Search
Asset 2

کمک رژیم چین به جمهوری اسلامی در ساخت پهپاد برای روسیه  

چین با تامین قطعات به جمهوری اسلامی کمک می‌کند تا پهپادهای انتحاری برای روسیه را هرچه سریع‌تر تولید کند.
(Wikimedia)

روزنامه آمریکایی وال‌استریت جورنال در گزارشی به نقل از محققان نوشته است که چین با تامین قطعات به جمهوری اسلامی کمک می‌کند تا پهپادهای انتحاری برای روسیه را هرچه سریع‌تر تولید کند. 

این تحقیقات نشان می‌دهد که چین با وجود فشار فزاینده آمریکا برای بستن مجاری زنجیره تامین جهانی، به ارسال قطعات سازنده برنامه هواپیماهای بدون سرنشین خود به ایران ادامه داده است. 

طبق این گزارش، این کشف همچنین نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی تا چه اندازه سریع می‌تواند به روسیه در جنگ علیه اوکراین کمک کند و تنها به سه ماه زمان نیاز دارد تا تسلیحات مورد درخواست مسکو را بسازد؛ تسلیحاتی که تاکنون آسیب‌های جانی و تخریب‌های گسترده در اوکراین برجای گذاشته است. 

بر اساس این گزارش، محققان گفته‌اند یک پهپاد ایرانی که توسط نیروهای اوکراینی در ماه آوریل سرنگون شد حاوی مبدل ولتاژی بود که به نظر می‌رسد در اواسط ژانویه در چین ساخته شده است. 

این نخستین باری است که قطعهای که در سال ۲۰۲۳ ساخته شده توسط محققان گروه «تحقیقات تسلیحات حوزه‌های مناقشه»، مستقر در بریتانیا که زنجیره‌های تامین تسلیحات جهانی را ردیابی می‌کند، در پهپادهای ساخت جمهوری اسلامی پیدا کرده‌اند. 

این یافته نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی با چه سرعتی می‌تواند هواپیماهای بدون سرنشین بسازد و به روسیه ارسال کند. قطعه چینی در ژانویه ساخته شد، به ایران ارسال و نصب شد و سپس به روسیه فرستاده شد و در آوریل علیه اوکراین مورد استفاده قرار گرفت. 

به گفته ارتش اوکراین، روسیه بیش از ۷۰۰ پهپاد را برای هدف قرار دادن نیروگاه‌های برق، زیرساخت‌های غیرنظامی شهرها و اهداف نظامی پرتاب کرده است. 

در حالی که اوکراین می‌گوید توانسته تا حد زیادی تهدید پهپادها را خنثی کند، استفاده مداوم از پهپادها پدافند هوایی این کشور را تحت فشار قرار داده است. 

ماه گذشته دولت بایدن گفت که ذخایر پهپادهای ایرانی روسیه به اتمام رسیده و از تهران خواسته است تا پهپادهای بیشتری ارسال کند. هفته گذشته، کاخ سفید اعلام کرد که جمهوری اسلامی اخیراً صدها پهپاد را با کشتی‌هایی که از دریای خزر عبور می‌کنند به روسیه فرستاده است. 

کشف قطعه چینی ساخت ۲۰۲۳ نشانگر چالش‌هایی است که آمریکا و متحدانش در تلاش برای توقف جریان انتقال قطعات از سراسر جهان به کارخانه‌های ساخت پهپاد جمهوری اسلامی با آن روبرو هستند. 

قطعه چینی ۲۰۲۳ که توسط این گروه تحقیقاتی در پهپاد V شکل بسیار مخرب معروف به شاهد-۱۳۶ کشف شد، در سیستم ناوبری این سلاح قرار داشته است. 

این گزارش می‌گوید، تحریم‌های جهانی به منظور توقف جریان انتقال قطعات به جمهوری اسلامی، تأثیر ناچیزی داشته است. هدف قرار دادن قطعاتی مانند مبدل‌های ولتاژ که به طور گسترده در صنایع الکترونیک تجاری استفاده می‌شود، یک مشکل بوده است. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی