Search
Asset 2

جشن چهارشنبه سوری باز هم حادثه‌‌‌‏آفرین شد

امروزه جشن چهارشنبه‌‌‌‌‌‌‌‌‏سوری از آن‌‌‌‌‌‌‌‌‏چه در زمان کهن در ایران باستان برگزار می‌‌‌‌‌‌‌‌‏شد فاصله گرفته و تغییر ماهیت داده‌‌‌‌‌‌‌‌‏است. (اسکرین‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)
امروزه جشن چهارشنبه‌‌‌‌‌‌‌‌‏سوری از آن‌‌‌‌‌‌‌‌‏چه در زمان کهن در ایران باستان برگزار می‌‌‌‌‌‌‌‌‏شد فاصله گرفته و تغییر ماهیت داده‌‌‌‌‌‌‌‌‏است. (اسکرین‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)
امروزه جشن چهارشنبه‌‌‌‌‌‌‌‌‏سوری از آن‌‌‌‌‌‌‌‌‏چه در زمان کهن در ایران باستان برگزار می‌‌‌‌‌‌‌‌‏شد فاصله گرفته و تغییر ماهیت داده‌‌‌‌‌‌‌‌‏است.(اسکرین‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)

مدیر روابط عمومی معاونت درمان وزارت بهداشت تعداد مجروحان را  تاکنون ۳۱ نفر اعلام کرده است.

به‌‌‌‌‏گزارش مهر از جمله مجروحان حوادث چهارشنبه سوری، پسر جوانی است که ساعاتی قبل بر اثر انفجار مواد محترقه مجروح شده و به بیمارستان منتقل شد. بنا بر اعلام پزشکان، به دلیل ورود جسم خارجی به چشم وی، ممکن است بینایی خود را از دست بدهد.

همچنین پسر ۱۳ ساله‌ای بر اثر سوختگی سر و دست و صورت به بیمارستان منتقل شده است. عصر امروز نیز بر اثر انفجار مواد محترقه در دو ساختمان در تهران دو جوان دچار آسیب‌دیدگی شدند.

هر ساله در آستانه فرا رسیدن سال نو با وجود هشدارهای فراوان به جوانان و نوجوانان و خانواده‌ها در شب چهارشنبه سوری شاهد حوادث تلخ و ناگوار هستیم.

امروزه جشن چهارشنبه‌‌‌‌‌‌‌‏سوری از آن‌‌‌‌‌‌‌‏چه در زمان کهن در ایران باستان برگزار می‌‌‌‌‌‌‌‏شد فاصله گرفته و تغییر ماهیت داده‌‌‌‌‌‌‌‏است. چنانچه اغلب نام چهارشنبه‌‌‌‌‌‌‌‏سوری به جای شادی و جشن، تداعی‌‌‌‌‌‌‏کننده سلب آسایش و ایجاد استرس در خانواده‌ها و در برخی مواقع داغدار شدن آن‌‌‌‌‌‌‌‏ها ا‌‌‌‌‌‌‌‏ست.

هر سال در شب چهارشنبه سوری استفاده از مواد محترقه باعث آسیب‌‌‌‌‌‌‌‏های شدید جسمی و نقص عضو و تلفات جانی در بین مردم از جمله نوجوانان و جوانان می‌گردد.

به گزارش پاکسان نیوز، «دکتر کیوان الچیان»، بازرس انجمن تخصصی طب اورژانس بیان کرد که استرس‌های چهارشنبه‌‌‌‌‏سوری باعث افزایش ناگهانی فشار خون و خونریزی‌های مغزی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه زخم‌های اثنی‌‌‌‏عشر از عوارض دیگر استرس‌های چهارشنبه‌‌‌‌‏سوری است، گفت: «امواج مواد منفجره می‌تواند صدمات برگشت ناپذیر، وزوز گوش و پارگی پرده گوش را ایجاد کند.»

وی همچنین سقط جنین و زایمان زودرس را از دیگر حوادث چهارشنبه سوری ذکر کرد.

دکتر الچیان با اشاره به این‌که بسیاری از افراد در اثر انفجارهای ناگهانی دچار شوک می‌شوند، گفت: «افراد هر چه به صحنه حادثه نزدیک‌تر باشند، شدت آسیب و ضایعات احتمالی بیشتر می‌شود.»

مردم ایران از ۱۷۰۰ سال پیش از میلاد، آیین باستانی چهارشنبه‌‌‌‌‌‌‌‏سوری را در آخرین شب چهارشنبه هر سال ، با روشن کردن آتش که مظهر نابودی تاریکی و سیاهی بوده برگزار می‌کردند. ایرانیان با پریدن از روی آتش باور داشتند که ناراحتی و بیماری‌ها را از خود دور می‌کنند.

رفتار‌های خشونت آمیز و مغایر با سنت‌های دیرین جامعه مثل آنچه امروزه تحت نام چهارشنبه سوری شاهد آن هستیم، در آیین‌‌‌‌‌‌‌‏های کهن جایی نداشتند. استفاده از مواد محترقه علاوه بر آن که سلامت جامعه را به خطر می اندازد، موجب تحریف سنت چهارشنبه سوری می‌‌‌‌‌‌‌‏شود و می‌‌‏تواند فرهنگ‌ خشونت آمیخته با هرج و مرج روحی را در جامعه رواج دهد.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی