Search
Asset 2

هشدار رئیس بنیاد هریتج درباره نفوذ حزب کمونیست چین در آمریکا

واکنش دولت و رهبران آمریکا برای مقابله با نفوذ حزب کمونیست چین در ایالات متحده
شی جین پینگ، معاون رئیس جمهور چین، با رهبران تجاری ایالات متحده و چین در هتل پکن در 19 اوت 2011 در پکن، چین دیدار می کند. (Lintao Zhang/Getty Images)

کوین رابرتز، رئیس اندیشکده محافظه‌کار آمریکایی هریتج، با هشدار درباره نفوذ فزاینده حزب کمونیست چین در ایالات متحده، بر لزوم واکنش شدید دولت و رهبران آمریکا برای مقابله با این نفوذ تأکید کرد. 

کوین رابرتز در گفت‌وگو با تلویزیون «اپک تیوی» عنوان کرد: «حزب کمونیست چین تقریباً در تمام کشورهای جهان نفوذ کرده است با این حال تلاش‌ها برای آگاه‌سازی مردم از تهدید رژیم چین جواب داده‌اند چرا که شاهد تغییر در گفتارها هستیم 

به تازگی اندیشکده هریتج با انتشار گزارشی به موضوع وابستگی ایالات متحده به چین در تامین مواد معدنی و محصولات دارویی حیاتی و اقدامات پکن برای تأثیرگذاری بر آمریکا، پرداخته و اقدامات مختلفی را برای مقابله با نفوذ چین و حفاظت از منافع آمریکا توصیه کرده است. 

رابرتز گفت: «بیایید امیدوار باشیم که در تاریخ ۲۰ ژانویه ۲۰۲۵، ما رئیس جمهوری که با حزب کمونیست چین بسیار سازشگر است را با مرد یا زنی جایگزین کنیم که می‌داند اکنون زمان انجام چه کاری است. اکنون زمان آن رسیده است که با آن‌ها [حزب کمونیست چین] مقابله و آن‌ها را شکست داده و از بین برد 

او ضمن اشاره به لزوم توقیف منابع مالی لابی حزب کمونیست چین در آمریکا، ادامه داد: «این تحقیرآمیز است که شهروند آمریکایی حتی یک دلار از حزب کمونیست چین دریافت کند.» 

رابرتز توضیح داد که از میان ده‌ها پیشنهاد ارائه شده در گزارش اندیشکده هریتج در مورد نفوذ چین، مسدودکردن سرمایه‌گذاری حزب کمونیست چین در صنعت نظامی آمریکا «در صدر لیست» قرار دارد. 

رئیس اندیشکده هریتج همچنین گفت که نفوذ حزب کمونیست چین به آموزش و پرورش آمریکا نیز یک خطر دیگر است و «ما باید به خوبی از تأثیر حزب کمونیست چین در آموزش آگاه باشیم و نباید به رژیم چین اجازه دهیم در دانشگاه‌های تحقیقاتی مهم ما نفوذ کنند 

تولید در چین

او با تأکید بر ضروری بودن برعکس کردن جریان سرمایه‌گذاری آمریکا در چین گفت: «ما نیاز داریم که کارآفرینان آمریکایی پیش از آن که نگران سود و سودآوری خود باشند، آمریکا، کارگران آمریکایی و آینده آزادی آمریکا را در اولویت قرار دهند و نگران چند پنی تفاوت در سود سرمایه‌گذاری نباشند.» 

او همچنین گفت: «داشتن یک پهپاد ساخت آمریکا یا یک پهپاد ساخته شده در کشوری که متحد واقعی ماست مهم‌تر از صرفه‌جویی چند دلاری در پهپاد ساخت چین است. این همان چیزی است که باید در ایالات متحده تغییر کند.» 

کوین رابرتز با اشاره به تصویب لایحه‌ای برای توقف خرید هواپیماهای بدون سرنشین از چین در مجلس نمایندگان و سنا، تأکید کرد که «بنیاد هریتج در تلاش است به مردم یادآوری کند که دلیل اینکه می‌خواهیم این‌گونه لوایح تصویب شود فقط ضربه‌زدن به حزب کمونیست چین نیست. صرفاً این نیست که بگوییم محافظه‌کاران در آمریکا باید پیروز شوند، بلکه این اقدام برای هر آمریکایی و هر انسان روی زمین است که زندگی خوبی داشته باشد. این چیزی است که محافظه‌کاران بیشتر به آن اهمیت می‌دهند 

مقابله با تهدید چین

گزارش اخیر اندیشکده هریتج با عنوان «برنده شدن در جنگ سرد جدید»، چین تحت کنترل حزب کمونیست چین را «بزرگ‌ترین تهدید وجودی» پیش روی ایالات متحده می‌خواند، دشمنی «حتی تواناتر و خطرناک‌تر از آنچه که اتحاد جماهیر شوروی در اوج قدرت خود بود 

در این گزارش آمده است که دولت‌های متعدد به‌جای رویارویی با این تهدید، با این فرض که می‌توانند چین را در مسیری به سمت باز بودن بیشتر اقتصادی و در نهایت آزادی سیاسی بیشتر هدایت کنند، تعامل نزدیک‌تر با جمهوری خلق چین را دنبال کردند. آن بازی به طرز فاجعه‌باری شکست خورد. در این گزارش آمده است که در زمان [رهبری] شی جین پینگ، جمهوری خلق چین در داخل کشور سرکوبگرتر و در خارج از کشور تهاجمی‌تر شده است. 

گزارش اندیشکده هریتج اضافه می‌کند که حزب کمونیست چین در پردیس‌های کالج ایالات متحده حضور پیدا کرده است، ایستگاه‌های پلیس‌مخفی را در شهرهای آمریکا اداره می‌کند و از طریق سرقت دارایی معنوی، بیش از تریلیون‌ها دلار از اقتصاد آمریکا را به خود اختصاص داده است. 

اندیشکده هریتج، متوقف کردن فعالیت‌های حزب کمونیست چین در آموزش عالی، ممنوع کردن برنامه‌های چینی خطرناک، سخت‌گیری در برابر عملیات پلیس غیرقانونی چین در ایالات متحده، ممنوع کردن فعالیت‌های لابی حزب کمونیست چین، ممنوع کردن واردات و فروش پهپادهای تولید شده در چین را به عنوان برخی از راهکارهای مقابله با نفوذ چین ذکر کرده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی