Asset 2

دعوت ابراهیم رئیسی از پادشاه عربستان سعودی برای سفر به تهران

دعوت ابراهیم رئیسی از سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی برای سفر به تهران
ابراهیم رئیسی (رئیس جمهور جمهوری اسلامی) (Flickr)

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی طی نشست خبری هفتگی خود درباره تحولات مربوط به توافق عادی‌سازی روابط با عربستان سعودی گفت که ابراهیم رئیسی، از سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی برای سفر به تهران، به‌صورت رسمی دعوت کرده است. 

این دعوت در حالی رخ داد که پس از سال‌ها خصومت میان تهران و ریاض که به درگیری‌ها در سراسر خاورمیانه دامن زد، حکومت ایران و عربستان سعودی به‌تازگی توافق کردند که به دشمنی‌ها پایان داده و نمایندگی‌های دیپلماتیک خود را بازگشایی کنند.  

ناصر کنعانی دررابطه‌با دعوت از پادشاه عربستان گفت: «چندی پیش نیز شاهد دعوت پادشاه عربستان از آقای رئیس‌جمهور برای سفر به این کشور بودیم که ابراهیم رئیسی به‌صورت مکتوب پاسخ این دعوت را دادند و رئیسی نیز از پادشاه عربستان برای سفر به تهران دعوت به عمل آورد.» 

او همچنین در مورد بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور نیز توضیح داد و افزود: «روند اجرایی توافقات پکن به‌خوبی با سرعت قابل‌قبولی پیش می‌رود. بر اساس توافق طرفین ظرف دو ماه از نشست اول تا تاریخ ۱۹ اردیبهشت سفارتخانه‌های دو کشور بازگشایی شود. 

پیش‌تر، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی در اوایل فروردین‌ماه، پس از آنکه خبر دعوت عربستان از ابراهیم رئیسی برای سفر به ریاض منتشر شد، در مصاحبه با الجزیره از اعلام آمادگی ایران برای میزبانی از ملک سلمان خبر داده بود. 

طی ماه جاری، وزرای خارجه عربستان سعودی و جمهوری اسلامی برای اولین‌بار در هفت سال گذشته در پکن دیدار کردند. بلافاصله پس از انتشار بیانیه‌ای مشترک دو کشور اعلام کردند که دو طرف ظرف دو ماه سفارت‌های خود را بازگشایی خواهند کرد. هیأت‌ها همچنین موافقت کردند که گفتگوهای دوجانبه خود را برای بحث در مورد «مسائل مهم» گسترش دهند. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی