Asset 2

پارلمان سوئد به طرح  تروریستی شناخته‌شدن سپاه رای مثبت داد

تروریستی شناخته‌شدن سپاه در پارلمان سوئد
(Flickr)

نمایندگان پارلمان سوئد طرحی را تصویب کردند که بر اساس آن دولت این کشور ملزم می‌شود در چارچوب اتحادیه اروپا، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به عنوان یک سازمان تروریستی بشناسد. 

بر اساس این مصوبه، دولت سوئد موظف شد که برای قرار گرفتن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا تلاش کند. 

این طرح که از سوی کمیته امور خارجه پارلمان سوئد ارائه شده بود، ۲۰ اردیبهشت از سوی هر هشت حزب راست و چپ پارلمان سوئد تأیید شد و ۳۴۹ نماینده به آن رأی دادند. 

مارکوس ویشل، نماینده پارلمان سوئد و پیشنهاددهنده این طرح، پس از تصویب آن در توییتی نوشت: «امروز وقتی پارلمان سوئد به اتفاق آرا تصمیم گرفت به پیشنهاد من برای شناسایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک سازمان تروریستی رأی مثبت بدهد، ما تاریخ را رقم زدیم 

او در این توییت که با هشتگ‌هایی مانند «زن، زندگی، آزادی»، «اعتراضات ایران»، و «سپاه پاسداران تروریست است» همراه بود، ضمن تأکید بر این که «سخت‌کوشی» به تصویب این طرح منجر شد، افزود: «اکنون ما به مبارزه برای توقف ظلم در ایران و دادن حق اساسی آزادی مردم ایران به آنها، ادامه خواهیم داد.» 

گفتنی است سوئد هم اکنون ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را عهده‌دار است و به این اعتبار، دولت سوئد می‌‌تواند بار دیگر موضوع قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی را در دستور کار نمایندگان دولت‌های عضو قرار دهد. 

در دی‌ماه گذشته نمایندگان پارلمان اروپا نیز با رأی مثبت ۳۱۳ نماینده، از مجموع ۵۴۵ نماینده حاضر، به شورای اروپا پیشنهاد دادند تا سپاه پاسداران و نهادهای وابسته به آن مانند سازمان بسیج و سپاه قدس، در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا قرار گیرند. 

دولت سوئد یکی از مخالفان قرار گرفتن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی بود و پس از رای پارلمان اروپا، توبیاس بیلستروم، وزیر خارجه سوئد در پاسخ به چارلی وایمرز، نماینده این کشور در پارلمان اروپا که از او پرسید چرا درباره قرار دادن سپاه در فهرست تروریستی اکراه دارید، گفت: باید شرایط خاصی باشد و ارتباطی با ترور وجود داشته باشد. 

وزیر امور خارجه سوئد همچنین گفت که «نمی‌توان تنها به دلیل نقض حقوق بشر در ایران» سپاه را در فهرست تروریستی گذاشت. اما اکنون نمایندگان دولت را موظف کردند که برای تروریستی نامیدن سپاه در اروپا، قدم بردارد. 

علاوه بر سوئد، موضوع تروریستی اعلام‌کردن سپاه پاسداران در مجالس قانون‌گذاری برخی دیگر از کشورهای اروپایی مانند هلند، آلمان، بلژیک و ایتالیا، نیز مطرح شده است. 

دونالد ترامپ فروردین ۱۳۹۸ سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده آمریکا قرار داد. 

تا کنون صرفاً نیروی قدس سپاه پاسداران و نه کلیت این نیروی نظامی در لیست گروه‌های تروریستی تعدادی از کشورهای اروپایی قرار گرفته است. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی