Search
Asset 2

فرانسه: جمهوری اسلامی با بازداشت اتباع فرانسوی «کنوانسیون وین» را نقض کرده است

گروگان‌گیری اتباع خارجی توسط جمهوری اسلامی نقض کنوانسیون وین می باشد
آن کلر لژاندر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه (Flickr)

 آن-کلر لژاندر، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرد که مقام‌های ایرانی آشکارا اتباع خارجی را خودسرانه بازداشت و کنوانسیون وین درباره روابط دیپلماتیک را نقض می‌کنند. 

لژاندردر واکنش به اظهارات روز قبل همتای ایرانی خود گفت که تهران «آشکارا» ماهیت خودسرانه بازداشت اتباع فرانسوی در ایران را به رسمیت شناخته است. 

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز ۲۲ بهمن اعلام کرده بود که آزادی زندانیان فرانسوی به رفتار دولت فرانسه بستگی دارد. 

او در یک کنفرانس خبری گفته بود: «نگرش غیرسازنده و مداخله‌گرانه فرانسه در قبال ایران، موضوع آزادی احتمالی بازداشت‌شدگان فرانسوی را تسهیل نمی‌کند.»  

ناصر کنعانی همچنین تصریح کرده بود: «البته مواضع و اقدامات کشورها در این زمینه می‌تواند نقشه مثبت و تسهیل‌کننده‌ای ایفا کند.» 

این در حالی است که روابط دو کشور طی ماه‌های اخیر و متعاقب بازداشت ۷ تبعه فرانسه در تهران به تیرگی گراییده است. فرانسه این اقدام مقامات ایرانی را «گروگان‌گیری توسط دولت» توصیف کرده است. 

اواسط بهمن‌ماه نیز خواهر و وکیل بنجامین بری‌یر، اعلام کردند این فرانسوی زندانی در ایران از روز شنبه هشتم بهمن، بار دیگر اعتصاب‌غذا کرده است. 

بلاندین بری‌یر، خواهر بنجامین، روز دوشنبه ۱۷ بهمن گفت این اقدام برادرش «تنها سلاحی است که با آن می‌تواند مبارزه کند.»  

نامه گردشگر فرانسوی به رئیسی و اژه‌ای

بنجامین بری‌یر، گردشگر و بلاگر فرانسوی که نزدیک به ۳ سال پیش به جرم جاسوسی دستگیر و توسط دادگاه انقلاب اسلامی به بیش از ۸ سال زندان محکوم شد، از سلول زندان نامه‌ای با عنوان «تبرئه شده، هنوز در بند» برای ابراهیم رئیسی، رئیس دولت جمهوری اسلامی، و غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، ارسال کرده است. 

بری‌یر که در زندان مشهد به سر می‌برد، در این نامه که به زبان فرانسوی نوشته شده، ضمن اشاره به «بی‌گناهی» و بیش از هزار روز حبس «نابه‌حق» خود، نوشته است که از تمامی «اتهامات انتسابی» تبرئه شده است و دادگاه انقلاب اسلامی مشهد در ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ دستور آزادی او را صادر کرد. 

او در این نامه با تأکید بر این که مقامات مدت‌ها است از بی‌گناه بودن و تبرئه‌شدن او مطلع هستند، از آنها پرسیده است: «چطور و چرا چنین تصمیم قضایی اجرا نشده است؟» 

بنجامین بری‌یر که از ۸ بهمن ۱۴۰۱ دست به اعتصاب‌غذا زده، نوشته است که تا زمانی که آزاد نشود و تمام وسایل شخصی‌اش را به او پس ندهند، به اعتصاب‌غذا ادامه خواهد داد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی