Asset 2

رهبر حزب نیو‌ دموکراتیک کانادا: تحقیق درباره مداخله جمهوری اسلامی در عرصه سیاسی کانادا را آغاز کنید 

تحقیق در مورد دخالت جمهوری اسلامی، روسیه و هند در سیاست کانادا
جاگمیت سینگ، رهبر «حزب دموکراتیک جدید» در کانادا (Wikimedia)

رهبر یکی از احزاب کانادا خواستار تحقیق در مورد دخالت جمهوری اسلامی، روسیه و هند در سیاست کانادا به‌خصوص انتخابات این کشور شد. 

جاگمیت سینگ، رهبر «حزب دموکراتیک جدید» کانادا عنوان کرد: «ما خواستار یک تحقیق عمومی درباره همه کشورهایی هستیم که به طور قابل توجه در تلاش برای دخالت در دموکراسی ما هستند 

او در ادامه این انتقاد را مطرح کرد که با وجود درخواست برای تحقیق درباره مداخله احتمالی کشورهای مختلف در عرصه سیاسی کانادا، برخی احزاب کانادا نمی‌خواهند این تحقیقات از مداخله چین فراتر برود. 

در حالی که آقای سینگ نام احزاب مخالف را فاش نکرد، برخی رسانه‌های کانادایی نوشتند که دامنه تحقیق احتمالی در این زمینه هنوز نامشخص است. 

نشریه گلوبال نیوز در نوامبر ۲۰۲۲ با استناد به اسناد اطلاعاتی فاش شده خبر داده بود که حزب کمونیست چین حداقل از ۱۱ نامزد فدرال در انتخابات ۲۰۱۹ حمایت مالی کرده است. 

در اسفندماه سال گذشته جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا وعده داد با تعیین یک بازرس ویژه مستقل، در مورد دخالت رژیم چین در انتخابات کانادا تحقیق و تفحص شود و همچنین راهکارهایی برای پیشگیری از هرگونه مداخله در انتخابات کانادا فراهم شود. 

این تصمیم در پی آن مطرح شد که گزارش‌های تحقیقی در رسانه‌های کانادا در مورد دخالت حزب کمونیست چین در انتخابات این کشور منتشر شد و جاستین ترودو از سوی رهبر جناح مخالف دولت تحت‌فشار قرار گرفت تا به ادعای دخالت چین در دو انتخابات اخیر کشورش واکنش نشان دهد. 

چندی پیش میشل جونو-کاتسویا، رئیس سابق میز آسیا و اقیانوسیه در سرویس اطلاعات امنیتی کانادا (CSIS) اعلام کرد که طی ۴ دهه گذشته عواملی که برای حزب کمونیست چین کار می‌کردند به دولت‌های تمام نخست‌وزیران کانادا نفوذ کرده و این دولت‌ها را مورد تهدید قرار داده‌اند. 

این عضو سابق CSIS تأکید کرد که ما شواهدی داریم که نشان می‌دهد توسط عوامل نفوذی و افرادی که برای سرویس اطلاعاتی رژیم چین کار می‌کنند، به سیستم دولتی ما نفوذ کرده‌اند. البته این افراد لزوماً جاسوس نبودند؛ اما توانایی تأثیرگذاری بر سیاست‌گذاری‌ها را داشتند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی