Search
Asset 2

چین ۵ واکسن جدید کووید۱۹ را برای «استفاده اضطراری» در بحبوحه تشدید شیوع ذات‌الریه تایید کرد

چین ۵ واکسن جدید کووید۱۹ را برای «استفاده اضطراری» تایید کرد
والدین و کودکانی که از بیماری‌های تنفسی رنج می‌برند در ۲۳ نوامبر ۲۰۲۳ در بیمارستان کودکان در چونگ کینگ چین در صف ایستاده‌اند. (CFOTO/Future Publishing via Getty Images)

پنج شرکت بزرگ داروسازی چینی اخیراً اعلام کردند که پکن واکسن‌های جدید توسعه‌یافته کووید۱۹ آنها را برای «استفاده اضطراری» در بحبوحه شیوع سریع ذات‌الریه در چین تأیید کرده است. در همین حال، مقامات اقدامات برای کنترل کووید۱۹ از جمله آزمایش پی‌سی‌آر و کدهای بهداشتی را در مکان‌های مختلف در سراسر کشور بازگردانده‌اند.

با این وجود، مقامات بهداشتی حزب کمونیست حاکم بر چین همچنان به ارائه اطلاعات متناقض در مورد افزایش عفونت‌های ذات‌الریه، به‌ویژه در میان کودکان، از اواسط اکتبر ادامه می‌دهند و از نامیدن آن به عنوان یک شیوع جدید کووید۱۹ خودداری می‌کنند. کارشناسان بر این باورند که رژیم چین بار دیگر در تلاش است تا اطلاعاتی را که یادآور اقداماتش در آغاز همه‌گیری در اواخر سال ۲۰۱۹ است، پنهان کند تا از امنیت سیاسی رژیم محافظت کند.

در کمتر از یک هفته، پنج واکسن جدید کرونا برای استفاده اضطراری در اختیار ادارات دولتی قرار گرفته است. بر اساس گزارش‌های رسانه‌های مختلف چین، واکسن‌ها در برابر انواع فرعی Omicron XBB – گونه‌ای از SARS-CoV-2 (ویروسی که باعث کووید۱۹ می‌شود) محافظت می‌کنند.

شرکت‌های داروسازی لیوزون فارما و کنسینو بیولوژیک در ۳ دسامبر اعلام کردند که واکسن‌های جدید کرونا که تولید کرده‌اند برای استفاده اضطراری تایید شده‌اند.

شرکت‌های واتسون بیوتک و گروه دارویی سی‌اِس‌پی‌سی در تاریخ ۱ دسامبر بیانیه‌هایی صادر، و تأیید کردند که واکسن‌های mRNA نوع جدید کروناویروس ساخته شده توسط تیم تحقیق و توسعه گروه تحقیقات علمی مکانیزم پیشگیری و کنترل مشترک شورای دولتی برای استفاده اضطراری تأیید شده است.

شرکت  شنژو سل همچنین در همان روز اعلام کرد که واکسن جدید کووید۱۹ آن نیز توسط مقامات بهداشتی تایید شده است.

گوئو شین‌فنگ، کارشناس ارشد صنعت داروسازی، به رسانه‌های سرزمین اصلی چین گفت: «این واکسن‌های جدید کووید۱۹ یک ویژگی مشترک دارند: آنها سویه‌های جهش یافته XBB را هدف قرار می‌دهند.»

وی در مورد اثربخشی واکسن‌های جدید ابراز تردید کرد و گفت: «هنوز خطر بازگشت اپیدمی کووید۱۹ در چین در زمستان امسال وجود دارد.»

گزارش‌های رسانه‌های چینی و کاربران اینترنتی نشان می‌دهد که در بسیاری از محله‌ها – از جمله در سیچوان، گوانگژو، ژجیانگ، هوبی، هبی، شانشی و شهر تیانجین – مقامات کدهای بهداشتی را مجدداً فعال کرده‌اند که برای نظارت و محدود کردن حرکات مردم در طول دوره قرنطینه‌های سختگیرانه رژیم چین برای کنترل کووید۱۹ استفاده می‌شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی