Asset 2

رابرت اف کندی جونیور می‌گوید از احتمال ترورش توسط سیا «آگاه» است

رابرت اف کندی جونیور، نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا
رابرت اف کندی جونیور، نامزد دموکرات ریاست‌جمهوری آمریکا (Lisa Lake/Getty Images for SiriusXM)

رابرت اف کندی جونیور، نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا، می‌گوید باید در بحبوحه مبارزات انتخاباتی خود در سال ۲۰۲۴ «مراقب» باشد. به نظر می‌رسد به مرگ عمو و پدرش اشاره دارد.

با توجه به ترور سناتور رابرت اف کندی و رئیس‌جمهور جان اف کندی در دهه ۱۹۶۰، جو روگان مجری پادکست از کندی پرسید که اگر به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شود، چه می‌کند. او که طرفدار نظریه قتل رئیس‌جمهور کندی توسط سیا (CIA) است، پاسخ داد: «باید مراقب باشم.»

او افزود: «درباره‌اش می‌دانم، می‌دانید، از چنین خطری آگاهم. به هیچ‌وجه، با این ترس زندگی نمی‌کنم. اما خودم را هم به حماقت نمی‌زنم و اقدامات احتیاطی را انجام می‌دهم.» چنین ادامه داد که جان اف کندی اغلب می‌گفت در حال «جنگ» با مجموعه‌ای نظامی-صنعتی است، این اصطلاحی بود که رئیس‌جمهور پیشین دوایت آیزنهاور در سال ۱۹۶۱ به کار می‌بست تا درباره آنچه آن را تبانی شرکت‌های دفاعی و دولت فدرال می‌خواند، هشدار دهد.

رابرت اف کندی جونیور به این مسئله نیز اشاره کرد که سازمان‌های اطلاعاتی در اوایل دهه ۱۹۶۰ تلاش می‌کردند جان اف کندی را «فریب» دهند که گشت‌های نظامی در ویتنام و کوبا ترتیب دهد. این مسئله به قبل از زمانی برمی‌گردد که عمویش پس از حادثه خلیج‌ خوک‌ها گفت باید سیا را «هزار تکه کرد» و «به باد سپرد.»

او در گفت‌وگوی خود با روگان اشاره کرد رئیس‌جمهور سابق کندی «خیلی زود متوجه شد که سیا و دستگاه اطلاعاتی به دنبال ایجاد سلسله جنگ‌های جدیدی برای آن مجتمع نظامی-صنعتی هستند».

کندی در ماه آوریل اعلام کرد در مبارزات انتخاباتی ریاست‌جمهوری شرکت خواهد کرد و حمایت‌هایی را هم در میان برخی از رأی‌دهندگان دموکرات به دست آورد. با این حال، نظرسنجی اخیر هریس‌ایکس نشان می‌دهد حدود ۴۰ درصد از جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا عقب است.

با این وجود، گزارش‌ها حاکی از آن هستند که کندی می‌تواند در انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها در نیوهمپشایر پیروز شود. چراکه کمیته ملی دموکرات کارولینای جنوبی را به عنوان اولین ایالت اصلی معرفی کرده است. به این دلیل است که احتمالاً نام بایدن در رأی‌گیری اولیه ایالت دیده نخواهد شد و کندی و ماریان ویلیامسون، نویسنده کتاب‌های موفقیت؛ برای نامزدی ایالت با هم رقابت خواهند کرد.

در رقابت ۲۰۲۰، بایدن در نیوهمپشایر پنجم شد. پس از پشتیبانی مهم جیم کلیبرن (نماینده دموکرات کارولینای جنوبی.) که یکی از اعضای رهبری دموکرات‌های مجلس نمایندگان است، توانست مقام اول را در کارولینای جنوبی به دست آورد.

نماینده ایالتی، کیت آمون، در اوایل این ماه نوشت: «اگر بایدن در نیوهمپشایر رقابت نکند، ممکن است شتاب و توجه بسیاری را از دست بدهد. شرکت نکردن در مبارزات انتخاباتی نیوهمپشایر می‌تواند کسب نامزدی را برایش دشوارتر کند.»

سایر ادعاها

اوایل سال جاری نیز کندی علناً با ادعای این‌که معتقد است سیا عمویش را کشته، عناوین خبری را به خود جلب کرد. با این حال، گزارش کمیسیون وارن که بیش از ۵۰ سال پیش منتشر شده، به این نتیجه رسیده که لی هاروی اسوالد تنها مرد مسلح در ترور کندی در سال ۱۹۶۳ بوده است.

کندی هشتم مه در توییتر نوشت بایدن باید تمام اسناد دولتی این ترور را منتشر کند و مدعی شد که کاخ سفید «هنوز هزاران صفحه را به شدت سانسور کرده، از جمله ۴۴ صفحه مربوط به یک مأمور مخفی سیا و یک برنامه مخفی که فقط چند ماه قبل از کشته شدن عمویم با لی هاروی اسوالد در ارتباط بوده‌اند.»

«هیچ تعجبی ندارد که آمریکایی‌ها به حکومتی که بعد از ۶۰ سال از افشای اسرار امتناع می‌کند، بدبین باشند. مردم آمریکا حق دارند هر سندی را طبق اقتضائات قانونی ببینند» و افزود که معتقد است «بیشتر کارکنان سیا آدم‌های خوب و میهن‌دوستی هستند که به مأموریت‌های خود و قانون متعهدند».

کندی ادامه داد: «عروس خودم از مأمورین میدانی بود و از شجاع‌ترین کسانی است که می‌شناسم.»

اپک‌تایمز با سیا تماس گرفت تا در این رابطه اظهارنظر کند. درخواست قبلی اپک‌تایمز از سیا برای اظهارنظر درمورد ادعاهای کندی در مورد ترور عمویش نیز بی‌پاسخ ماند.

پیش‌تر نیز کندی جنجالی در رویدادی در توییتر اسپیس راه انداخته و ادعا کرده بود که حزب کمونیست چین تهدیدی نظامی برای ایالات‌متحده محسوب نمی‌شود و از واشنگتن خواسته بود که در عوض، با این رژیم تعامل کند.

کندی اوایل این ماه گفته بود: «چینی‌ها نمی‌توانند و نمی‌خواهند با ما رقابت نظامی کنند. بنابراین این‌ها پیش‌گویی‌های خودمحقق‌ساز هستند که می‌گویند «اوه، چینی‌ها می‌خواهند دشمنمان باشند و با ما رقابت نظامی داشته باشند»، آن‌ها چنین کاری را نمی‌کنند. این ماییم که باید فشار نظامی خود بر چین را کاهش دهیم.»

اما جان میلز، سرهنگ بازنشسته ارتش، معتقد است برخی از اظهارات کندی در مورد ماهیت حزب کمونیست چین «به طرز خطرناکی ساده‌لوحانه» هستند. او به اپک‌تایمز گفت: «از نظراتش کمی گیج شده‌ام. نظرات محکمی درباره ویروس و واکسن دارد. خب، فکر می‌کند که این ویروس از کجا آمده است؟ نوعی تناقض دارد.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی