Asset 2

فشار نهادهای امنیتی بر علی احمدزاده برای خارج کردن فیلمش از جشنواره لوکارنو 

فشار نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی به علی احمدزاده، کارگردان فیلم «منطقه بحرانی» برای خارج کردن فیلمش از جشنواره هفتاد و ششم لوکارنو
(Screenshot Via Twitter)

بر اساس گزارش رسانه‌های آمریکایی، نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی علی احمدزاده، کارگردان «منطقه بحرانی» را «تحت فشار» گذاشته‌اند تا فیلم خود را که قرار بود روز ۱۹ مرداد، در جشنواره هفتاد و ششم لوکارنو به نمایش درآید، از این جشنواره سینمایی خارج کند. 

دو وب‌سایت آمریکایی «ورایتی» و «ددلاین» که موضوعات سینمایی را پوشش می‌دهند به نقل از دست‌اندرکاران «منطقه بحرانی» نوشته‌اند که این کارگردان با ممنوعیت خروجی از کشور مواجه و از سوی وزارت اطلاعات در حال بازجویی است. 

«منطقه بحرانی» ساخته جدید علی احمدزاده که محصول مشترک ایران و آلمان است، این فیلم قرار است در بخش مسابقه بین‌الملل هفتاد و ششمین جشنواره فیلم لوکارنو در کشور سوئیس در کنار ۱۶ فیلم دیگر برای کسب جایزه یوزپلنگ طلایی بهترین فیلم این رویداد سینمایی رقابت کند. 

علی احمدزاده پیش از این نیز به خاطر تولید کارهای سینمایی بدون مجوز از وزارت ارشاد احضار، بازجویی و بازداشت شده است. 

امیر پوستی، شیرین عابدینی راد، مریم صادقیان، علیرضا کی‌منش، ساغر سحرخیز، مینا حسنلو، علیرضا راستجو و صبا باقری بازیگران فیلم «منطقه بحرانی» هستند. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «امیر زندگی تنهایی دارد و سگش تنها همراه اوست. او در دنیای زیرزمینی تهران پرسه می‌زند، انواع مواد مخدر را می‌فروشد و در خیابان‌های شهر بی‌هدف حرکت می‌کند …» 

این فیلم چهارمین ساخته بلند علی احمدزاده محسوب می‌شود که بدون دریافت مجوز ساخته شده است و بازیگران زن آن در صحنه‌های متعددی بدون حجاب اجباری دیده می‌شوند. 

ساخت فیلم کوتاه «آوانتاژ» و فیلم‌های بلند «مهمونی کامی»، «پدیده» و «مادر قلب اتمی» را در کارنامه او قرار دارد. 

او در شهریور سال گذشته و به دنبال چند بار احضار توسط سپاه بازداشت شده بود و پس از چند روز بازجویی آزاد شد. 

از زمان اعتراض‌های سراسری در ایران همزمان با افزایش فشارها بر سینماگران ایرانی، ساخت فیلم‌های بدون مجوز در ایران افزایش یافته است. 

فیلم «منطقه بحرانی» سومین فیلمی در ماه‌های اخیر محسوب می‌شود که برخی بازیگران زن آن در صحنه‌هایی بدون حجاب اجباری مقابل دوربین رفته‌اند و در جشنواره‌های مختلف به نمایش در می‌آیند. 

کانون فیلمسازان مستقل ایران در اواخر اردیبهشت‌ماه در بازار جشنواره کن، فیلم بلندی با نام «من، مریم، بچه‌ها و ۲۶ نفر دیگر» را نمایش داد که بدون رعایت قوانین سانسور جمهوری اسلامی از جمله الزام رعایت حجاب اجباری برای بازیگران زن در داخل ایران ساخته شده است. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی