Search
Asset 2

پاسخ رئیس مجلس آذربایجان به مجلس جمهوری اسلامی؛ روابط ما با کشورهای دیگر به شما ربطی ندارد

پاسخ صاحبه غفاروا، رئیس مجلس آذربایجان به بیانیه مجلس شورای اسلامی
صاحبه غفاروا (رئیس مجلس آذربایجان) (Flickr)

با شدت‌گرفتن تنش‌ها بین جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی، رئیس مجلس آذربایجان به بیانیه اخیر مجلس شورای اسلامی مبنی بر محکومیت افتتاح سفارت آذربایجان در اسرائیل واکنش نشان داد و به جمهوری اسلامی یادآور شد که آذربایجان یک کشور مستقل است و داشتن رابطه با هر کشور دیگری به جمهوری اسلامی ربطی ندارد. 

صاحبه غفاروا، رئیس مجلس آذربایجان در واکنش به بیانیه مجلس شورای اسلامی مبنی بر ضرورت اقدام نمایندگان مجلس آذربایجان علیه دولت «علی‌اف» به دلیل افتتاح سفارت آذربایجان در اسرائیل، گفت: «داشتن رابطه با هر کشوری تنها به خودمان مربوط است و به مقامات ایرانی ارتباطی ندارد.» 

مجلس جمهوری اسلامی روز ۱۶ فروردین‌ماه، بیانیه‌ای را با امضای ۲۱۰ نفر از نمایندگان منتشر کرد که در آن ضمن «محکومیت افتتاح سفارت آذربایجان» در اسرائیل، آمده بود که برقراری سفارت در اسرائیل برای آذربایجان «تبعات منفی سیاسی زیادی» خواهد داشت. 

جمهوری آذربایجان به‌تازگی روابط خود با اسرائیل را گسترش داده و پس از ۳۰ سال رابطه رسمی با این کشور و وجود سفارت اسرائیل در آذربایجان از سال ۱۳۷۲، با کنارگذاشتن ملاحظات پیشین خود، روز نهم فروردین امسال در جریان اولین سفر وزیر خارجه این کشور به اسرائیل، سفارت خود را در تل‌آویو افتتاح کرد.  

صاحبه غفاروا، در این باره گفت: «هیچ‌کس حق ندارد که در اعمال حق حاکمیت ملی آذربایجان مداخله کند. ما قاطعانه اتهامات بی‌مبنای مجلس ایران علیه کشورمان را رد می‌کنیم و از آنها می‌خواهیم به انجام چنین تحریکاتی پایان دهند و از کارهایی که روابط دوجانبه را خدشه‌دار می‌کند خودداری کنند 

غفاروا تأکید کرده است: «جمهوری آذربایجان یک کشور مستقل است و داشتن رابطه با هر کشور دیگری تنها به خودش مربوط است 

رئیس مجلس آذربایجان گفت: «ایران در حالی می‌گوید بابت حقوق مسلمانان فلسطینی و سرزمین‌های اشغالی آنان در مناقشه با اسرائیل نگران است که در مناقشه میان باکو و ایروان، هرگز مخالفتی با ارمنستان نکرد و به روش‌های گوناگون به ارمنستان کمک کرد 

صاحبه غفاروا در ادامه تأکید کرد: «آنها به کشور ما تهمت می‌زنند، در منطقه تنش و درگیری می‌آفرینند و تلاش‌ها برای برقراری صلح دیرپا میان ارمنستان و آذربایجان را مختل می‌کنند 

روابط میان تهران و باکو پس از جنگ سه سال پیش «ناگورنو قره‌باغ» با تنش همراه بوده و پس از حمله مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان در ایران و افتتاح سفارت آن کشور در اسرائیل تیره‌تر هم شده است. 

جمهوری آذربایجان هفدهم فروردین‌ماه و در ادامه تنش روابط میان تهران و باکو، از اخراج چهار عضو سفارت جمهوری اسلامی در این کشور خبر داد. وزارت خارجه جمهوری آذربایجان اعلام کرد سفیر جمهوری اسلامی را «احضار» و به او اطلاع داد که چهار دیپلمات سفارت ایران در باکو «عنصر نامطلوب» هستند و باید ظرف ۴۸ ساعت این کشور را ترک کنند. 

همچنین در روز پنج‌شنبه قبل از اخراج اعضای سفارت جمهوری اسلامی از خاک این کشور، جمهوری آذربایجان از دستگیری شش نفر به اتهام توطئه‌چینی برای کودتا خبر داده بود. وزارت کشور، سرویس امنیت ملی، و دفتر دادستانی کل جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای مشترک مدعی شدند این شش نفر «از سوی دستگاه اطلاعاتی ایران برای بی‌ثبات کردن وضعیت در این کشور استخدام شده‌اند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی