Asset 2

دومین حمله پهپادی به مسکو طی هفته گذشته 

حمله پهپادی اوکراین به مسکو
افسران پلیس مسکو در کنار یک ساختمان آسیب دیده مرکز تجاری بین المللی مسکو پس از حمله هواپیمای بدون سرنشین اوکراین به مسکو در 23 اوت 2023 ایستاده اند. (NATALIA KOLESNIKOVA/AFP via Getty Images)

مقامات روسیه اعلام کردند که بار دیگر مسکو مورد حمله پهپادی قرار گرفت اما مدعی شدند هر دو پهپاد مهاجم را بر فراز این شهر منهدم کردند. 

با این حال منابع خبری اعلام کردند که صدای چهار انفجار در ساعت ۳ بامداد به وقت محلی شنیده شده است. این دومین حمله پهپادی به مسکو در یک هفته اخیر است. 

سرگئی سابیانین، شهردار مسکو می‌گوید ساختمانی در حال ساخت در مرکز مسکو هدف حمله پهپادی قرار گرفته است. به گفته او، پهپادهای سرنگون شده متعلق به اوکراین بوده‌اند. 

اوکراین که به‌ندرت مسئولیت حملات پهپادی به خاک روسیه یا مناطق تحت کنترل روسیه را بر عهده گرفته است، در مورد حمله پهپادی تازه به مسکو نیز هیچ اظهار نظری نداشته است. 

خبرگزاری روسی «تاس» از قول مقام‌های هواپیمایی روسیه می‌گوید تمام فرودگاه‌های مسکو برای مدتی فعالیت خود را متوقف کرده یا نشستن و برخاستن هواپیماها از آنها با تأخیر انجام شده است. 

از سه فرودگاه پایتخت روسیه دو فرودگاه پس از مدتی فعالیت خود را از سر گرفتند اما فعالیت فرودگاه بین‌المللی ونوکووا در ۲۸ کیلومتری جنوب غربی مسکو برای مدتی طولانی متوقف ماند. 

علت توقف موقت فعالیت فرودگاه‌های مسکو به طور رسمی اعلام نشده اما چنین اتفاقی اخیراً بارها پیش‌آمده و علت آن حمله پهپادی نیروهای اوکراینی عنوان شده است. 

حمایت از حملات پهپادی اوکراین به روسیه

برخی از حامیان غربی اوکراین، ازجمله آلمان و استونی حمله‌های تلافی‌جویانه احتمالی اوکراین به اهدافی در مسکو را قابل دفاع و مشروع ارزیابی می‌کنند. 

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای استونیایی خود در برلین گفته روسیه به اوکراین حمله کرده و این کشور «در چارچوب قوانین بین‌المللی» از خود دفاع می‌کند. 

مارگوس ساهنا، وزیر خارجه استونی هم تأکید کرده که مسئولیت تمام آنچه در اوکراین رخ می‌دهد در نهایت بر گردن روسیه است. 

وزارت خارجه آمریکا نیز این حملات را به صورت تلویحی «دفاع از خود» خواند و در بیانیه‌ای عنوان کرد: «واشنگتن کسی را به حمله پهپادی به خاک روسیه ترغیب نکرده است و این اوکراین است که باید درباره چگونگی دفاع از خود تصمیم بگیرد 

روز جمعه گذشته نیز مقام‌های روسیه اعلام کردند که حمله پهپادی اوکراین به مسکو را خنثی کردند، با این حال بر اساس گزارش‌های منتشر شده، یک ساختمان در مرکز نمایشگاهی این شهر مورد هدف قرار گرفته است.  

سرگئی سوبیانین، شهردار مسکو گفت که حدود ساعت ۴ بامداد جمعه به وقت محلی، یک پهپاد در آسمان مسکو توسط نیروهای پدافند هوایی پایتخت روسیه سرنگون شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی