Asset 2

وزیر خارجه عراق خبر داد: انتقال گروه‌های کرد مخالف جمهوری اسلامی به‌ دور از مرزهای ایران  

فؤاد حسین، وزیر خارجه عراق در تهران اعلام کرد که کشورش متعهد است که گروه‌های کرد مخالف جمهوری اسلامی را از نزدیکی مرز ایران به مناطق دور تر منتقل کند.
فؤاد حسین، وزیر خارجه عراق (Tasnim)

فؤاد حسین، وزیر خارجه عراق در تهران اعلام کرد که کشورش متعهد است که گروه‌های کرد مخالف جمهوری اسلامی را از نزدیکی مرز ایران به مناطق دور تر منتقل کند. 

فؤاد حسین در جریان کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه جمهوری اسلامی : «همکاری ایران و عراق بر اساس قانون اساسی عراق است و بر اساس قانون اساسی عراق ما اجازه نمی‌دهیم هر گروهی از خاک عراق برای حمله به دیگر کشورها استفاده کند.» 

او در ادامه افزود: «به همین دلیل نقشه راه وضع شده و ما متعهد هستیم و تلاش داریم به هدف نهایی برسیم. هدف این است که گروه‌های کرد مخالف حکومت ایران در نزدیک مرز ایران خلع سلاح شوند و به اردوگاه‌های پناهندگان در عمق اقلیم کردستان منتقل خواهند شد و این کار تحت نظارت سازمان ملل و کمیساریای عالی پناهندگان صورت خواهد گرفت.»

عراق و جمهوری اسلامی پیش‌تر یک قرارداد امنیتی مرزی امضا کردند که مقامات عراقی گفتند هدف اصلی آن مستحکم کردن مرزهای اقلیم کردستان عراق است و مقام‌های جمهوری اسلامی اعلام کردند با هدف خلع سلاح نیروهای کرد مخالف حکومت ایران این توافق‌نامه به امضا رسیده است. 

وزیر خارجه عراق با اشاره به این توافق‌نامه عنوان کرد: «دولت عراق و اقلیم کردستان در این خصوص همکاری کردند و این نقشه راه را اجرا کردیم. روابط بین دو کشور روابط خوبی است و امیدواریم اگر مشکلاتی وجود دارد، این مسائل از طریق مذاکرات حل شود 

فؤاد حسین همچنین تأکید کرد: «عاقلانه نیست خاک عراق یا خاک کردستان عراق در معرض تهدید قرار بگیرد و از زبانی دیگر جز گفتگو استفاده شود، ما باید از ابزارهای تهدید دور شویم و راه گفتگو و مذاکره را ادامه دهیم

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی