Asset 2

توماج صالحی به ۶ سال حبس محکوم و به بند عمومی منتقل شد 

توماج صالحی به حبس محکوم شد 
توماج صالحی (Wikimedia)

رزا اعتماد انصاری، وکیل توماج صالحی، از ابلاغ رای این هنرمند معترض بازداشتی خبر داد و گفت او به ۶ سال و سه ماه حبس محکوم شده است. 

رزا اعتمادی به وب‌سایت روزنامه شرق گفت که «امروز رای پرونده دادگاه بدوی توماج صالحی به ما به عنوان وکیل پرونده ابلاغ شد. رای صادره به عقیده ما رای خوبی است. همچنین توماج صالحی از امروز به بند عمومی زندان منتقل شد. او پیش از این در انفرادی بود.» 

او افزود: «توماج صالحی از بابت اتهام افساد فی الارض به ۶ سال و ۳ ماه حبس محکوم شده و از اتهامات توهین به بنیان‌گذار و رهبر جمهوری اسلامی و ارتباط با دول متخاصم، تبرئه شده است.» 

به گفته وکیل صالحی، بر اساس رای صادره، «فقط مجازات اشد در قبال توماج که همین ۶ سال و ۳ ماه حبس با احتساب ایام فعلی بازداشت است»، اجرایی خواهد شد. 

وکیل توماج صالحی تصریح کرد: «توماج صالحی همچنین در راستای اعمال مجازات‌های تکمیلی از تاریخ قطعیت حکم به مدت ۲ سال، ممنوع الخروج شده و پاسپورتش ابطال خواهد شد. او همچنین از هرگونه فعالیت، تهیه و تولید آثار موسیقی و خوانندگی به مدت ۲ سال محروم شده است. توماج همچنین به مدت ۲ سال به حضور در دوره‌های مدیریت رفتار و مهارت دانش که توسط معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم دادستانی اصفهان برگزار می‌شود، ملزم شده است. بر اساس رای دادگاه، توماج صالحی باید گواهی پایان دوره این کلاس‌ها را به واحد اجرای احکام کیفری ارائه کند.» 

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران روز چهاردهم تیر مدعی شد که حکم توماج صالحی «به علت همکاری مؤثر با مسئولان پرونده»، از «اعدام» به حبس تغییر کرده است. 

در همان زمان برخی از تحلیلگران بر این عقیده بودند که جمهوری اسلامی برای کاهش فشار‌ها علیه خود تصمیم گرفته است حکمی به غیر از اعدام برای این هنرمند که اکنون در سطح بین‌المللی شناخته شده صادر کند و دستگاه تبلیغاتی حکومت نیز با هدف توجیه عقب‌نشینی دستگاه قضایی و همچنین خدشه‌دار کردن اعتبار توماج موضوع «همکاری او با مسئولین پرونده» را مطرح کرده است.  

این رای در شرایطی صادر شده که در روزهای اخیر، ایرانیان در ده‌ها شهر از کشورهای مختلف جهان، در حمایت از توماج صالحی و دیگر زندانیان سیاسی تجمع کردند. 

روز گذشته، ایرانیان مقیم کشورهای مختلف از جمله فنلاند، آلمان، انگلیس، ترکیه، سوئد، دانمارک، نروژ، بلژیک، هلند و دیگر کشورها، با برگزاری تجمعاتی، اعتراض خود را به ادامه بازداشت توماج صالحی و دیگر زندانیان سیاسی ابراز کردند. 

امیر رئیسیان وکیل مدافع توماج صالحی چندی پیش درباره مهم‌ترین اتهام‌های توماج و کیفرخواست او گفته بود: «مهم‌ترین اتهامات عبارت‌اند از افساد فی‌الارض با این توضیح که دادسرا مدعی است که موکل با انتشار توییت‌هایش مرتکب نشر اکاذیب به شکل گسترده و در نهایت موجب افساد فی‌الارض شده است.» 

امیر رئیسیان اتهام دیگر توماج صالحی را مصاحبه با رسانه سی‌بی‌سی که یک رسانه کانادایی است عنوان کرد و گفت که این مصاحبه مصداق همکاری موکل با دولت کانادا تلقی شده و از آنجایی که دولت کانادا از نظر دادسرای اصفهان دولت متخاصم محسوب می‌شود در نتیجه این مصاحبه مصداق همکاری با دولت متخاصم تلقی شده است. 

به گفته او اتهام دیگر توماج صالحی «دعوت مردم به بیان خواسته‌ها و مطالبات خودشان» و «دعوت به آشوب و اغتشاش» عنوان شده است. اتهامات دیگر توماج صالحی «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی» و «توهین به بنیان‌گذار انقلاب و رهبری نظام» و «اخلال در نظم» و «نشر اکاذیب»عنوان شده که در کیفرخواست به موکل منتسب شده است. 

توماج صالحی همزمان با اعتراضات سراسری در ایران تصاویر حضور خود را در اعتراضات منتشر می‌کرد و از دیگران نیز می‌خواست در اعتراضات شرکت کنند و همزمان زندگی مخفیانه‌ای در پیش گرفته بود او هشتم آبان‌ماه سال گذشته و پس از نزدیک به دو ماه زندگی در اختفا، در خانه‌ای در روستای گردبیشه استان چهارمحال و بختیاری بازداشت شد و از آن زمان در بازداشت انفرادی بود. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی