Search
Asset 2

شاهزاده رضا پهلوی: برای گذار از جمهوری اسلامی آستین‌ها را بالا بزنیم

شاهزاده رضا پهلوی زمان آن رسیده است که آستین‌ها را بالا بزنیم و این گذار (از جمهوری اسلامی) را به بهترین شکل انجام دهیم.
شاهزاده رضا پهلوی (ODD ANDERSEN/AFP via Getty Images)

شاهزاده رضا پهلوی گفت: «کشور ۸۵ میلیونی ایران نمیتواند به وسیله یک گروه خاص اداره شود، ما نیاز به استفاده از نیروهای انسانی و تقسیم کار داریم و زمان آن رسیده است که آستینها را بالا بزنیم و این گذار (از جمهوری اسلامی) را به بهترین شکل انجام دهیم.»  

وی که در برنامه شبکه تلویزیون منوتو با موضوع «ایران آینده: امکان‌ها و فرصت‌ها» صحبت می‌کرد، با اشاره به اعتراضات ایرانیان در جنبش مهسا امینی افزود: «ما در آستانه سالگرد (قتل) مهسا امینی هستیم. ما باید از این مناسبت بیشترین استفاده را کنیم و به خودمان و دنیا بگوییم که در کجای کار قرار گرفته‌ایم. بنابراین امید و نگاه به آینده را تقویت کنیم. با افسوس به گذشته ایران و با ذکر مصیبت و ناله مشکل ما حل نمیشود. کشورمان چهل سال عقب ماند، اما میتوانیم بسیاری از این عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم.»  

در این برنامه تعدادی از متخصصان انرژی درباره ظرفیت‌های طبیعی و انسانی ایران برای حل چالش‌های کنونی انرژی در کشور صحبت کردند. 

به گفته شاهزاده رضا پهلوی، «در اینکه آینده ایران میتواند بهتر شود، شکی نیست، اما چرا تردید داریم؟ ما در ایران کمبود منابع و متخصص نداریم. دسترسی به تکنولوژی‌های موجود و برنامه‌های کارآمد از کشورهای دیگر داریم که از نظر منابع طبیعی مشابه ایران هستند. ما به سادگی می‌توانیم این برنامه‌ها را در کشورمان تقلید و اجرا کنیم.»  

«ما به فروش نفت قاچاق به چین عادت کردیم 

رامین لاکانی، تخصص و مشاور ارشد انرژی و از مدیران سابق در چند شرکت بین‌المللی نفت و گاز در این برنامه بود. او با اشاره به وضعیت فروش نفت و گاز ایران و تحریم‌ها گفت که ایران دیگر نقش تعیینکننده‌ای در بازار نفت و گاز جهان ندارد، چون جمهوری اسلامی به فروش نفت قاچاق به چین عادت کرده است. دور زدن تحریم‌ها برای ایران هزینه‌هایی دارد. در عین حال درآمد حاصل از نفت قاچاق شده به خزانه ایران واریز نمی‌شود، بلکه به شیوه‌های دیگری به مصرف می‌رسد، هم‌چنین ایران باید کمیسیون‌های سرسام‌آوری برای فروش قاچاقی نفت به چین بپردازد.  

وی ادامه داد که اکنون ایران به طور قاچاقی و تخفیف زیاد ماهیانه یک و نیم میلیون بشکه نفت خام به چین می‌دهد، اما این میزان فروش نفت خام روی زندگی مردم ایران تاثیری نگذاشته است، بخاطر اینکه ایران بخاطر تخفیف به چین، ماهیانه حدود ششصد میلیون دلار ضرر می‌دهد. رژیم چین به این معامله راضی است و دولتمردان آمریکا نیز چشم‌های خود را به این ماجرا بسته‌اند. دولتمردان جمهوری اسلامی ایران نیز راضی هستند، چون می‌توانند «از نشتی پول ناشی از قاچاق نفت» نفع ببرند.   

به گفته وی، ایران یک درصد جمعیت کل دنیا را تشکیل می‌دهد اما ۱۳ درصد انرژی نفت و گاز جهان را در اختیار دارد، اما شکاف بزرگی میان ذخایر زیاد نفت و گاز ایران و درآمد بسیار کم ناشی از فروش این منابع وجود دارد. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی