Search
Asset 2

سناتورهای جمهوری‌خواه خواستار ممنوعیت سفر از چین به آمریکا برای جلوگیری از موج مرموز ذات‌الریه شدند

ممنوعیت سفر از چین به آمریکا برای جلوگیری از موج ذات‌الریه
والدین و کودکانی که از بیماری‌های تنفسی رنج می‌برند در 23 نوامبر 2023 در بیمارستان کودکان در چونگ کینگ چین در صف انتظار هستند. (CFOTO/Future Publishing via Getty Images)

چند سناتور جمهوری‌خواه این هفته از جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا خواستند تا ممنوعیت سفر از چین به ایالات متحده را اجرا کند. این درخواست به‌منظور جلوگیری از افزایش اخیر موارد ذات‌الریه، از جمله موارد گزارش شده در اوهایو و ماساچوست مطرح شده است.

اواخر ماه گذشته، هشداری درباره افزایش موارد ذات الریه در چین منتشر شد که جرقه درخواست سازمان بهداشت جهانی از چین برای ارائه اطلاعات شفاف در رابطه با این بیماری را برانگیخت. از آن زمان، موارد ذات الریه در چندین کشور دیگر یافت شده است، اگرچه مشخص نیست که آیا آنها مرتبط هستند یا خیر.

سناتورها در نامه‌ای به «سابقه طولانی دروغ‌گویی حزب کمونیست چین درباره بحران‌های بهداشت عمومی» اشاره کردند و از دولت فدرال خواستند تا برای حفاظت از اقتصاد ایالات متحده و سلامت آمریکایی‌ها اقدام کند.

قانونگذاران نوشتند: «در طول همه‌گیری کووید۱۹، پنهان‌کردن حقیقت و عدم شفافیت حزب کمونیست چین، باعث شد ایالات متحده نتواند به اطلاعات مهمی درباره این بیماری و منشأ آن پی ببرد.» آنها به اتهاماتی اشاره داشتند مبنی بر اینکه در اواخر سال ۲۰۱۹ که کووید ۱۹ در چین در حال گسترش بود، رژیم چین نتوانست به‌موقع و به‌طور مناسب درباره کروناویروس عامل این بیماری، به ایالات متحده و سایر مقامات جهانی هشدارهای لازم را ارائه دهد.

سناتورهای جمهوری‌خواه  نوشتند: «این بدان معناست که تا وقتی اطلاعات بیشتری درباره خطرات ناشی از این بیماری به‌دست نیاوردیم باید فوراً سفر بین ایالات متحده و [چین] را محدود کنیم… ممنوعیت سفر اکنون می‌تواند کشور ما را از مرگ، قرنطینه، واکسن اجباری و شیوع بیشتر در آینده نجات دهد.»

تاکنون، کاخ سفید هیچ اظهارنظری در مورد افزایش موارد ذات‌الریه در ‌چین ارائه نکرده است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (سی.دی.سی) در اوایل این هفته در بیانیه‌ای به اپک تایمز گفت که مقامات این سازمان با همتایان چینی خود در تماس هستند اما از آن زمان تاکنون جزئیات کمی را منتشر کرده‌اند.

مندی کوهن، مدیر سی.دی.سی، این هفته به قانونگذاران گفت که «ما معتقدیم هیچ عامل بیماری‌زای جدیدی وجود ندارد که باعث افزایش موارد در چین شود.» او گفت این موارد «به پاتوژن‌های موجود [مانند] کووید، آنفولانزا، آر.اس.وی» و مایکوپلاسما مربوط می‌شوند.

در اواخر نوامبر، رام امانوئل سفیر ایالات متحده در ژاپن از حزب کمونیست چین خواست شفاف‌تر عمل کند.

امانوئل، شهردار دموکرات سابق شیکاگو در رسانه‌های اجتماعی نوشت: «زمان آن فرا رسیده است که فریبکاری و تأخیر در ارائه اطلاعات درباره کووید را کنار بگذاریم. زیرا اطلاعات شفاف و به موقع جان انسان‌ها را نجات می‌دهد.»

در همین حال، مقامات رژیم چین ادعا کرده‌اند که افزایش موارد را می‌توان به آر.اس.وی کووید۱۹، آنفولانزا و مایکوپلاسما پنومونی نسبت داد، نوعی باکتری که می‌تواند باعث «ذات الریه نه‌چندان شدید» شود. در بیانیه هفته گذشته سازمان بهداشت جهانی آمده است که این سازمان وضعیت را زیر نظر دارد و اطلاعات بیشتری را درخواست کرده است.

اما سناتورهای جمهوری‌خواه  با اشاره به عدم شفافیت سازمان بهداشت جهانی در گزارش منشأ کووید۱۹ نوشتند که ایالات متحده نباید منتظر سازمان بهداشت جهانی بماند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی