Search
Asset 2

سخنگوی رئیس‌جمهور سابق آمریکا: ترامپ برای کشور بسیار ناراحت است

دونالد ترامپ اولین رئیس‌جمهوری است که در تاریخ ایالات متحده به جرایم جنایی متهم می‌شود.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، قبل از سخنرانی خود در کنفرانس سالانه کنش سیاسی محافظه کار (CPAC) در بندر ملی، در 4 مارس 2023 با خبرنگاران صحبت می کند.(Anna Moneymaker/Getty Images)

لیز هرینگتون، سخنگوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده که به‌تازگی توسط هیئت‌منصفه در شهر نیویورک متهم شده است عنوان کرد که ترامپ برای وضعیت کشور «بسیار غمگین» است.

هرینگتون به تلویزیون ان‏تی‏دی، زیرمجموعه گروه رسانه ای اِپُک گفت: «او شخصاً احساس خوبی دارد، زیرا می‌داند که هیچ اشتباهی انجام نداده است، اما برای کشور احساس خوبی ندارد.»

این کیفرخواست به این معناست که ترامپ اولین رئیس‌جمهوری است که در تاریخ ایالات متحده به جرایم جنایی متهم می‌شود.

سخنگوی ترامپ افزود: او برای کشورمان بسیار ناراحت است، زیرا می‌داند که این خطی که آنها از آن عبور کرده‌اند چقدر حیاتی است، این نقطه عطفی است که ما هرگز به‌عنوان یک جمهوری مشروطه نداشتیم. در واقع این اقدام ما را به یک جمهوری موز تبدیل می‌کند.

«جمهوری موز» اصطلاحی است که به یک کشور کوچک و فقیر با دولتی ضعیف و ناپایدار اشاره دارد که اغلب به دلیل بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی، فساد، وابستگی به تولید یک محصول اصلی و ازدست‌دادن منابع خود توسط دولت‌های بزرگ‌تر و قدرتمندتر به این شکل نامیده می‌شود. این اصطلاح معمولاً به کشورهایی اطلاق می‌شود که دارای جمعیت کمتری و وابستگی به کشت محصولاتی مانند موز، قهوه، نفت و زعفران هستند.

او ادامه داد: اگر این اتفاق برای محبوب‌ترین رئیس‌جمهور فعلی در تاریخ ایالات متحده بیفتد، می‌تواند برای هر کس دیگری نیز تکرار شود و آنها واقعاً از مرزی در اینجا عبور کرده‌اند که بسیار عظیم است و اکنون آمریکا با دیکتاتوری یا جمهوری موزی تفاوتی ندارد.

هرینگتون همچنین اضافه کرد: «چنین جایگاهی نه فقط برای کشور و شهروندان ما، بلکه برای کل جهان بسیار خطرناک است.»

زمان اولین جلسه دادگاه دونالد ترامپ مشخص شد

سخنگوی دادگاه تایید کرد که اولین جلسه استماع ترامپ در این پرونده در ۵ فروردین‌ماه ساعت ۲:۱۵ بعدازظهر در برابر خوان مرچن، قاضی دادگاه عالی نیویورک برگزار خواهد شد.

کیفرخواست علیه ترامپ که در ۱۰ فروردین‌ماه تایید شد، همچنان مهروموم شده است.

سخنگوی الوین برگ، دادستان منطقه منهتن گفت که هماهنگی‌های لازم را با وکلای ترامپ برای «تسلیم‌شدن او به دفتر دادستانی منطقه منهتن برای صدور کیفرخواست در دادگاه عالی» انجام داده است.

الوین برگ، دادستان ناحیه ای منهتن
الوین برگ، دادستان ناحیه ای منهتن (ANDREW CABALLERO-REYNOLDS/AFP via Getty Images)

الوین برگ که یک دموکرات است، رئیس‌جمهور سابق آمریکا را به دلیل دخالت ادعایی وی در پرداخت ۱۳۰ هزار دلار به استورمی دنیلز، بازیگر آمریکایی مورد تحقیق قرار داده است.

بر اساس این ادعا، این مبلغ را مایکل کوهن، وکیل وقت ترامپ در پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ به دنیلز داده بود. ظاهراً این مبلغ به‌عنوان حق سکوت به دنیلز پرداخت شده بود تا رابطه نامشروع خود با ترامپ را منتشر نکند. ادعایی که دونالد ترامپ آن را رد می‌کند.

لیز هرینگتون به گروه رسانه‏ای اپک گفت: این یک پرونده کاملاً ساختگی است که هرگز در تاریخ کشور ما مطرح نشده است و در واقع ترامپ هرگز با این زن رابطه نداشت.

او افزود: «اینها همه ناشی از یک شکایت دردسرساز است که به‌صورت خصوصی حل‌وفصل شده است که بسیاری از شخصیت‌های مطرح و بسیاری از سیاستمداران طی سال‌های گذشته با آن برخورد کرده‌اند.»

هرینگتون گفت: به همین دلیل است که گفته می‌شود که آنها [دموکرات‌ها] از سیستم قضایی علیه مخالفان سیاسی خود استفاده می‌کنند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی