Search
Asset 2

ترامپ می‌گوید باور دارد که «اکثریت خاموش» در ماه نوامبر به او رأی خواهند داد

دونالد ترامپ گفت باور دارد که اکثریت خاموش در انتخابات ۲۰۲۴ به او رأی خواهند داد.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، در وقفه جلسه استماع مقدماتی در دادگاه جنایی ۲۵ مارس ۲۰۲۴ در نیویورک با رسانه‌ها صحبت می‌کند. ترامپ سال گذشته به ۳۴ فقره جعل اسناد تجاری متهم شد که دادستان‌ها می‌گویند تلاشی برای کتمان ماجرای رسوایی جنسی قبل و بعد از انتخابات ۲۰۱۶ بود. انتظار می‌رود که خوان مرچان، قاضی پرونده، با به تعویق افتادن محاکمه پس از افشای اسناد جدید، تاریخ جدیدی را برای ادامه جلسات تعیین کند. (Brendan McDermid-Pool/Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، روز چهارشنبه گفت باور دارد که اکثریت خاموش در انتخابات ۲۰۲۴ به او رأی خواهند داد.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا در گفت‌و‌گو با مجری رادیو، هیو هیویت، با استفاده از اصطلاح ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهور وقت آمریکا در سال ۱۹۶۹، مدعی شد که رأی «بزرگ‌ترین» اکثریت خاموش را در اختیار دارد. ترامپ سپس به تجمع بزرگ آخر هفته گذشته در وایلدوود نیوجرسی اشاره کرد.

ترامپ ضمن اشاره به این‌که باور دارد ۱۰۷هزار نفر در تجمع وایلدوود شرکت داشتند، گفت: «من رأی بزرگ اکثریت خاموش را دارم… این اصطلاح همیشه با نام نیکسون گره خورده و نمی‌خواهم از او تقلید کنم، پس با کمی تغییر می‌گویم «رأی بزرگ اکثریت خاموش را دارم.» اپک تایمز نمی‌تواند آمار ادعایی ترامپ را در این لحظه تأیید کند.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا در سال ۲۰۲۰ ادعای مشابهی را درخصوص حضور اکثریت خاموش در انتخابات برای رأی دادن به او مطرح کرده بود. اما نیکسون از این اصطلاح برای اشاره به رأی‌دهندگان محافظه‌کاری استفاده می‌کرد که در گفتمان سیاسی وقت مشارکت نمی‌کردند و بعدها در کارزار انتخاباتی رونالد ریگان در دهه ۱۹۸۰ وارد میدان شدند.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا در مصاحبه با آقای هیویت گفت که باور دارد نرخ تورم باعث می‌شود که برخی از رأی‌دهندگان به نفع او رأی بدهند. این اظهارات درحالی مطرح می‌شود که وزارت کار روز چهارشنبه ارقامی را منتشر کرد که نشان می‌داد شاخص قیمت مصرف‌کننده در ماه آوریل اندکی کاهش پیدا کرده است.

ترامپ ضمن اشاره به افزایش قیمت‌ها از اواسط همه‌گیری کووید-۱۹ گفت: «وقتی به تورمی که در این مدت متحمل شده‌ایم نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که تورم زیادی داشته‌ایم و این خیلی بد است. تورم باید بیشتر از این‌ها کاهش پیدا کند. آمار نشان می‌دهد که تورم زیادی داریم.»

اظهارات روز چهارشنبه رئیس‌جمهور سابق آمریکا درحالی مطرح شد که نظرسنجی اخیر کالج سینا نشان می‌دهد که جو بایدن در پنج ایالت از شش ایالت کلیدی از رئیس‌جمهور سابق آمریکا عقب است.

این نظرسنجی نشان داد که ترامپ بویژه در آریزونا با ۶ درصد، در جورجیا با ۱۱ و در نوادا با ۱۳ درصد اختلاف پیشتاز است. او همچنین با حدود ۳ امتیاز اختلاف در پنسیلوانیا و با ۱ امتیاز اختلاف در ویسکانسین پیشتاز است اما در میشیگان ۱ امتیاز از بایدن عقب افتاده است. در انتخابات ۲۰۲۰، تمام ایالت‌هایی که نظرسنجی کالج سینا مورد بررسی قرار داد، به نفع بایدن رأی دادند.

در نظرسنجی وال‌استریت ژورنال که در ماه آوریل انجام شد، ترامپ در رأی‌گیری پنسیلوانیا، میشیگان، آریزونا، جورجیا، نوادا و کارولینای شمالی که نامزدهای مستقل را نیز شامل می‌شد، با اختلاف ۲ تا ۸ درصد پیشتاز بود. براساس این نظرسنجی، مقایسه یک‌به‌یک ترامپ و بایدن نیز به نتیجه مشابهی ختم می‌شود.

این نظرسنجی نشان می‌دهد که رئیس‌جمهور سابق آمریکا از نظر ۴۸ درصد از رأی‌دهندگان از آمادگی جسمانی و روانی بهتری برای تصدی پست ریاست‌جمهوری برخوردار است اما جو بایدن از این حیث فقط ۲۸ درصد رأی دارد.

در عین‌حال، نظرسنجی اخیر رویترز-ایپسوس نشان می‌دهد که تعداد زیادی از آمریکایی‌ها بر این باورند که مدیریت اقتصادی ترامپ بهتر از بایدن است. حدود ۴۱ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی سه‌روزه گفتند که رئیس‌جمهور سابق آمریکا رویکرد بهتری دارد اما این عدد برای رئیس‌جمهور فعلی آمریکا ۳۴ درصد است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی