Search
Asset 2

حکم ترامپ «موقعیت حساسی» برای رأی‌دهندگان بلاتکلیف است

نتیجه دادگاه جعل اسناد و سوابق تجاری توسط رئیس‌جمهور سابق آمریکا، دونالد ترامپ، که در نیویورک برگزار شد، به احتمال فراوان روی رأی‌دهندگان مردد تأثیر می‌گذارد.
(تصویرسازی از اپک تایمز، Samira Bouaou/The Epoch Times, Getty Images)

نتیجه دادگاه جعل اسناد و سوابق تجاری توسط رئیس‌جمهور سابق آمریکا، دونالد ترامپ، که در نیویورک برگزار شد، به احتمال فراوان روی رأی‌دهندگان بلاتکلیف تأثیر می‌گذارد؛ گروهی که می‌توانند تأثیر قابل‌ملاحظه‌ای روی انتخابات ریاست‌جمهوری ۵ نوامبر بگذارند.

جف بلادورث، استاد تاریخ سیاسی آمریکا، در شرایطی‌که اعضای هیأت منصفه در ۲۹ مه وارد شور شدند، به اپک تایمز گفت: «موقعیت حساسی در رقابت انتخاباتی ۲۰۲۴ پدید آمده است.»

آقای بلادورث که در دانشگاه گانون در ایری در پنسیلوانیا تدریس می‌کند، گفت: «رأی‌دهندگان تحصیل‌کرده حومه شهر احتمالاً در رأی خود به نتیجه دادگاه توجه می‌کنند.»

رئیس‌جمهور سابق آمریکا در ۳۴ فقره اتهام جعل اسناد تجاری مجرم شناخته شد. حقوق‌دانان می‌گویند او قطعاً درخواست تجدید نظر خواهد کرد.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که این حکم برخی‌ها را از رأی دادن به ترامپ، نامزد احتمالی حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری، منصرف خواهد کرد. نظرسنجی‌های کارزار انتخاباتی ترامپ پیش‌بینی می‌کنند که تأثیر این حکم روی آرای مردم حداقل خواهد بود.

با این‌حال، به نظر می‌رسد که این حکم تأثیر فوری و قابل‌توجهی روی کمک‌های مالی داشته است. بسیاری از کاربران آنلاین گفتند که به رئیس‌جمهور سابق آمریکا کمک مالی کرده‌اند اما هجوم کاربران به وبسایت باعث شد این سامانه به‌طور موقت از دسترس خارج شود و چندین‌بار روی حالت تعمیر قرار بگیرد.

همین درصد ناچیز رأی‌دهندگان می‌تواند باعث پیروزی یا باخت یک نامزد در انتخابات ۲۰۲۴ شود. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که دو نامزد اصلی- ترامپ و رئیس‌جمهور دموکرات فعلی، جو بایدن- فاصله بسیار اندکی با یکدیگر دارند.

براساس نظرسنجی دانشگاه کوئینیپیاک در ۲۲ مه، بسیاری از رأی‌دهندگان تمایل ندارند از وفاداری خود به ترامپ، بایدن یا نامزدهای مستقل مانند رابرت اف. کندی جونیور دست بکشند. با این‌حال، یک‌پنجم رأی‌دهندگان اعلام کردند که آماده‌اند در تصمیم خود بازنگری کنند.

بسیاری از این افراد به قول آقای بلادورث «دابل هِیتر» هستند؛ یعنی نه ترامپ را دوست دارند و نه از بایدن خوش‌شان می‌آید. این رأی‌دهندگان بشدت به نتیجه دادگاه نیویورک اهمیت می‌دهند و به احتمال زیاد در انتخابات شرکت کرده و رأی خود را به صندوق می‌اندازند.

آقای بلادورث پیش‌بینی کرد که محکومیت ترامپ این افراد را «مثل سال ۲۰۲۰ به سمت اردوگاه بایدن سوق می‌دهد.» او افزود: «همین اختلافات ناچیز بود که نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ را رقم زد و منجر به برکناری ترامپ شد.» ترامپ در آستانه سومین دور انتخابات ریاست‌جمهوری خود همچنان می‌گوید برنده انتخاب قبلی بوده است؛ ادعایی که رسانه‌های جریان اصلی و بسیاری از دموکرات‌ها آن را تکذیب می‌کنند.

تیم مالوی، تحلیلگر نظرسنجی، در بیانیه‌ای که نتایج نظرسنجی کوئینیپیاک نیز ضمیمه آن بود، رأی‌دهندگان آقای کندی را «بویژه تغییرپذیر» توصیف کرد، چرا که ۵۲ درصد گزارش دادند که احتمالاً نظرشان را تغییر می‌دهند. آقای مالوی گفت حامیان ترامپ «تمایل کمتری به پشت کردن به نامزد خود داشتند» و تنها ۸ درصد گزارش دادند که ممکن است از حمایت خود دست بردارند. تقریباً دوبرابر این تعداد گزارش دادند که ممکن است از حمایت خود از بایدن صرف‌نظر کنند.

تجمع گروهی از مردم در برابر برج ترامپ پس از صدور حکم محکومیت علیه رئیس‌جمهور سابق آمریکا، دونالد ترامپ، در دادگاه نیویورک، ۳۰ مه ۲۰۲۴ (Stephanie Keith/Getty Images)

نظرسنجی کوئینیپیاک نشان داد که ۷۰ درصد از رأی‌دهندگان روند دادگاه نیویورک را بدقت دنبال می‌کردند و ۴۶ درصد از رأی‌دهندگان اعتقاد داشتند که ترامپ غیرقانونی عمل کرده است.

آقای مالوی گفت حدود ۶ درصد از حامیان ترامپ گفتند که محکومیت او باعث می‌شود تمایل کمتری به حمایت از او داشته باشند؛ آماری که می‌تواند معادلات را در رقابت فشرده پیش رو برهم بزند.

هفت ایالت ممکن است حائز بیشترین اهمیت باشند

به گفته مسئولان نظرسنجی‌های کارزار انتخاباتی ترامپ، تونی فابریزیو و تراویس تونیس، نتایج چند نظرسنجی هفتگی نشان می‌دهند که محاکمه نیویورک تأثیر «ناچیزی» روی رأی‌دهندگان هفت ایالت چرخشی دارد: آریزونا، جورجیا، میشیگان، نوادا، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا و ویسکانسین.

بررسی‌های آن‌ها نشان داد که درصد قابل‌توجهی از دموکرات‌ها و رأی‌دهندگان بایدن گزارشات مربوط به دادگاه نیویورک را دنبال می‌کردند.

آن‌ها در یادداشتی که کارزار انتخاباتی ترامپ در ماه مه منتشر کرد گفتند: «رأی‌دهندگانی که کارزار انتخاباتی ترامپ آن‌ها را هدف گرفته است- مستقل، بلاتکلیف و قابل ترغیب- «خیلی کمتر» در جریان محاکمه بودند و تقریباً هیچ‌کدام از آن‌ها روند محاکمه را «خیلی» دنبال نمی‌کردند.

«رأی‌دهندگان ایالت‌های هدف از قبل تصمیم‌شان را در رابطه با محاکمه گرفته‌اند. اکثر رأی‌دهندگان، بویژه حامیان ما، باور دارند که این پرونده سیاسی بوده و محکومیت ترامپ نتیجه یک محاکمه نمایشی جانبدارانه خواهد بود. در این یادداشت آمده که رأی‌دهندگان بایدن معتقدند که ترامپ صرف‌نظر از هر حکمی که بگیرد مجرم است. آن‌هایی نیز که در بین این‌دو گروه قرار دارند، چندان نگران نیستند و رأی‌شان به نتیجه محاکمه بستگی ندارد.»

نظرسنجی کشوری اخیر، از جمله کوینیپیاک، نشان داده که این‌دو نامزد در وضعیت برابر قرار دارند. با این‌حال، وضعیت ترامپ در ایالت‌های چرخشی بهتر از بایدن است و او در شماری از ایالت‌هایی که پایگاه دموکرات‌ها هستند، از رئیس‌جمهور فعلی پیشی گرفته است.

چندین نظرسنجی نشان می‌دهند که رأی‌دهندگان اقلیت، مانند سیاه‌پوستان و اسپانیایی‌تبارها، از بایدن روی‌گردان شده‌اند و او را مقصر قیمت‌های فزاینده خواروبار، سوخت و دیگر نیازهای زندگی می‌دانند.

مسئولان نظرسنجی‌‌های اردوگاه ترامپ می‌گویند: «هفت ایالتی که آن‌ها روی‌شان تمرکز دارند، به احتمال زیاد نتیجه انتخابات را رقم می‌زنند، نه داده‌هایی که رسانه‌ها دوست دارند روی‌شان تمرکز کنیم.»

آن‌ها پیش‌بینی کردند که نظرسنجی‌های ملی و بویژه آن‌هایی که توسط رسانه‌ها انجام می‌گیرند، در نمایش تغییرات اغراق‌آمیز عمل می‌کنند.

تصویر-5660063
اریکا دیور (چپ)، ۶۰ ساله، در یک راهپیمایی حامیان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در برانکس جنوبی در شهر نیویورک در ۲۳ مه ۲۰۲۴ شرکت می‌کند. (Samira Bouaou/The Epoch Times)

نظرسنجی‌ها ممکن است معیوب باشند

ریچ بریس، مسئول نظرسنجی، می‌گوید شک دارد که نظرسنجی‌ها بتوانند تصویر درستی از واکنش رأی‌دهندگان به حکم دادگاه نیویورک ارائه کنند.

آقای بریس به اپک تایمز گفت وقتی نظرسنجی‌ها «سؤالات جانبدارانه» می‌پرسند، نتایج سوگیری پیدا می‌کنند. دلیلش این است که «رأی‌دهندگان از پاسخ «درستی» که از آن‌ها انتظار می‌رود آگاهند، حتی اگر اصلاً به بایدن رأی ندهند.»

آقای بریس افزود: «وقتی مسئولان نظرسنجی‌ها متوجه شدند که استیضاح ترامپ روی آرای او تأثیر معکوس دارد، نتایج نادرستی را در سال ۲۰۲۰ منتشر کردند.»

آقای بریس گفت: «او درنهایت رکورد بیشترین رأی دریافتی رؤسای‌جمهور فعلی را شکست.»

آقای بریس افزود که محکومیت ترامپ در هرکدام از پرونده‌های حقوقی ممکن است تأثیر اندکی بر رفتار رأی‌دهندگان داشته باشد. او گفت: «محکومیت ترامپ بدیهی پنداشته می‌شود که یعنی رأی‌دهندگان انتظار آن را دارند و معتقدند که این حکم با انگیزه سیاسی صادر می‌شود.»

«این نبرد حقوقی صرفاً باعث شد تا رأی‌دهندگانی که هرگز با یک میلیاردر سفیدپوست فوق‌ثروتمند اهل کوئینز ارتباط نمی‌گیرند، با او هم‌ذات‌پنداری کنند.»

تفاوت در پیشبینی‌ها

دیوید کارلوچی، کارشناس امور راهبردی و دموکرات اهل نیویورک، به اپک تایمز گفت: «صرف‌نظر از هر نتیجه‌ای که محاکمه ترامپ به دنبال داشته باشد، باید گفت که او به موفقیت رسیده است. کسانی که محاکمه او را پرونده‌سازی سیاسی می‌دانند، یعنی با ترامپ هم‌دل و هم‌جهت شده‌اند.»

ترامپ و بسیاری از حامیانش می‌گویند هرچهار پرونده جنایی او به منزله مداخله در انتخابات هستند. آن‌ها ادعا می‌کنند که دولت بایدن این پرونده‌ها را به جریان انداخته است که البته دموکرات‌ها آن را بشدت تکذیب می‌کنند، اگرچه نمایندگان جمهوری‌خواه در حال بررسی این اتهامات هستند.

ویوک راماسوامی، رقیب سابق ترامپ در انتخابات حزب جمهوری‌‎خواه، که اکنون از حامیان اوست، می‌گوید: «حکم دادگاه چه تبرئه باشد و چه محکومیت، نتیجه به نفع رئیس‌جمهور سابق آمریکا تمام خواهد شد.»

آقای راماسوامی قبل از شروع شور هیأت منصفه به فاکس‌نیوز گفت: «درصورت صدور حکم بی‌گناهی، مردم متوجه می‌شوند که کل محاکمه ساختگی بوده است. دادستان منطقه‌ای، آلوین براگ، به رأی‌دهندگان قول داده بود که سراغ دونالد ترامپ خواهد رفت. ذهنیت او این‌طور بود که «نامش را به من بدهید تا جرم او را نشان‌تان بدهم.» این دقیقاً همان کاری است که براگ انجام داد.» آقای براگ وجود خصومت سیاسی را تکذیب می‌کند.

آلوین براگ، دادستان منطقه‌ای منهتن، و اعضای تیم او در کنفرانس خبری مربوط به محکومیت رئیس‌جمهور سابق آمریکا، دونالد ترامپ، در دادگاه ۳۰ مه ۲۰۲۴ در نیویورک (Spencer Platt/Getty Images)

آقای راماسوامی افزود: «درصورت صدور حکم محکومیت نیز هیچ‌کسی در آمریکا نمی‌تواند به شما بگوید که جرم دونالد ترامپ دقیقاً چه بوده است. و اگر او بر همین اساس محکوم شود، مردم شاهد بی‌عدالتی خواهند بود.»

«پس، حکم او نتیجه عکس می‌دهد… همان‌طور که انتظارش را داریم. خوشبختانه، وقتی ترامپ در انتخابات به پیروزی برسد، می‌توانیم به استفاده ابزاری از دستگاه قضایی پایان بدهیم.»

آقای بلادورث گفت: «محکومیت ترامپ به احتمال زیاد به آرای او لطمه می‌زند اما این حکم ممکن است حامیان او را به سرسختی بیشتر تشویق کند. آن‌ها برای اعطای کمک‌های مالی بیشتر انگیزه می‌گیرند، در تجمعات شرکت می‌کنند و اقدامات دیگری را از جانب او به انجام می‌رسانند.»

آقای بلادورث گفت اگر هیأت منصفه به اجماع نمی‌رسید، کارزار انتخاباتی ترامپ به‌طور حتم آن را به منزله حکم تبرئه اعلام می‌کرد که بسیاری از رأی‌دهندگان نیز با آن موافق می‌بودند.

او افزود: «آن‌ها می‌گفتند خوب، بله، ترامپ درعمل بی‌گناه شناخته شده است. جمع‌بندی آن‌ها از رویدادها این‌گونه می‌بود. ترامپ انگیزه دارد و این مسئله می‌تواند به انگیزه او اضافه کند.»

آقای بلادورث ضمن تأکید بر اهمیت رأی‌دهندگان مردد که هنوز به شرکت در انتخابات باور دارند، گفت: «اما آرای هیجانی مثل آرای غیرهیجانی شمرده می‌شوند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی