Asset 2

ویروس «کرونا» به ایران هم رسید

شمار قربانیان این ویروس در آفریقای غربی از مرز ۶۷۰ نفر گذشته است.
ابتلای دو شهروند کرمانی به «کرونا» یا ویروس «مرس»، توسط وزارت بهداشت ایران تأیید شد.

 

ابتلای دو شهروند کرمانی به «کرونا» یا ویروس «مرس»، توسط وزارت بهداشت ایران تأیید شد.

طبق گزارش مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر این نهاد، حال یکی از این دو خواهر وخیم اعلام شده و بیمار دیگر تحت شرایط ویژه‌‌‏ی درمان است.

کرونا یا مرس، نوعی عفونت ویروسی کشنده است که نخستین‌‌‏بار در شهریورماه ۱۳۹۱، در کشور عربستان شناسایی و تاکنون سبب ابتلای ۵۶۲ نفر و مرگ بیش از ۱۴۰ تن در این کشور شده است.

این بیماری که به «سندروم تنفسی خاورمیانه» مشهور است، علائمی همچون تنگی نفس، تب بیش از ۳۸ درجه، سرفه‌، تهوع، استفراغ، اسهال و در حالت شدید عفونت ریه و نارسایی کلیه را به‌‌‏دنبال دارد.

با شیوع  بیماری مهلک کرونا در عربستان، وزارت بهداشت ایران برای پیش‌‌‏گیری از انتقال این ویروس، از مهرماه سال گذشته تمهیدات ویژه‌‌‏ای برای آموزش حجاج عازم این کشور در نظر گرفت.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر ایران، در این‌‌‏باره گفته است که برای زائرین حج تا ۱۴ روز پس از بازگشت از عربستان نیز در صورت مشاهده‌‌‏ی علائم مشکوک به عفونت کرونا ویروس، اقدامات تشخیصی و مراقبتی لازم صورت می‌‌‏گیرد.

به گفته‌‌‏ی این مقام مسئول،امکان تشخیص آزمایشگاهی ویروس این بیماری در ایران فراهم شده و کلیه موارد مشکوک به این عفونت در مدت کمتر از ۴۸ ساعت مورد بررسی و آزمایش قرار می‌‌‏گیرند.

طبق گزارش وزارت بهداشت ایران، ویروس کرونا یا مرس، تاکنون در ۶۷۲ نفر از ۱۸ کشور جهان شناسایی شده که از این میان، ۲۰۷ نفر خود را از دست داده‌‌‏اند.

آمریکا، انگلستان، فرانسه، ایتالیا، یونان، هلند، عربستان، امارات متحده عربی، قطر، اردن، عمان، کویت، مصر، یمن، لبنان، تونس، مالزی و فیلیپین کشورهایی هستند که موارد ابتلای کرونا در آنها مشاهده شده است.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‏شود.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی