Search
Asset 2

نخست‌‌‌‏وزیر جدید اوکراین و چالش‌‌‌‏های او

اعضای مجلس اوکراین به ارسنی یاتسنیوک رای می‌‏دهند. (SERGEI SUPINSKY/AFP/Getty Images)
اعضای مجلس اوکراین به ارسنی یاتسنیوک رای می‌‏دهند. (SERGEI SUPINSKY/AFP/Getty Images)
اعضای مجلس اوکراین به ارسنی یاتسنیوک رای می‌‏دهند. (SERGEI SUPINSKY/AFP/Getty Images)

روز گذشته «ارسنی یاتسنیوک»، وزیر سابق امور خارجه و اقتصاد اوکراین و یکی از رهبران مخالف، به‌عنوان نخست‌وزیر جدید به مجلس این کشور معرفی شد. از طرفی افراد مسلح نا‌‌‌‏شناس، امروز پنجشنبه ۸ اسفند، ساختمان‌های دولتی «شبه جزیره کریمه» در جنوب اوکراین را به اعتراض، اشغال کردند.

«اولکساندر تورچنیف»، رئیس‌‌‌‏جمهور موقت و رئیس‌‌‌‏مجلس اوکراین؛ اعلام کرد که روز پنجشنبه ۸ اسفند، کابینه‌ی جدید در مجلس به رأی گذاشته می‌‌‌‏شود.

بعضی از ساکنین کریمه طی اعتراضاتی بیان کردند که این منطقه‌ از دولت جدید پیروی نمی‌‌‌‏کند. این در حالی‌ست که  مسلمانان تاتار کریمه، موافق دولت جدید اوکراین و ملحق شدن این کشور به اتحادیه اروپا هستند. این اختلاف نظر موجب بروز درگیری‌‌‏هایی میان این دو گروه شده است. پلیس اوکراین نیز به حالت آماده‌باش درآمده‌‌‌‏ است.

از طرفی، افراد مسلح ناشناس که حدود ۶۰ تن بودند، ساختمان‌‌‌‏های دولتی شبه جزیره‌ی کریمه را اشغال کردند و پرچم روسیه را بر فراز آن نصب کردند. پلیس اوکراین در بیرون از ساختمان‌های اشغال شده، حضور گسترده‌‌‌‏ای دارد و اجازه‌ی نزدیک شدن مردم به این ساختمان‌ها را نمی‌‌‌‏دهد.

روسیه نیز در تدارک برگزاری یک رزمایش نظامی در مرز‌‌‌‏های اوکراین با شرکت حدود ۱۵۰ هزار نفر از نیرو‌‌‌‏های نظامی خود است.

به نقل از دویچه‌وله، آمریکا به روسیه بابت اجرای این مانور نظامی در جوار مرزهای اوکراین هشدار داد‌‌‌‏ه است. «جان کری»، وزیر امورخارجه‌ی آمریکا گفت:«استقلال اوکراین باید مورد احترام همه‌‌‌‏ی کشورها باشد.»

اعتراضات مردم اوکراین حدود ۳ ماه پیش آغاز شد و در نهایت منجر به فرار یانوکویچ به مرزهای شرقی اوکراین شد.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی