Search
Asset 2

اوکراین بخشی از مناطق اشغال شده توسط روسیه را باز پس گرفت 

نیروهای نظامی اوکراین توانستند بخش‌هایی از مناطق اشغال شده توسط روسیه را باز پس بگیرند.
سربازان اوکراینی در حالی که ستون نفربرهای زرهی اوکراین توپ‌ها را از موقعیت خود در نزدیکی شهر سولدار در شرق اوکراین در منطقه دونتسک در کنار جاده توقف می‌کنند، در 27 فوریه 2015 استراحت می‌کنند. (ANATOLII STEPANOV/AFP via Getty Images)

به دنبال آغاز حمله بهاره ارتش اوکراین، نیروهای نظامی این کشور توانستند بخشهایی از مناطق اشغال شده توسط روسیه را باز پس بگیرند. 

گزارش‌های منتشر شده توسط منابع اوکراینی حاکی از این است که تا کنون سه روستا آزاد شده و تصاویری هم از شادی سربازان اوکراینی در این مناطق منتشر شده است. 

طی ماه‌های گذشته ارتش اوکراین در تدارک یک ضد حمله بزرگ در برابر ارتش روسیه بود که بخش زیادی از اوکراین را اشغال کرده است. این اقدام به دلیل بارندگی‌ها و گل‌آلود بودن زمین‌های این منطقه و مشکلات لجستیک تا کنون به تأخیر افتاده بود. 

بازپس‌گیری این سه روستا نخستین پیروزی اعلام شده اوکراین پس از انتشار رسمی خبر آغاز عملیات از سوی زلنسکی است. 

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین دو روز پیش در نشست خبری مشترک با جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا در کی‌یف، تایید کرد که نیروهای اوکراینی درگیر «ضد حمله» برای آزادسازی مناطق اشغال شده این کشور هستند. 

او گفت: «هم اکنون عملیات دفاعی و ضد حمله‌ها در اوکراین ادامه دارد. درباره جزئیات این عملیات توضیح نخواهم داد. باور دارم که همه ما نتایج این عملیات را خواهیم دید 

مقامات کی‌یف پیش‌تر از وضع آنچه یک دوره «سکوت عملیاتی» خوانده شد خبر داده و خواستار آن شده بودند که برای جلوگیری از به خطرافتادن عملیات یاد شده از افشای هر گونه اطلاعات در این خصوص ممانعت به عمل آید. 

البته ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پیش از آن خبر داده بود که ضد حمله ارتش اوکراین آغاز شده و مدعی شده بود که این ضد حمله ناکام مانده است.  

او گفته بود: تمام تلاش‌های ضد حمله‌ای که کی‌یف علیه روسیه انجام داد با شکست مواجه شد و «نیروهای مسلح اوکراین در هیچ بخشی به اهداف خود نرسیدند 

اوکراین همچنین روسیه را متهم کرده که یک سد دیگر را در منطقه زاپوریژیا منفجر کرده است. 

بنا بر اعلام وزارت دفاع اوکراین، ارتش روسیه یک سد را در نزدیکی روستای نووداریوکا منفجر کرده که منجر به آب‌گرفتگی مناطق اطراف رودخانه موکری یالی شده است. 

به گفته والری شرشن، سخنگوی ارتش اوکراین، روسیه برای کند کردن پیشروی نظامیان این کشور سدها را منفجر می‌کند. 

دوشنبه گذشته نیز انهدام یک سد بزرگ منجر به بروز سیل در مناطق وسیعی از اوکراین شد و همان زمان نیز میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهور اوکراین روسیه را متهم کرد که با این اقدام قصد دارد با ایجاد موانع غیر قابل عبور جلو پیشروی ارتش اوکراین را بگیرد. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی