Search
Asset 2

مخالفت اوکراین و جامعه‌ی بین‌‌‌‌‏الملل با برگزاری رفراندوم در کریمه

(read VIKTOR DRACHEV/AFP/Getty Images)
(read VIKTOR DRACHEV/AFP/Getty Images)
(read VIKTOR DRACHEV/AFP/Getty Images)

در پی تصرف شبه‌جزیره‌ی کریمه توسط اشخاصی که پرچم روسیه را حمل می‌‌‌‌‏کردند و افزایش شمار نیروهای ارتش روسیه، مجلس خودمختار کریمه، برگزاری یک همه‌پرسی را برای پیوستن این شبه‌جزیره به روسیه اعلام کرد. همچنین در پی این تصمیم، جامعه‌‌‌‌‏ی بین‌‌‌‌‏الملل مخالفت خود را با این مسأله اعلام نمود.

روز پنجشنبه ۱۵ اسفند، مجلس خود مختار کریمه پس از نشستی اعلام کرد که یک همه‌‌‌‌‌‏پرسی برای پیوستن کریمه به روسیه در ۲۵ اسفند برگزار می‌شود. دولت روسیه از برگزاری این همه‌پرسی استقبال کرد.

نخست‌وزیر اوکراین با بیان اینکه شبه‌‌جزیره‌ی کریمه بخشی از خاک اوکراین است، تاکید کرد که تصمیم برگزاری همه‌پرسی غیر قانونی است و از روسیه خواست که از این رفراندوم حمایت نکند و نظامیان خود را به کشورش بازگرداند.

«باراک اوباما»، رئیس‌‌‌‌‏جمهور آمریکا این رفراندوم را ناقض قانون اساسی اوکراین و همچنین ناقض حقوق بین‌المللی قلمداد کرد و گفت:«در صورت ادامه‌ی نقض قوانین بین‌المللی در کریمه،‌ آمریکا و جامعه بین‌الملل به صورت یکپارچه عمل خواهند کرد.»

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌‌‌‌‏جمهور روسیه، دولت موقت اوکراین را غیر قانونی دانست و خطاب به اوباما بیان کرد که روابط روسیه و آمریکا نباید تحت‌تأثیر بحران اکران قرار گیرد.

علاوه بر آن اتحادیه اروپا نیز، برگزاری این رفراندوم در کریمه را غیرقانونی دانست و اعلام کرد که در صورت هرگونه حمایت روسیه از مخالفان دولت اوکراین، تحریم‌‌‌‌‏هایی را علیه روسیه اعمال خواهند کرد.

شبه‌جزیره‌ی کریمه واقع در جنوب اوکراین و در دریای سیاه، تا سال ۱۹۵۴ به روسیه تعلق داشت.اما پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، بخشی از خاک اوکراین اعلام شد و در عین حال به‌صورت خود مختار اداره می‌‌‌‌‌‌‏شود.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

 

۵

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی