Search
Asset 2

موافقت رئیس‌جمهور اوکراین با تشکیل دولت ائتلافی

حضور پرشمار مردم در میدان استقلال شهرکی‌یف، اوکراین
حضور پرشمار مردم در میدان استقلال شهرکی‌یف، اوکراین
حضور پرشمار مردم در میدان استقلال شهرکی‌یف، اوکراین

رئیس‌جمهور اوکراین با تشکیل دولت ائتلافی و برگزاری انتخابات پیش از موعد موافقت کرد. این تصمیم در پی مذاکرات رهبران مخالفان با «ویکتور یانوکوویچ» و با حضور کاترین اشتون و نمایندگان اتحادیه‌ اروپا اتخاذ شد.

یانوکوویچ بدون اشاره به زمان دقیق اجرایی شدن این تصمیم، وعده داد که قانون اساسی مصوب سال ۲۰۰۴ این کشور که اختیارات رئیس دولت را محدود می‌کرد، دوباره به اجرا گذاشته خواهد شد. این توافق هنوز به امضای طرفین نرسیده است.

پیش‌تر «کاترین اشتون»٬ مسئول سیاست‌ خارجی اتحادیه اروپا با ابراز نگرانی و وحشت عمیق نسبت به خشونت‌های اخیر گفته بود: «هیچ شرایطی نمی‌تواند سرکوبی را که شاهدش هستیم توجیه کند.»

روز گذشته با وجود اعلام یک آتش‌بس دو روزه میان مخالفان و دولت اوکراین، این توافق تنها چند ساعت دوام آورد و درگیری میان نیروهای پلیس و مخالفان در کیف بار دیگر با یکدیگر درگیر شدند. زد و خوردهای خونین روز پنج‌‌‏شنبه موجب کشته و زخمی شدن عده‌ی زیادی اعم از مخالفان و نیروهای امنیتی شد.

در واکنش به این اقدامات، وزرای خارجه‌ی اتحادیه اروپا در جلسهای اضطراری که روز پنج‌‌‏شنبه‌ با موضوع بررسی وضعیت اوکراین تشکیل شد، به وضع برخی تحریم‌‌‏ها علیه مقامات اوکراین رأی مثبت دادند.

این تحریم‌ها شامل محدویت سفر و مسدود کردن دارایی‌‌‏ها برای آن دسته از مقامات اوکراین که مسئول نقض حقوق بشر و اعمال خشونت‌ در این کشور هستند خواهد بود.

ایالات متحده نیز که پیش از این صدور ویزا برای ۲۰ مقام اوکراینی را ممنوع کرده بود، اعلام کرد چنان‌‌‏چه خشنونت‌ها در کیف پایان نیابد، واشنگتن تحریم‌های بیش‌تری از جمله مسدود کردن حساب‌های مقامات اوکراینی را وضع خواهد کرد.

بر طبق اعلام تارنمای وزارت بهداشت اوکراین، دست‌کم ۷۷ نفر طی ناآرامی‌‌‏های روزهای اخیر کشته شده‌اند. بر این اساس، شمار مجروحان خشونت‌‌‏های اخیر، تاکنون به ۵۸۱ نفر رسیده که ۳۷۱ نفر از آنان در بیمارستان بستری شدند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر  می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی