Search
Asset 2

انتشار اسنادی از طرح سرکوب معترضان اوکراینی

(LOUISA GOULIAMAKI/AFP/Getty Images)
(LOUISA GOULIAMAKI/AFP/Getty Images)
(LOUISA GOULIAMAKI/AFP/Getty Images)

رسانه‌ها خبر از انتشار اسنادی درباره‌ی «ویکتور یانوکوویچ»، رئیس‌جمهور معزول اوکراین در اینترنت را می‌دهند که بر برنامه‌‌‌‏ریزی‌‌‌‏های نظامی گسترده‌ی وی برای سرکوب مخالفانش دلالت دارد.

این اسناد که هنوز صحت آنها تأیید نشده، توسط خبرنگاران اوکراینی، پس از فرار یانوکوویچ، از مکانی در نزدیکی محل اقامت وی در کی‌یف به‌دست آمده است.

از سوی دیگر «هنادی موسکال»، نماینده‌ی پارلمان اوکراین و عضو حزب «سرزمین پدری»، هم اسنادی را منتشر کرد که نشان می‌‌‌‏دهد، یانوکوویچ قصد داشته با قرار دادن عده‌ی زیادی تک تیرانداز بر پشت بام‌‌‌‏های اطراف میدان استقلال، تظاهرکنندگان را هدف گلوله قرار دهد.

طبق گزارش خبرگزاری رویترز، استقرار خودروهای زرهی و حدود ۲۲ هزار پلیس از جمله حدود ۲ هزار پلیس ضد شورش نیز جزء این طرح‌‌‌‏ریزی بوده است.

موسکال به رسانه‌‌‌‏ها گفته است که این سند را برای فشار بر مقامات جدید اوکراین جهت تحویل یانوکوویچ به عدالت منتشر نموده است.

به گفته‌ی پزشکان حاضر در محل درگیری‌‌‌‏ها، هدف‌‌‌‌‏گیری دقیق سر، گردن و سینه‌ی تظاهرکنندگان نشان می‌‌‌‏دهد که دولت از نیروهای نظامی کاملا حرفه‌ای برای تیراندازی استفاده کرده است.

روز دوشنبه وزارت کشور اوکراین، دستور بازداشت یانوکوویچ و بسیاری از نزدیکان وی را به اتهام خشونت علیه تظاهرکنندگان صادر کرد.

پارلمان اوکراین نیز در همین روز، کلیه‌ی افراد مظنون به مشارکت در کشتار معترضان را ممنوع الخروج کرد.

علاوه بر این‌‏ها، ظاهراً فساد مالی نیز به اتهامات یانوکوویچ و برخی از مقامات دولت سابق اضافه، و دستور توقیف دارایی این افراد صادر شده است.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی