Search
Asset 2

تاریخ اوکراین با پیروزی مخالفان ورق خورد

حضور پرشمار مردم در میدان استقلال شهرکی‌یف، اوکراین
حضور پرشمار مردم در میدان استقلال شهرکی‌یف، اوکراین
حضور پرشمار مردم در میدان استقلال شهرکی‌یف، اوکراین

 

پس از روزها مبارزه‌‏ی خونین میان معترضان و پلیس اوکراین، روز گذشته این کشور صحنه‌‏ی چندین حادثه‌‏ی تاریخی بود که یک پیروزی ارزشمند و سرنوشت‌‌‌‏ساز برای مخالفان دولت اوکراین قلمداد می‌‌‌‏شود.

با استعفای رئیس پارلمان اوکراین و برعهده گرفتن این سمت توسط یکی از مخالفان دولتی، نمایندگان پارلمان «ویکتور یانوکوویچ» رئیس‌جمهور این کشور را با ۳۲۸ رأی موافق برکنار کردند. پارلمان اوکراین مقرر کرد تا انتخابات زودهنگام در این کشور تا ۳ ماه دیگر برگزار گردد.

پارلمان همچنین ضمن اعلام تغییرات قریب‌‌‌‏الوقوع در قانون اساسی کشور، دستور آزادی فوری «یولیا تیموشنکو»، نخست‌وزیرسابق که از رهبران مخالفان دولت این کشور و اصلی‌‌‌‏ترین رقیب یانوکوویچ نیز محسوب می‌‌‌‏شود را صادر کرد.

وی که از قهرمانان انقلاب نارنجی سال ۲۰۰۴ در اوکراین بود، در سال ۲۰۱۱ به اتهام سوءاستفاده از قدرت به هفت سال زندان محکوم شد.

خانم تیموشنکو بلافاصله پس از آزادی از زندان در حالی که روی صندلی چرخدار بود، برای ادای احترام به قربانیان تظاهرات و نیز سخنرانی در جمع هوادارانش راهی میدان استقلال در مرکز شهر کی‌یف شد.

تیموشنکو ۵۳ ساله در حالی که اشک می‌‌‌‏ریخت، به مردم حاضر در میدان استقلال گفت: «شما قهرمان هستید، شما بهترین اوکراینی‌‌ها هستید.» وی افزود: «من کی‌یف را نشناختم، ماشین‌های سوخته، سنگرها و گل‌ها -که برای یادبود کشته‌شدگان گذاشته شده است- اما این اوکراین دیگری است، اوکراین مردمان آزاد.»

او در سخنرانی خود از معترضان خواست تا زمانی که به تمام خواسته‌‌‌‏های خود نرسیده‌‌‌‏اند، این میدان را ترک نکنند و در ادامه گفت: «مبارزه شما برای آزادی، دموکراسی را برای یکی دیگر از جمهوری‌های اتحاد جماهیر شوروی سابق به ارمغان خواهد آورد.»

همزمان با این رویداد وزرات کشور با صدور بیانیه‌‌‌‏ای حمایت خود را از مردم اعلام کرد. فرمانده ارتش نیز از پایان هرگونه اقدام نظامی علیه مخالفان خبر داد و گفت: « به عنوان یک نظامی، هیچ دستوری برای خونریزی صادر نمی‌کند.»

گزارش‌‌‌‏ها حاکی از آن است که، یانوکوویچ، رئیس جمهور معزول از کی‌‌‌‏یف به سمت شرق اوکراین متواری شده است. به گفته‌ی برخی منابع، وی که در مصاحبه‌‌‌‏ای عزل خود را غیرقانونی و جریانات اخیر را «کودتا» خوانده بود، در ابتدا قصد فرار به روسیه از طریق شهر مرزی «دونتسک» را داشته، اما مأموران مرزی از خروج هواپیمای حامل وی به خارج از مرزهای کشور ممانعت کرده‌‌‌‏اند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر  می‌شود.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی