logo_eet

رژیم غذایی ناسالم، عامل کوتاهی قد ایرانیان

رژیم غذایی ناسالم، عامل کوتاهی قد ایرانیان. (ABDELHAK SENNA/AFP/Getty Image)
رژیم غذایی ناسالم، عامل کوتاهی قد ایرانیان. (ABDELHAK SENNA/AFP/Getty Image)
رژیم غذایی ناسالم، عامل کوتاهی قد ایرانیان. (ABDELHAK SENNA/AFP/Getty Image)

 

رئیس انجمن پزشکان ایران رژیم غذایی نامناسب را علت کوتاهی قد ایرانیان در سال‌‌‌‌‏های اخیر دانست.

وی در این خصوص بیان کرد: «استفاده‌‌‌‌‏ی زیاد از فست فود، غذاهای آماده، نوشابه، روغن و نمک بجای غذاهای سالم و لبنیاتی موجب کوتاهی قد ایرانیان شده است.»

«ایرج خسرونیا»، رئیس انجمن پزشکان ایران روز سه‌‌‌‌‏شنبه در مراسم افتتاحیه‌ی بیست‌‌‌‌‏و‌‌‌‌‏پنجمین کنگره‌ی سالانه‌ی جامعه‌ی پزشکان متخصص داخلی ایران اعلام کرد: «اکثر مرگ‌‌‌‌‏‌‌‌‌‏و‌‌‌‌‏میر‌‌‌‌‏های ایران در سال‌‌‌‌‏های اخیر ناشی از بیماری‌‌‌‌‏های چاقی، فشار خون، دیابت، و بیماری‌‌‌‌‏های قلبی و عروقی است.»

پیش‌‌‌‌‏تر نیز «حسین‌‌‌‌‏علی شهریاری»، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بیان کرده بود: « قد کودکانی ایرانی از استاندارد جهانی کوتاه‌‌‌‌‏تراست.» به گزارش از دویچه‌‌‌‌‏وله وی خاطر نشان کرد: «کارخانه‌‌‌‌‏های معروف فرآورده‌‌‌‌‏های لبنی، برای اینکه آلودگی‌‌‌‌‏های میکروبی شیر را بزدایند به‌‌‌‌‏جای استفاده از مواد مجاز، از آب‌‌‌‌‏ژاول یا وایتکس در محصولات خود استفاده کرده‌‌‌‌‏اند.» وی افزود: «در این‌‌‌‌‏باره از مسئولان وقت پرسیده‌‌‌‌‏اند ولی آنها اطلاع‌‌‌‌‏رسانی درستی نکرده‌‌‌‌‏اند.»

از سویی نیز مصرف شیر خشک چینی در ایران مایه‌ی نگرانی بسیاری از مصرف‌کنندگان شده است.

پس‌از رسوایی چین در خصوص شیر خشک‌‌‌‌‏های آلوده به ملالین در سال ۲۰۰۸ که موجب مرگ ۶ کودک و بیماری ۳۰۰ هزار کودک در چین شد،مردم چین نسبت به شیرخشک‌های تولید این کشور بی‌اعتماد شده و به خرید نمونه‌های خارجی آن روی‌ آوردند. از این‌رو دولت چین شیر خشک تولید شده در  کشورش را به خارج از چین ارسال کرد.

چینی‌تبار های مقیم آلمان نیز در طول سال گذشته، به‌جهت بی‌اعتمادی نسبت به کیفیت شیرخشک تولید چین، به خرید شیر خشک آلمانی برای کودکانشان روی آوردند، به‌‌‌‌‏طوری که بسیاری‌ از مراکز خرید با کمبود شیر خشک آلمانی مواجه شدند.

بر اساس نظریات متخصصین تغذیه، مصرف صحیح مواد غذایی نه‌‌‌‌‏ تنها می‌تواند موجب ارتقاء سلامتی شود، بلکه می‌‌‌‌‏تواند موجب افزایش طول قد نیزمی‌شود.

متخصصین تغذیه بر این باورند که رشد قد، ۸۰ درصد به ژنتیک و ۲۰ درصد به مصرف مواد غذایی مناسب بستگی دارد. تحقیقات به‌عمل آمده پس‌از جدایی کره‌‌‌‌‏ی جنوبی و شمالی نشان می‌دهد که قد کودکان کره‌‌‌‌‏ی شمالی حدود ۵ سانتی‌‌‌‌‏متر کوتاه‌‌‌‌‏تر از کودکان کره‌‌‌‌‏ی شمالی است. همچنین در تحقیقات به عمل آمده در ژاپن طی سال‌‌‌‌‏های ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰ ثابت شد که‌‏با افزایش مصرف شیر و کلسیم، قد جوانان ژاپنی رشد قابل توجهی داشته است. این افراد کلسیم دریافتی روزانه‌ی خود را از کمترین حد مصرف در دنیا به ۶۰۰ میلی‌‌‌‌‏گرم در روز رسانند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *