Search
Asset 2

۲۰ درصد ظرفیت دانشگاه‌‌‌‏های پزشکی خودگردان شد

(Shutterstock*)
(Shutterstock*)
(Shutterstock*)

وزیربهداشت اعلام کرد که موظفیم ۲۰ درصد دانشگاه‌‌‌‏ها را به صورت خودگردان اداره کنیم.

شیوه پذیرش دانشگاه‌‌‌‏های علوم پزشکی به پردیس‌‌‌‏های خودگردان تغییرکرده، در این شیوه جدید پذیرش دانشجو درقبال دریافت شهریه می‌‌‌‏باشد که هدف از این پردیس‌‌‌‏های خودگردان دانشگاه‌‌‌‏ها برداشتن باری از دوش دولت است.

به گزارش ایسنا، سید حسن قاضی زاده هاشمی دررابطه با پذیرش دانشجویان در پردیس‌‌‌‏های خودگردان گفت: «پذیرش دانشجودر پردیس‌‌‌‏ها‌‌‌‏ی خودگردان طبق قانون مصوبه مجلس شورای اسلامی است وهمه افراد باید به آن احترام بگذارند. در عین حال وزارت بهداشت امسال تمهیداتی را پیش‌‌‌‏بینی کرده که طبق آن درآیین نامه پذیرش دانشجو بازنگری صورت گرفت.»

وی ادامه داد: «برخلاف گذشته که در پذیرش افراد نقص وجود داشت افرادی که در پردیس ها پذیرفته شدند جز افراد برجسته‌ هستند که می توانستند در بهترین دانشگاه های کشور تحصیل کنند. بنابراین نقصی که در سال گذشته وجود داشت و صرفا پول مبنای پذیرش بوده دیگر وجود ندارد و مطمئنم رقابت برای عزیزانی که از آموزش نسبتا رایگان استفاده می‌کنند سخت خواهدشد.»

وزیر بهداشت با اشاره به این مطلب که همه دانشگاه‌‌‌‏ها‌‌‌‏ی برجسته دنیا هم این مسیر را انتخاب می کنند افزود: «باید بخشی از درآمدهای دانشگاه‌ها از طریق شهریه باشد و دانشگاه‌های کشور از نظر مالی به وزارتخانه وابسته نباشند.»

هاشمی گفت: «امیدوارم رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران جز اولین روسایی باشد که دانشگاه را از این بابت به استقلال کامل برساند. اگر این امر با رعایت قانون انجام شود در درازمدت به نفع دانشگاه و علم خواهد بود.»

هاشمی با تأکید بر اینکه پذیرش در دانشگاه‌‌‌‏های خودگردان به معنای خداحافظی با آموزش رایگان نخواهد بود افزود: «آموزش رایگان جز قانون اساسی است و با آن خداحافظی نخواهیم کرد؛ اما موظفیم بر اساس قانون بیست درصد را به صورت خودگردان اداره کنیم.»

اپک‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی