Search
Asset 2

دفاع از دموکراسی: فراخوان فوری برای حمایت از شن یون در کره جنوبی

فراخوان فوری برای حمایت از شن یون در کره جنوبی
فراخوان هنرهای نمایشی شن یون در مرکز هنری گومی – تالار بزرگ در گومی، کره جنوبی، در ۸ فوریه ۲۰۲۳. (Kim Guk-hwan/The Epoch Times)

نویسنده: میشل استیل 

رهبران سراسر آسیا برای هفته رهبران همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه ( (APEC از ۱۱ تا ۱۷ نوامبر در سانفرانسیسکو گرد هم آمدند که یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی در میان آنها بود. بیشتر توجهات اجلاس بر روابط چین با ایالات متحده متمرکز شد، اما روابط ما با متحدانمان، از جمله آقای یون، احتمالاً مهمتر است. 

کره جنوبی در چندین جبهه با فشار شدیدی از سوی حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) مواجه شده است و این وظیفه ایالات متحده است که به متحدانمان کمک کند در این مقطع حساس در برابر رهبر حزب کمونیست چین، شی جین ‌پینگ محکم بایستند. یکی از مسائلی که آقای یون با آن مواجه است، انتخاب بین اجازه دادن به حزب کمونیست چین برای دیکته کردن صحنه هنری کره در مقابل حمایت از ارزش‌های این کشور یعنی آزادی بیان و دموکراسی است. 

تحت فشار حزب کمونیست چین و اجبار اقتصادی، کره جنوبی تا حد زیادی شرکت هنرهای نمایشی شن یون مستقر در ایالات متحده را از اجرا در کره جنوبی مسدود کرده است. این شرکت یک سازمان غیرانتفاعی است که در سال ۲۰۰۶ در نیویورک با ماموریت احیای جوهره ۵۰۰۰ ساله فرهنگ سنتی چین تاسیس شد. عملکرد آن ریشه در معنویت دارد و تحت تأثیر ارزش‌های بودایی و دائوئیستی باستان است. شن یون بسیاری از مکان‌های برتر مانند مرکز لینکلن در نیویورک، مرکز کندی در واشنگتن و کاخ کنگره‌های پاریس را زینت داده است. 

من از حضور در یکی از نمایش‌های آن‌ها در کالیفرنیا لذت بردم و فرهنگ کلاسیک چینی و فضایل نشان‌داده‌شده در سراسر نمایش را الهام‌بخش یافتم. با این حال، در کره جنوبی، پس از سال‌ها اجرا و فروش نمایش‌ها در تئاتر ملی کره در سال گذشته، متوجه شدم که این شرکت در تامین امنیت سالن‌های سال ۲۰۲۴ با مشکل مواجه شده است. 

از اوایل سال ۲۰۰۶، دیپلمات‌های چینی سعی کرده‌اند از اهرم‌های اقتصادی – از جمله تهدید به رد روادید، کاهش دانشجویان دانشگاه‌های چینی، یا محدودیت‌های فروش نمایش‌های کره‌ای در چین – برای تحت فشار قرار دادن مقامات محلی و تئاترهای کره جنوبی برای رد یا لغو قرارداد با شن یون استفاده کنند. در بسیاری از موارد، این تهدیدها با شکست مواجه شدند و شن یون از سال ۲۰۰۷ تاکنون بیش از ۱۵۰ نمایش را در چندین شهر کره جنوبی اجرا کرده است، اما در چندین مورد، به ویژه در سال ۲۰۱۶، فشارها موفقیت آمیز بود و یک برنامه نمایشی دو روز قبل از زمان برنامه‌ریزی شده برای شروع لغو شد. 

به نظر می‌رسد رژیم شی در زمانی که دولت یون برای تقویت روابط خود با ایالات متحده و متحدان دموکراتیک در آسیا تلاش می‌کند و در عین حال به پکن از تمایل خود برای «همکاری» اطمینان می‌دهد، فشار خود را مضاعف می‌کند. متأسفانه، از سپتامبر ۲۰۲۲، ۱۳ درخواست برای اجراهای شن یون در کره جنوبی رد شده است. برای اولین بار از زمان تأسیس شن یون، این شرکت با واقعیتی مواجه است که اصلاً در کره جنوبی به سختی می‌تواند اجرا داشته باشد. 

تعظیم در برابر اراده حزب کمونیست چین، سابقه‌ای نگران‌کننده برای هر گونه سیاست‌گذاری آینده در زمانی که کره جنوبی باید قوی باشد، ایجاد می‌کند. رژیم شی تنها با افزایش جاه طلبی‌اش برای کنترل منطقه، تهاجمی‌تر شده است. این وظیفه دولت‌های دموکراتیک است که از آزادی در برابر ظلم دفاع کنند. به همین دلیل من نامه‌ای به آقای یون فرستادم تا این کار را انجام دهد و اطمینان حاصل شود که شهروندان کره جنوبی این فرصت را دارند که یک اجرای الهام بخش و زیبا را ببینند. 

حزب کمونیست چین هرگز نباید در تصمیمات هیچ ملتی حرفی برای گفتن داشته باشد، چه رسد به یک ملت آزاد و دموکراتیک. شن یون نماینده برخی از ارزش‌هایی است که حزب کمونیست چین بیش از همه از آن‌ها می‌ترسد – آزادی مذهب و آزادی بیان. ما باید در برابر هرگونه تلاش برای تضعیف دموکراسی، از جمله سرکوب شن یون، قوی بایستیم. 

نویسنده: میشل استیل، نماینده کنگره در حال گذراندن دوره دوم خود در مجلس نمایندگان است، که در آنجا به مردم ناحیه ۴۵ کالیفرنیا خدمت می‌کند. میشل که در کره جنوبی متولد شد و در ژاپن بزرگ شد، به ایالات متحده مهاجرت کرد تا رویای آمریکایی خود را بسازد. او یکی از اولین زنان کره‌ای آمریکایی است که در کنگره خدمت کرده است. 

نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده است و لزوماً منعکسکننده نظرات اپک تایمز نیست.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی