Search
Asset 2

کشته شدن مقام ارشد داعش؛ آمریکا با بالاترین سطح خطر حملات تروریستی روبه‌رو است

مقامات نظامی آمریکا در ۱۹ ژوئن تأیید کردند که یکی از رهبران ارشد گروه تروریستی داعش در یک حمله هوایی در سوریه کشته شده است.
دیوارنگاره نشان گروه تروریستی داعش در روستای البوسیف، عراق، ۱ مارس ۲۰۱۷. (Ahmad Al-Rubaye/AFP via Getty Images)

مقامات نظامی آمریکا در ۱۹ ژوئن تأیید کردند که در هفته گذشته یکی از رهبران ارشد گروه تروریستی داعش طی یک حمله هوایی در سوریه کشته شده است.

براساس بیانیه‌ای که در ۱۹ ژوئن منتشر شد، فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، اعلام کرد که اسامه جمال محمد ابراهیم الجنابی، مقام ارشد و رابط داعش، طی حمله نیروهای آمریکایی کشته شده است.

در این بیانیه آمده است که با مرگ الجنابی، ظرفیت داعش برای تأمین منابع و انجام حملات تروریستی ضعیف‌تر خواهد شد. سنتکام افزود که در این حمله هوایی آسیبی به غیرنظامیان وارد نشده است.

در پایان بیانیه آمده است که «سنتکام در کنار هم‌پیمانان و شرکای خود در منطقه به انجام عملیات‌ جهت تضعیف قابلیت‌های عملیاتی داعش و اطمینان از شکست قطعی آن ادامه خواهد داد.»

از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه در اوایل ۲۰۱۰، آمریکا بی‌وقفه رهبران این گروه تروریستی را که اخیراً فعالیت‌های خود را در برخی از نقاط جهان از سر گرفته، مورد هدف قرار داده است.

بنیانگذار و بدنام‌ترین رهبر این گروه، ابوبکر بغدادی، در جریان حمله اکتبر ۲۰۱۹ نیروهای ویژه آمریکا در شمال غربی استان ادلب در سوریه اقدام به خودکشی کرد. ابوابراهیم هاشمی قرشی به‌عنوان دومین رهبر داعش انتخاب شد اما او نیز در جریان حمله فوریه ۲۰۲۲ نیروهای آمریکایی خودکشی کرد.

فرماندهی آفریقایی ایالات متحده یا آفریکام در پایان ماه گذشته اعلام کرد که تروریست‌های داعش را در حمله‌ای هوایی در سومالی مورد هدف قرار داده و دست‌کم جان سه تروریست را «بدون تلفات غیرنظامی» گرفته است.

این حملات درحالی انجام می‌گیرند که چندین مقام فعلی و سابق آمریکا درخصوص احیای مجدد این گروه- شاخه مستقر در افغانستان که به نام داعش خراسان شناخته می‌شود- هشدار داده‌اند. این گروه مسئولیت حمله تروریستی اوایل سال جاری در مسکو را که به کشته شدن دست‌کم ۱۴۰ نفر انجامید، برعهده گرفت.

آمریکا با بالاترین سطح خطر حملات تروریستی روبه‌رو است

رئیس اطلاعات مجلس نمایندگان، مایک ترنر (نماینده جمهوری‌خواه اوهایو)، در ۱۶ ژوئن هشدار داد که آمریکا با بالاترین سطح خطر حملات تروریستی روبه‌رو است و افزود که وضعیت مرزی آمریکا و مکزیک به شکلی است که تروریست‌های هم‌فکر با داعش می‌توانند به داخل آمریکا نفوذ کنند. این اظهارات در واکنش به گزارشات مربوط به بازداشت چند مهاجر غیرقانونی که گفته می‌شد با داعش خراسان ارتباط داشتند، مطرح شده است.

آقای ترنر به سی‌بی‌اس نیوز گفت: «چیزی که در این گزارش‌ها اهمیت دارد و بویژه در اظهارات عمومی کریستوفر ری، مدیر اف‌بی‌آی، به چشم می‌خورد این است که ما با بالاترین سطح تهدید تروریستی مواجه هستیم و سیاست‌های دولت نیز به‌طور مستقیم با تهدیداتی گره خورده که آمریکایی‌ها را هدف گرفته‌اند.»

آقای ترنر در ۱۲ ژوئن به فاکس نیوز گفت: «سناتور لیندسی گراهام (نماینده جمهوری‌خواه کارولینای جنوبی) در نامه‌ای به چاک شومر، رهبر اکثریت (نماینده دموکرات نیویورک)، و میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت (نماینده جمهوری‌خواه کنتاکی)، درخواست کرد یک جلسه توجیهی محرمانه در رابطه با تهدیدات داعش برای سناتورها برگزار شود.»

مدیر اف‌بی‌آی در ماه‌های اخیر گفته که از زمان حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل و حمله تروریستی روسیه، بیش از همیشه نگران وقوع حمله تروریستی در خاک آمریکا بوده است.

آقای ری در جلسه استماع سنا در اوایل ماه جاری  گفت: «وقتی به پیشینه کاری‌ام به‌عنوان مجری قانون نگاه می‌کنم، به ندرت می‌توانم زمانی را به خاطر بیاورم که این همه تهدید به‌طور هم‌زمان امنیت مردم و امنیت آمریکا را به خطر انداخته باشد، اما اکنون که این‌جا هستم با چنین موقعیتی مواجه هستیم.»

آقای ری همچنین درباره نگرانی‌های خود مبنی بر قاچاق انسان در مرز آمریکا و مکزیک هشدار داد و افزود که دولت مکزیک باید تلاش بیشتری به خرج بدهد. مریک گارلند، دادستان کل آمریکا، نیز در جلسه استماع مجلس نمایندگان در ماه ژوئن با اشاره به وقوع حملات تروریستی احتمالی گفت که «سطح تهدید بشدت افزایش یافته است.»

مقامات آلمانی نیز اعلام کردند که احتمال دارد این کشور در ماه‌های آتی که قرار است از مسابقات فوتبال یورو ۲۰۲۴ میزبانی کند، شاهد وقوع حادثه‌ای مشابه مسکو باشد.

نانسی فایزر، وزیر کشور آلمان، به فایننشال تایمز گفت: «اروپا و آلمان در تیررس سازمان‌های جهادی و بویژه داعش و داعش خراسان هستند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی