Search
Asset 2

حملات تلافی‌جویانه آمریکا به شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در عراق و سوریه

حملات آمریکا به کتائب حزب‌الله در عراق و سوریه
(Sam Yeh/AFP via Getty Images)

جنگنده‌های ایالات متحده آمریکا صبح چهارشنبه به وقت محلی به دو مقر نظامی شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در عراق حمله کردند.  

این شبه‌نظامیان از اواسط اکتبر تاکنون بیش از ۶۰ بار به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه حمله کردهاند. 

ای‌بی‌سی نیوز گزارش می‌دهد که این چهارمین دور حملات هوایی آمریکا در پاسخ به موج حملات روزانه به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه توسط گروههای مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است. این حملات در اواسط اکتبر و ۱۰ روز پس از حمله مرگبار حماس به اسرائیل آغاز شد.  

سابرینا سینگ، معاون سخنگوی پنتاگون سه شنبه شب به خبرنگاران گفت: «نیروهای آمریکایی از ۱۷ اکتبر تقریباً ۶۶ بار مورد حمله قرار گرفتهاند. تعداد ۳۲ حمله به نیروهای آمریکایی در عراق و ۳۴ مورد در سوریه صورت گرفته است.» 

حملات روز چهارشنبه آمریکا در پاسخ به شلیک دو موشک بالستیک دوربرد از سوی شبه‌نظامیان به سمت نیروهای آمریکایی در پایگاه هوایی عین‌الاسد در غرب عراق بود که منجر به زخمی شدن ۸ نفر از نیروهای آمریکایی شد.  

در بیانیه فرماندهی مرکزی عراق آمده است: «در صبح روز ۲۲ نوامبر در عراق، نیروهای فرماندهی مرکزی ایالات متحده حملات دقیق و جداگانه‌ای را علیه دو پایگاه نظامی در عراق انجام دادند. این حملات در پاسخ مستقیم به حملات ایران و گروه‌های مورد حمایت آنان علیه نیروهای ایالات متحده بود.» 

 دو مقام آمریکایی به ایبیسی نیوز گفتند که تازه‌ترین حملات هوایی ایالات متحده در عراق به یک مرکز عملیات و فرماندهی که توسط کتائب حزبالله برای حمله به نیروهای ایالات متحده و ائتلاف بین‌المللی در عراق و سوریه استفاده میشد، اصابت کرد. 

این دو مقام آمریکایی ادامه دادند که اعضای این گروه شبه‌نظامی در زمان حملات در محل حضور داشتند و احتمالا تعدادی از آن‌ها کشته شده باشند، هر چند ارزیابی کامل خسارات برجای مانده هنوز تکمیل نشده است.  

پیش از این نیز، نیروهای آمریکایی در چند عملیات شناسایی، به شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران حمله کرده‌اند.  

در روز سه‌شنبه، بیستویکم نوامبر یک ناو آمریکایی ای‌سی-۱۳۰ گروهی از شبه‌نظامیان را شناسایی کرد که موشک‌های بالستیک را به سمت نیروهای آمریکایی در غرب عراق پرتاب کردند. نیروهای آمریکایی با انجام عملیات ردیابی، مهاجمان موردنظر را مورد هدف قرار دادند که در نتیجه، تعدادی از شبه‌نظامیان کشته شدند.  

به گفته مقامات پنتاگون، نیروهای آمریکایی در هفته‌های اخیر، سه حمله از پیش برنامه‌ریزیشده در سوریه انجام دادند که طی آن، تاسیسات ذخیره سلاح‌ها، یک مخفی‌گاه و یک مرکز فرماندهی را ویران کردند.  

پنتاگون اعلام کرده است که سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی ایران از این تاسیسات نظامی برای انجام حملات استفاده می‌کردند. 

یکی از مقامات آمریکایی گفت: «ایالات متحده به دنبال درگیری نیست و تمایلی به درگیریهای بیشتر ندارد، اما این حملات مورد حمایت ایران علیه نیروهای آمریکایی غیرقابل قبول است و باید متوقف شود 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی