Search
Asset 2

هشدار پوتین به غرب درباره آغاز جنگ فراگیر جهانی

رئیس‌جمهور روسیه به غرب هشدار داد که اجازه به اوکراین برای استفاده از سلاح‌های غربی جهت حمله به عمق روسیه می‌تواند منجر به درگیری جهانی شود.
(Konstantin Zavrazhin/Pool/AFP via Getty Images)

رئیس‌جمهور روسیه به غرب هشدار داد که پیشنهاد اعضای ناتو در اروپا درباره اجازه به اوکراین برای استفاده از سلاح‌های غربی جهت حمله به عمق روسیه می‌تواند منجر به درگیری جهانی شود.

به نوشته خبرگزاری رویترز، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو به اکونومیست گفته است که اعضای این ائتلاف باید اجازه دهند اوکراین با تسلیحات غربی به روسیه حمله کند.

آسوشیتدپرس نوشته است که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، روز سه‌شنبه در جریان دیدار از سه کشور اتحادیه اروپا، دومین وعده کمک نظامی یک میلیارد دلاری را طی چند روز دریافت کرد، در حالی که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه هشدار داد که ضربه زدن به خاک روسیه با تسلیحات غربی می‌تواند جنگ را به سمت یک جنگ خطرناک جدید قرار دهد.

پوتین روز سه‌شنبه هنگام سفر به ازبکستان به خبرنگاران در تاشکند گفت که تشدید مداوم تنش می‌تواند به عواقب جدی منجر شود و اگر این پیامدهای جدی در اروپا رخ دهد، با در نظر گرفتن برابری روسیه در زمینه تسلیحات استراتژیک، ایالات متحده چگونه رفتار خواهد کرد؟

رئیس‌جمهور روسیه افزود که حملات اوکراین به روسیه به تسلیحات دوربرد، ماهواره، اطلاعات و کمک نظامی غرب نیاز دارد؛ بنابراین غرب مستقیماً درگیر خواهد شد.

او تاکید کرد که اعزام نیروهای فرانسوی به اوکراین گامی به سوی درگیری جهانی خواهد بود.

پوتین با اشاره به اعضای ناتو در اروپا گفت که کشورهای کوچک در آنجا «باید از آنچه با آن بازی می‌کنند آگاه باشند»، زیرا دارای زمین‌های کوچک و جمعیت بسیار متراکم هستند. این عاملی است که آنها باید قبل از صحبت در مورد حمله به عمق خاک روسیه در نظر داشته باشند.»

به نوشته رویترز، روسیه که ۱۸ درصد اوکراین را کنترل می‌کند، در حال پیشروی است و جبهه جدیدی را در منطقه خارکف باز کرده است.

این رسانه نوشته است که رهبران غربی و اوکراین هشدارهای روسیه در مورد خطر یک جنگ گسترده‌تر با حضور روسیه، بزرگترین قدرت هسته‌ای جهان، و ناتو، قدرتمندترین ائتلاف نظامی جهان به رهبری ایالات متحده را کم اهمیت جلوه داده‌اند.

چه مسئله‌ای خشم مسکو را برانگیخته است؟

به نوشته آسوشیتدپرس، کشورهای اروپایی در مورد امکان استقرار نیروها در اوکراین در نقش‌های پشتیبانی بحث می‌کنند، در حالی که صحبت‌ها در مورد اعطای دارایی‌های توقیف شده روسیه به اوکراین خشم بیشتر مسکو را برانگیخته است.

با گذشت بیش از دو سال از مرگبارترین جنگ زمینی در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم، پوتین به طور فزاینده‌ای از خطر یک درگیری جهانی بسیار گسترده‌تر صحبت کرده است.

حمله روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲، بدترین شکست را در روابط این کشور با غرب در ۶۰ سال گذشته رقم زد و به گفته دیپلمات‌ها در حال حاضر بحران به خطرناک‌ترین مرحله خود رسیده است.

این تهاجم باعث کشته شدن ده‌ها هزار غیرنظامی اوکراینی، فرار میلیون‌ها نفر به خارج از کشور، و تخریب محله‌ها و کل شهرها شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی